Notowania

Nowe daty brexitu. Są przecieki przed szczytem

Unia Europejska chce zaproponować Wielkiej Brytanii przesunięcie terminu wyjścia ze Wspólnoty na 31 grudniu lub 1 marca. Tylko Francja ma wątpliwości co do tej propozycji - donosi niemiecka agencja dpa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Brexit: 12 kwietnia ostatecznym terminem przyjęcia umowy. Wielka Brytania nie otrzyma więcej szans (Fot: AFP/EAST NEWS)

Według agencji dpa, na wtorkowym spotkaniu unijnych ambasadorów rozmawiano o tym, by zachęcić Wielką Brytanię do przesunięcia terminu brexitu do końca roku lub nawet 1 marca 2020 r. Jedynie Francja miała wątpliwości co do tej propozycji – informuje PAP.

Podczas rozpoczynającego się w środę nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej szefowa brytyjskiego rządu zamierza zabiegać o przesunięcie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na 30 czerwca. Wiele państw UE nie wierzy jednak, że do tego czasu Wielka Brytania rozwiąże własny kryzys polityczny, a więc termin ten wydaje się mało prawdopodobny.

Brytyjska Izba Gmin już trzykrotnie odrzuciła wynegocjowaną przez premier May umowę dotyczącą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Obejrzyj: Brexit. "To jest trochę mit, że Brytyjczycy żałują swojej decyzji"

Jeśli UE nie zgodzi się na kolejne przesunięcie brexitu, Zjednoczone Królestwo powinno opuścić Wspólnotę bez umowy w najbliższy piątek.

Na Wyspach obowiązują już dwa rodzaje paszportów, a być może przybędzie kolejny wzór.
Brexit. Unia znika z paszportów brytyjskich

"Rzeczpospolita" zauważa z kolei, że o ile May chciała przełożenia terminu tylko do końca czerwca, o tyle Unia nie tyle będzie zachęcała ją do opóźnienia brexitu, co wręcz narzuci jej znacznie bardziej odległy termin. Bruksela ma nadzieję, że w tym czasie w Londynie weźmie górę koncepcja pozostania w unii celnej i jednolitym rynku – czyli "brexit w wersji soft".

Być może czas w ogóle rozwiąże problem związany z opuszczeniem przez Królestwo Unii, bo zostanie przeprowadzone ponowne referendum, którego wynik, jak wiele wskazuje – byłby korzystny dla Brukseli.

Brexit. Ustawa zmuszająca premier do opóźnienia opuszczenia Unii przyjęta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, wieka brytania, gospodarka, wiadomości, unia europejska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-04-2019

BibuCiekawe jak długo jeszcze potrwa ta zabawa w ciuciubabkę, ale z drugiej strony te lewary "zarządzające" ta Unią mogą wykazać że coś robią i może … Czytaj całość

10-04-2019

Kth3Premier May patrzy i widzi,że to XXI wiek.Skończył się wiek XIX i imperium brytyjskie.Anglia,to teraz średnie państwo Świata.Trzeba się podporządkować … Czytaj całość

10-04-2019

SklerozaPrzesuwajcie tak długo,aż Brytyjczycy zapomną co wybrali.

Rozwiń komentarze (79)