Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ostry spadek produkcji w UE. Polska nie wypada źle

1
Podziel się:

W marcu w Unii Europejskiej odnotowano dwucyfrowy spadek produkcji przemysłowej, wynika z najnowszych danych Eurostatu. Jednak w Polsce spadek produkcji był mniejszy niż europejska średnia.

Ostry spadek produkcji w UE. Polska nie wypada źle
Ostry spadek produkcji w UE. Polska nie wypada źle (Pixabay)

Zamrażanie gospodarek miało istotny wpływ produkcję przemysłową, która spadła o 11,3 proc. w strefie euro i o 10,4 proc. w UE w porównaniu z lutym, wynika z szacunków z Eurostatu. Natomiast w porównaniu do marca ubiegłego roku, produkcja przemysłowa spadła o 12,9 proc. w strefie euro i 11,8 proc. w UE.

Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, największy spadek produkcji przemysłowej odnotowano we Włoszech (-28,4 proc.), Słowacji (-20,3 proc.) i Francji (-16,4 proc.). Największe wzrosty zaobserwowano natomiast w Irlandii (+ 15,5 proc.), Grecji i Finlandii (+ 1,9 proc.), jak i na Litwie (+ 0,7 proc.).

Na tle innych europejskich krajów nie wypadamy źle. Produkcja przemysłowa w Polsce spadła w marcu w porównaniu z lutym o 7,3 proc. To mniej niż średnia dla Unii Europejskiej (-10,4 proc.), a także strefy euro (-11,3 proc.). To także mniej, niż w Czechach, Słowacji, Estonii czy na Węgrzech, natomiast więcej niż na Litwie czy Łotwie.

Również porównując dane z marca z marcem ubiegłego roku, największy spadek produkcji przemysłowej odnotowano we Włoszech (-29,3 proc.) i na Słowacji (-19,6 proc.). W tym przypadku do czołówki rankingu dołączył także Luksemburg (-32,7 proc.).

Najwyższy wzrosty, podobnie jak w przypadku danych miesiąc do miesiąca, zaobserwowano w Irlandii (+ 25,3 proc.). W Polsce natomiast, produkcja przemysłowa rok do roku spadła w marcu o 4,3 proc., czyli również mniej niż europejska średnia.

Natomiast według opublikowanych w kwietniu danych GUS, polska produkcja przemysłowa w marcu spadła o 2,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Natomiast po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, spadek ten wyniósł 4,8 proc. rok do roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Hmm
2 lata temu
Co produkuje polska ?..produkcja przymyslowa ?