Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Nowe dane o handlu. Szczepionki wchodzą na "ekonomiczne salony"

29
Podziel się

Najnowsze dane o handlu zagranicznym potwierdzają siłę polskich eksporterów. W lutym eksport towarów wzrósł o ponad 6 proc. w skali roku. Z kolei wśród towarów, które miały największy wpływ na wzrost importu, po raz pierwszy wymieniono szczepionki. Mimo wciąż silnego eksportu, w dalszej części roku, rekordowa nadwyżka handlowa stopnieje.

Nowe dane o handlu. Szczepionki wchodzą na "ekonomiczne salony"
Nowe dane o handlu. Bilans płatniczy za luty pokazał 18. z rzędu nadwyżkę. (Adobe Stock)
bDYTYLFN

Bilans płatniczy za luty pokazał 18. z rzędu nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, która wyniosła 1mld 619 mln euro. Nadwyżkę napędzało utrzymujące się na solidnym dodatnim poziomie saldo handlowe (+883 mln).

Niezmiennie eksport podbijają baterie samochodowe czy urządzenia łączności bezprzewodowej. Odnotowano również wzrost eksportu odzieży, telewizorów i konsol do gier. Eksport towarów z Polski zwiększył się w lutym o 6,2 proc. w porównaniu z lutym ubiegłego roku.

bDYTYLFP

– Widać, że po styczniowej zadyszce, popyt zagraniczny na polskie towary pozostaje silny – oceniają ekonomiści Pekao.

Zobacz także: Odmrażanie gospodarki. Minister zdradza kolejność branż

Z kolei największy wpływ na wzrost importu miały odbiorniki telewizyjne, urządzenia łączności bezprzewodowej, odzież oraz… szczepionki i preparaty diagnostyczne. Import, który podwyższały też rosnące ceny ropy naftowej, wzrósł w lutym o 6,0 proc. w skali roku.

bDYTYLFV

– Spodziewamy się, że w dalszej części roku polskie zakupy za granicą będzie windować rosnący popyt wewnętrzny. W rezultacie, pomimo wciąż silnego eksportu, nadwyżka handlowa stopnieje – oceniają ekonomiści PKO BP.

Wciąż nie widać oznak poprawy sytuacji w usługach. Eksport usług pogłębił spadek (-7,7 proc. w skali roku), podczas gdy import usług skurczył się o 10,5 proc. w skali roku.

– Naszym zdaniem wynika to w dużej mierze z wciąż ograniczonego ruchu turystycznego (…). Szanse na normalizację aktywności w turystyce nie pojawią się prędko, najpewniej dopiero po zaszczepieniu dużej części globalnej populacji – oceniają ekonomiści PKO BP.

bDYTYLFW

Dodają, że wtorkowe dane potwierdzają siłę polskich eksporterów. Pomimo oczekiwanego spadku nadwyżki handlowej w tym roku, PKO BP wciąż prognozuje, że pozostanie ona na poziomie bliskim 3 proc. PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYTYLGq
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
HDD
4 tyg. temu
W Polsce Bilans płatniczy za luty pokazał 18. z rzędu nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, która wyniosła 1mld 619 mln euro. Nadwyżkę napędzało utrzymujące się na solidnym dodatnim poziomie saldo handlowe (+883 mln). PO i KO w Kakao SLD i PSL LGBT Q NIW WYTRZYMUJĄ I PEKAJA JM JELITA GRUBE NAWET FEKALIE TRZACHY ICH NIE CIESZĄ
ada
4 tyg. temu
BRAWO PIS TAK POWINIEN BRZMIEĆ TYTUŁ
Rys
4 tyg. temu
Brawo Prawo i Sprawiedliwość. Tylko dzięki Wam będziemy mogli przetrwać pomiędzy dwiema niebezpiecznymi nacjami.
bDYTYLGr
xcxc
4 tyg. temu
Eksport konsoli ,środków łączności,telewizorów i baterii..Jakie polskie firmy to produkują.Raczej firmy zagraniczne w Polsce..
Suwałki
4 tyg. temu
Jak rządzili matoły z PO-PSL to nikt w Polsce nie inwestował, nikt nie chciał z nami handlować, rząd PO-PSL oszukiwali na wszystkim i ukradli kasę z OFE i płacili 2 razy więcej za gaz
...
Następna strona