Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Nowe dane GUS. Produkcja przemysłowa spadła w marcu o 2,3 proc.

28
Podziel się:

Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 2,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. To pierwsze tego typu dane od czasu wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce. Produkcja samochodów spadła o 29 proc., a farmaceutyków wzrosła o 40 proc.

Produkcja przemysłowa spadła w marcu o ponad 2 proc. rok do roku.
Produkcja przemysłowa spadła w marcu o ponad 2 proc. rok do roku. (Pixabay, pixabay)

Ekonomiści spodziewali się mniejszego spadku produkcji, bo o 1,7 proc. rok do roku. Dla porównania, w lutym produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 4,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, spadek produkcji w marcu był jeszcze większy i wyniósł 4,8 proc. rok do roku.

W porównaniu z poprzednim miesiącem, produkcja w marcu wzrosła natomiast o 2,4 proc. wobec lutego 2020 roku.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

W większości głównych grup przemysłowych w marcu odnotowano spadek produkcji w skali roku. Produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych zmniejszyła się o 15,5 proc., dóbr inwestycyjnych – o 15,2 proc. oraz nieznacznie dóbr związanych z energią – o 0,9 proc.

Zwiększyła się natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 4,1 proc. oraz dóbr zaopatrzeniowych – o 1,8 proc.

Według wstępnych danych w marcu, w stosunku do marca ubiegłego roku, spadek produkcji odnotowano w 16 spośród 34 działach przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 28,6 proc.), w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (-15,9 proc.), w produkcji mebli (-14,7 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (-11,1 proc.), maszyn i urządzeń (-10,4 proc.), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (-7,0 proc.)

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w 18 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych (o 39,7 proc.), w produkcji papieru i wyrobów z papieru (9,9 proc.), artykułów spożywczych (7,1 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (6,9 proc.), urządzeń elektrycznych (5,0 proc.), wyrobów z metali (4,3 proc.).

W okresie styczeń – marzec 2020 produkcja sprzedana przemysłu była o 1,0 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku, kiedy notowano wzrost o 6,1 proc.

W środę poznamy kolejne istotne dane makroekonomiczne. O godz. 10.00 GUS poda informacje o sprzedaży detalicznej w marcu.

W kolei w piątek GUS opublikuje dane o stopie bezrobocia w marcu. Według ekspertów, na koniec roku bez pracy może być od 1,8 do 2,7 mln Polaków.

W poniedziałek poznaliśmy dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w marcu. Dane o zatrudnieniu okazały się "zaskakująco słabe" i wskazywały, że cięcia ruszyły niemal natychmiast.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Sowa
3 lata temu
Ale najważniejsze, że wszystkie + zostaną utrzymane .... To jest przekaz najważniejszy dla gospodarki - jej dalszemu regresowi i upadku.
Stop tyranii ...
3 lata temu
Opinie o produktach firmy Kraft&Dele gugl Niestety często produkcja w /tanich krajach/ pod [zachodnią nazwą] to jedyna droga dla konkretnego rodzimego kapitału o sznycie przemysłowym, a zwłaszcza maszynowo-narzędziowym bądź elektronicznym...
Naełnianie si...
3 lata temu
Nasza krajowa gospodarka nie generuje kapitału dla nas, a dla zagranicznych koncernów...
Slazak
3 lata temu
Pora zaorac te nierentowne kopalnie z komunistycznymi deputatami, 14, 15 wyplata.
PATRIOTA 1952...
3 lata temu
WPIERW POLACY POWINNI DOMAGAĆ SIĘ LIKWIDACJI,KONKORDATU,SENATU, GUS,URZĘDÓW PRACY, ZMNIEJSZENIA LICZBY POSŁÓW,URZĘDNIKÓW PAŃSTWOWYCH WSZYSTKICH SZCZEBLI, A POTEM WYBRAĆ SOBIE PREZYDENTA Z JAJAMI KTÓRY BĘDZIE ZA POLAKAMI.
...
Następna strona