Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Nowa ustawa antylichwiarska. Branża: zniszczy rynek pożyczek

197
Podziel się:

Po nowelizacji ustawy "antylichwiarskiej" z rynku pożyczkowego zostaną zgliszcza - alarmuje weekendowe wydanie "Pulsu Biznesu". W ocenie dziennika proces legislacyjny był prowadzony nietransparentnie i bez konsultacji z rynkiem.

Nowa ustawa antylichwiarska. Branża: zniszczy rynek pożyczek
Na zmianach najwięcej stracą firmy udzielające pożyczek krótkoterminowych (Adobe Stock)

Jak pisze gazeta, rząd "po pół roku chowania projektu pod korcem przez resort sprawiedliwości" ujawnił wreszcie kształt nowej ustawy "antylichwiarskiej".

Dodaje, że założenia nowej regulacji były udostępniane do tej pory w formie szczątkowych przekazów przez wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła.

O tych rozwiązaniach nie było mowy

W ostatecznej wersji, którą opublikował rząd, są również rozwiązania, o których wcześniej w ogóle nie było mowy.

Zobacz także: Windykacja w pandemii. "Spłacalność lepsza niż przed pandemią"

W ocenie jednego z prezesów firm pożyczkowych, cytowanego anonimowo przez "PB", regulacja "ma moc bomby atomowej".

- Przeżyją nieliczni, ale i tak zostaną mocno napromieniowani. Przepisy po kolei uderzą w firmy prowadzące działalność w różnych modelach biznesowych – ocenił.

Jak podaje "PB", zgodnie z rządowym projektem koszty pozaodsetkowe pożyczki mają być liczone zgodnie ze wzorem 10 proc. plus 10 proc., przy czym - co nigdy nie zostało jasno powiedziane - łącznie nie mogą przekroczyć 25 proc. pożyczonej kwoty.

- Regulacja obcina przychody całej branży o połowę. Najwięcej stracą firmy udzielające pożyczek krótkoterminowych - wskazuje dziennik.

Inny przepis - według "PB" - dotknie pożyczkodawców bez solidnego zaplecza finansowego. "Wprowadza on zakaz finansowania się na rynku z obligacji detalicznych oraz crowdfundingu. Firmy niemające bogatej spółki matki albo dobrych relacji z bankami (o które jest trudno, bo branżę pożyczkową obciąża... ryzyko regulacyjne) znajdą się w poważnych tarapatach" - czytamy.

Ustawa ma być przyjęta w trybie pilnym

Dziennik uważa, że kłopoty będą miały też małe firmy pożyczkowe, działające w formie spółki z o.o.

- Zgodnie z projektem pieniądze może pożyczać spółka akcyjna o kapitale minimum 1 mln zł. Obecnie próg kapitałowy wynosi 200 tys. zł - zauważono.

Z podanych przez gazetę informacji wynika, że ustawa "antylichwiarska" ma być przyjęta w trybie pilnym, czyli jeszcze w tym roku, a przewidywane vacatio legis to zaledwie 30 dni.

- Nie wiadomo ani skąd taki pośpiech, ani dlaczego tak duży jest zakres zastosowanych ograniczeń - podkreśla "PB".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(197)
Pomocy
2 lata temu
Błagam czy zna ktoś jakąś sprawdzoną firmę pomagającą wyjść z długów??? Nie jestem w stanie sama ogarnąć spłat pożyczek.... Boje się że zaraz komornik przyjdzie i wszystko zabierze.... Pomocy
Iva
2 lata temu
Wszystko OK, tylko co z pożyczką lombardową? Poza tym skoro rząd walczy z lichwą ,to powinien pochylić się nad ustawą, która pozwala handlować wierzytelnościami. Firmy skupują wierzytelności w pakiecie za grosze , a potem odzyskują miliony . Tego nikt nie widzi? Ktoś tego procederu bardzo pilnuje ,skoro ministerstwo sprawiedliwości nie widzi tego problemu.
ksum
2 lata temu
No no, takie pożyczki łatwo się bierze, a gorzej ze spłaceniem ;) Znam takie przypadki.... Takim osobom to potem tylko Kruk jest w stanie pomóc ze spłaceniem, bo same to bez szans
Nikoś
2 lata temu
Ja znam kobitę, która zaraz po wzięciu chwilówki coś ok 500 zl poszła do pobliskiego sklepu i wydała je tam kupując dwa wagony fajek i alkohol. A potem biorą takie w obronę, jakie to niby uciemiężone. Nawiasem mówiąc za miesiąc miała spłacić jeżeli całość to 650 zł jeśli nie to przedłużyć spłatę wpłacając 150 zł. Czy to naprawdę dużo ? Kto będzie chętny pożyczać prawie darmo pieniądze ? Nawet bliski lub przyjaciel z reguły niechętnie pożycza . Ta ustawa ma jakieś ukryte drugie dno a dbałość o portfel i krzywdę obywatela to ściema...
Narwal
2 lata temu
Ziobro rozdaje pieniądze panstwowe vide 280 mln i nic sobie z tego nie robi, kpina.
...
Następna strona