Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Nowe dane o produkcji przemysłowej. Polska poniżej unijnej średniej

12
Podziel się

W Polsce spadek produkcji przemysłowej w kwietniu w porównaniu z marcem był większy niż wynosi unijna średnia, ale mniejszy niż np. na Węgrzech, Słowacji czy w Czechach - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Nieco lepiej na tle wszystkich krajów UE wypadamy przy porównaniu danych rok do roku.

Nowe dane o produkcji przemysłowej. Polska poniżej unijnej średniej.
Nowe dane o produkcji przemysłowej. Polska poniżej unijnej średniej. (Pixabay)
bErVqAtN

W kwietniu produkcja przemysłowa spadła w Polsce o 21,3 proc. w porównaniu z marcem, wynika z danych Eurostatu.

O ile w poprzedniej publikacji Eurostatu (dane za marzec) na tle innych krajów UE Polska nie wypadła źle, a spadek produkcji przemysłowej był mniejszy niż unijna średnia, w kwietniu znaleźliśmy się już znacznie poniżej średniej, która wyniosła minus 17,3 proc. Natomiast średnia dla strefy euro to minus 17,1 proc.

Epidemia koronawirusa dotarła do nas później niż do Europy Zachodniej i dopiero kwiecień był nad Wisłą pierwszym miesiącem, w którym praktycznie przez cały czas obowiązywały obostrzenia. W kwietniowym zestawieniu Eurostatu Polska znalazła się na 19. miejscu w rankingu 25 państw (w zestawieniu brakuje danych dla Cypru i Austrii).

bErVqAtP
Zobacz także: Tarcza finansowa będzie przedłużona? Decyzja do końca lipca

Najmocniejszy spadek produkcji w kwietniu w porównaniu z marcem zanotowały Węgry, gdzie wyniósł on aż 30 proc. Na kolejnych miejscach od końca znalazły się: Rumunia, Słowacja i Luksemburg, gdzie był on większy niż 25 proc. Natomiast spadek produkcji był mniejszy niż 6 proc. w takich krajach jak: Finlandia, Malta, Dania i Chorwacja.

bErVqAtV

Nieco lepiej wypadamy przy porównaniu danych z kwietnia do kwietnia ubiegłego roku. Według takiego porównania, produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 25,1 proc., czyli trochę mniej niż wynosi unijna średnia (-27,2 proc.). Rok do roku największy spadek odnotowały: Luksemburg (-43,9 proc.), Włochy (-42,5 proc.), Słowacja (-42,0 proc.), Rumunia (-38,8 proc.) oraz Węgry (-36,6 proc.). Natomiast najlepiej wypada Irlandia ze wzrostem o 5,5 proc.

Wcześniej dane o produkcji przemysłowej w Polsce opublikował GUS, który również podał, że spadek w kwietniu wyniósł ponad 20 proc., a dokładnie 25,5 proc. w porównaniu z marcem oraz 24,7 proc. w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku. Aż tak złych wyników jednak nikt się nie spodziewał – ekonomiści prognozowali spadek rzędu 10 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErVqAuq
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Prawda
rok temu
i znowu te bzdury że winny korona wirus! TO NIE WINA ŻADNYCH WIRUSÓW TYLKO POLITYKÓW KTÓRZY PODJĘLI TAK NIEFORTUNNE DLA GOSPODARKI DECYZJE PRÓBUJĄC WALCZYĆ NIEUDOLNIE Z WIRUSEM.
Blamaż PiS
rok temu
Brawo panie Morawiecki. Rzeczywiście Europa może brać z nas przykład ale jak nie należ prowadzić gospodarki kraju bo skutki takiego prowadzenia jakie pan zaproponował prowadzą do opłakanych skutków finansowo-gospodarczych.
Polska jest w...
rok temu
Przykładając to co wytwarzamy przemysłowego według WŁASNEGO pomysłu do naszego poziomu spożycia materialnego i tak nad wyraz dobrze żyjemy...
bErVqAur
Dewocjonalia ...
rok temu
My Polacy klepaliśmy w 1988 FSR Tarpana, a Japończycy produkowali już wtedy Suzuki Vitarę...
Bezbożny okup...
rok temu
Po 1990 roku ( ten proces rozpoczął się już w końcówce lat 70 ) gospodarka tego kraju uległa GŁĘBOKIEJ dekomopozycji tzn. jest ukierunkowana w zasadzie li tylko na podstawowe trwanie, a nie wszechstronny rozwój...