Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Nowe dane GUS o PKB. Pozytywne zaskoczenie

59
Podziel się:

Polska gospodarka w czwartym kwartale skurczyła się o 2,8 proc. rok do roku, podał w piątek GUS we wstępnym szacunku. To lepszy wynik, niż prognozowali ekonomiści.

Nowe dane GUS o PKB. Pozytywne zaskoczenie
PKB Polski w czwartym kwartale 2020 roku spadł o 2,8 proc. rok do roku. (Adobe Stock)

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował szybki szacunek PKB za czwarty kwartał 2020 roku. W okresie od października do grudnia polska gospodarka skurczyła się o 2,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu.

Wynik jest lepszy od średniej prognoz ekonomistów, którzy spodziewali się spadku o 3 proc. rok do roku.

Najnowszy odczyt GUS za czwarty kwartał jest wstępny. Nie znamy szczegółów, nie wiemy więc, z czego wynika pozytywna niespodzianka. Dokładne dane opublikowane będą dopiero pod koniec miesiąca. 

Zobacz także: Podhale gotowe na tłum turystów? "Najgorzej zapanować nad tym, co dzieje się na ulicy"

Wcześniej poznaliśmy już dane za 2020 rok, które pokazały spadek PKB w całym roku o 2,8 proc. Dane te sugerowały, że odczyt za czwarty kwartał powinien plasować się w przedziale od -2,9 proc. do -3,1 proc. Piątkowy wynik jest więc lepszy.

Jeszcze przed piątkową publikacją GUS ekonomiści mBanku sugerowali, że ewentualna pozytywna niespodzianka może wynikać m.in. z wyższego szacunku eksportu netto.

"To był ostatni, kwartalny spadek PKB w tym cyklu. Teraz już tylko w górę" - napisali ekonomiści mBanku.

Wynik za czwarty kwartał jest wprawdzie lepszy od oczekiwań, ale gorszy w porównaniu z trzecim kwartałem, kiedy polska gospodarka skurczyła się o 1,5 proc. rok do roku.

"Tempo spadku, zgodnie z prognozami, pogłębiło się w końcu 2020 roku w porównaniu do zanotowanego w trzecim kwartale, a głównym tego powodem była druga fala pandemii i związane z nią restrykcje w gospodarce” – ocenia Moniak Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

"Znacznie większa liczba zachorowań na COVID-19 jesienią oraz duża liczba zgonów, na nowo podsyciły niepewność, tak wśród gospodarstw domowych jak i firm, co zobaczymy w ponownym spadku konsumpcji oraz pogłębionym spadku inwestycji w czwartym kwartale 2020 roku (dane te poznamy 26 lutego)” – dodała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
kryzys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
jajaja
2 lata temu
czyli hotelarstwo i turystyka nie ma wpływu na tempo pkb....
neo
2 lata temu
Pomyślcie tylko, co by się działo gdyby peło i kolesi rządzili, spadek PKB byłby rzędu 20 % a nie 2%.
Mzqwadrat
2 lata temu
Nie wierz zadnej statystyce Co jej Sam nie sfalszowales Jozef s.
tele+
2 lata temu
w europie to grecja miała taki gus
adam s
2 lata temu
Autor (-ka ?) ANA. Ciekawe. Wszystkie artykuły chwalące obecną sytuację pisane są przez inicjały, pseudonimy lub anonimy
...
Następna strona