Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Oto przeciętna pensja Polaków. Są najnowsze dane GUS

423
Podziel się:

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 roku wyniosło 8271,99 zł brutto - informuje Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że wzrost nominalny płac wyniósł 11,3 proc. rok do roku. Przed miesiącem poziom wzrostu sięgnął 12,5 proc.

Oto przeciętna pensja Polaków. Są najnowsze dane GUS
Znamy dane o wynagrodzeniach (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

W środę Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące płac. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 r. wyniosło 8271,99 zł - informuje GUS. Wzrost nominalny wyniósł 11,3 proc. rok do roku. Analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 12,1 proc., czyli zbliżonego do osiągniętego przed miesiącem (12,0 proc.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w kwietniu 2024. Nowe dane GUS

Dane skomentowali eksperci. "Rynek pracy w kwietniu odsłania słabsze od oczekiwań liczby. Zatrudnienie spadło o 0,4 proc. r/r, zaś płace wzrosły o 11,3 proc. r/r. W obydwu przypadkach konsensus był wyżej. Impet wzrostu płac nieco obniżył się, ale to wciąż dwucyfrowe poziomy" - piszą analitycy mBanku.

Analitycy Pekao podkreślają, że "jeszcze za wcześnie by ogłaszać zmianę trendu, ale być może widzimy właśnie jego pierwszą jaskółkę i jesienią zobaczymy jednocyfrowe wzrosty wynagrodzeń"

Eksperci PKO Research piszą z kolei, że "Trend wzrostowy płac wyhamowuje a patrząc na ich strukturę wynika to http://m.in. z braku lub mniejszej skali "dodatkowych" wypłat/premii, które w wielu branżach występowały w zeszłym roku http://m.in. jako "rekompensata" za inflację."

Jeszcze przed publikacją danych swoje przewidywania w zakresie dynami wynagrodzeń przedstawili eksperci. "Chociaż najsilniejsze oddziaływanie dostosowań do wyższej płacy minimalnej jest już najpewniej za nami, to zakładamy, że w kwietniu przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 11,5 proc. r/r, po wzroście o 12,0 proc. r/r w marcu" - napisali analitycy banku PKO BP.

"Oczekujemy, że skala spadku zatrudnienia pogłębi się do -0,3 proc. r/r z -0,2 proc. r/r w marcu, a nasza prognoza jest zgodna z konsensusem" - wskazali.

Prognozy przedstawił też Santander. "W przypadku danych z rynku pracy nasze szacunki sugerują, że roczna dynamika zatrudnienia lekko pogłębi spadek, do -0,3 proc. r/r z -0,2 proc. r/r, a dynamika wzrostu wynagrodzeń podskoczy o 0,5 pkt proc. do 12,5 proc. r/r. Oba szacunki nie odbiegają od mediany oczekiwań rynkowych" - tłumaczyli analitycy banku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(423)
bizmesmen
7 dni temu
ja zarabiam 30000 zl na mc ale jestem prezesem i otworzylem sobie firme i zaryzykowalem udalo sie
gitarzysta
7 dni temu
tusk wejnie sie za mlodych za pis nie placili podatku cit do 25 lat on terzz im to skasuje i ich zarobki spadna o 500 zl w dol
gitarzysta
7 dni temu
90 procent polakow zarabia 5600 zl brutto taka jest prawda
franciszek
7 dni temu
paniw wart poczekaj jeszcze kilka miesiecy takich nowakow w po jest wpierony i zacznie znikac wat i wyjda braki w gotowce nie pamietasz jak ekonm mowil pieniedzy niema i nie bedzie
matematyk
1 tyg. temu
ze srednim zarobkiem jest tak biedny je kapuste bogaty je mieso ale jak wymieszasz to wyjda golabki i tak np bogaty zarabia 10000 biedny 2000 to wychodzi srednia 5000 tak to wyglada
...
Następna strona