Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Nowe obostrzenia. Rząd już zmienia przepisy

160
Podziel się:

Osoby reprezentujące szeroko pojęty transport międzynarodowy, przystępujące do egzaminów i dzieci do pięciu lat nie będą musiały okazywać negatywnego wyniku testu na COVID-19, gdy przyjeżdżają spoza strefy Schengen - wynika z nowelizacji przepisów epidemicznych, które w piątek opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Nowe obostrzenia. Rząd już zmienia przepisy
Rząd zwalnia wybrane grupy osób, które przybywają spoza Schengen, z posiadania negatywnego wyniku testu (East News, Marek M Berezowski/REPORTER)

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, który w piątek został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Zwolnieni z posiadania negatywnego testu

Zakłada modyfikacje, które zwalniają wybrane grupy osób, które przybywają spoza Schengen z posiadania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Mowa tutaj o dzieciach, które nie ukończyły pięciu lat, jak również osobach reprezentujących szeroko pojęty sektor transportu międzynarodowego oraz zdających egzaminy oraz ich opiekunów.

Zobacz także: Nowe restrykcje w galeriach handlowych. „Dobrowolne okazywanie paszportu covidowego”

Sprecyzowano, że chodzi o osoby przystępujące do egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, przeprowadzonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

Zdaniem wnioskodawcy jest to "uzasadnione z uwagi na planowane przeprowadzenie przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, a także egzaminu zawodowego w sesji zimowej, która rozpoczyna się 10 stycznia 2022 roku".

Ponadto zaproponowane zmiany umożliwiają wykonanie testu na lotnisku w terminie 3 godzin od momentu przekroczenia granicy. Jego negatywny wynik zwalnia z obowiązku kwarantanny dla osób, które przyjeżdżają spoza Schengen.

Zdaniem wnioskodawców takie rozwiązanie "ma zapewnić płynność ruchu pasażerów na terenie lotnisk, jak również możliwość wykonywania testów przez osoby, o których mowa w § 2a rozporządzenia zmienianego, w różnych miejscach (tj. w kraju, z którego rozpoczyna się podróż, na terenie lotniska przed odprawą graniczną albo na terenie lotniska po odprawie granicznej w terminie 3 godzin od momentu przekroczenia granicy) w celu zmniejszenia ryzyka tworzenia skupisk ludzkich".

Przepisy mają też zapewnić "większą spójność rozporządzenia polegające na doprecyzowaniu przepisu dotyczącego konieczności posiadania negatywnego wyniku testu w kierunku SAR-CoV-2 w sytuacji przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej podczas podróży rozpoczętej z terytorium określonych krajów".

Dyskoteki otwarte w Sylwestra

Modyfiakcje dotyczą też "zmniejszenia limitu widzów lub słuchaczy (z 50 proc. do 30 proc. liczby miejsc), którzy są uprawnieni do korzystania z prowadzonej przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105) oraz przez inne podmioty działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0) oraz działalności zespołów muzycznych".

Ponadto umożliwiają wykonywanie działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek, klubów nocnych i miejsc do tańczenia w 31 grudnia i 1 stycznia 2022 r., przy zastrzeżeniu zachowania limitu osób mogących korzystać z tej działalności.

Rozporządzenie wchodzi w życie dzień po publikacji, z wyjątkiem jednego przepisu, który zaczyna obowiązywać z dniem ogłoszenia.

Przypomnijmy. Od 15 grudnia obowiązują nowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19. Zmieniają się limity gości w lokalach gastronomicznych, pubach i kościołach. Limity nie dotyczą osób zaszczepionych. Zmianie uległy również zasady kwarantanny. Dodatkowo do odwołania wprowadzono zakaz organizacji dyskotek. Wyjątkiem jest Sylwester.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(160)
Nikt
2 lata temu
W polskim prawem nie ma czegoś takiego jak stan epidemi
Emerytka
2 lata temu
Nie mówię ze covida nie ma bo z mężem przechorowalismy i zeby nikt nie mówił ze to grypa bo przy grypie wechu nie straciłam, rok od choroby a z tym węchem jest różnie ale zastanawia mnie to dlaczego z rządu, senatu , sejmu jeszcze nikt nie umarł a jest ich trochę. A codziennie w śród zwykłych ludzi jest codziennie po 500 zgonów, czy ktos odpowie mi na to pytanie.
emeryt
2 lata temu
Pis zrobił drożyzne i rozdaje nasze pieniądze tym samym powiększa dług publiczny ludziom się żyje gorzej należy ten rząd podać do dymisji a najgorsze zło to 500+    !!!!!!!!!! PIS podzielił ludzi i rodziny jednym daje 14ke tym daje co nie chciało się robić a teraz podatek nieroby nie będą płacić podatku a ci co całe życie zapiepszali dalej będą płacić podatek taki podział robi PIS a w dodatku daje 500+ dzieciorobom z naszych podatków a oni chlają za te pieniądze i nie muszą pracować jest wiele przykładów udokumentowanych ludzie co się słyszy mają już dość tego rządu nikt już na PIS nie zagłosuje bo to druga komuna drożyzna goni drożyzne non stop podwyżki na 500+ dość a teraz PIS rozdaje dzieciorobom 12tys zł my was niedługo rozliczymy !  To koniec PISowców .A emerytów którzy pracowali ciężko to się ich dyskryminuje tylko daje się tym nierobom ! W tym kraju tylko dobrze żyją celebryci księża piłkarze i ci w rządzie podwyżki sobie robią po 10tys a większość ma zarobki miljonowe a ludzom pracy lub emerytom po 50zł podwyżki a w sklepach co tydzień podwyżki ludzie musimy wyjść na ulice i to zmienić !!!!!
XXLXXL
2 lata temu
Przestanmy sie dzielic na szczepionych i nieszczepionych. Kazdy powinien miec wolny wybor i samemu zdecydowac, co dla niego najlepsze. Nie zyjemy w stadzie jak probuja nam to wmowic, tylko w spoleczenstwie, ktore przez setki lat wywalczylo podstawowe prawa dla kazdej jednostki. Nadrzedna jest wolnosc czlowieka, wolnosc wyboru, wolnosc decydowania o swoim zdrowiu i zyciu. Nie mozna oddac tych podstawowych wolnosci w rece rzadzacych, bo jeden precedens powoduje kolejny. Kiedy wszyscy, zaszczepieni czy niezaszczepieni, zrozumiecie, ze tylko razem, przestrzegajac naszych praw, szanujac sie nawzajem i nie prowadzac wewnetrznych walk Polaka z Polakiem, bedziemy mogli zyc w zgodzie i dostatku, nie dajac moznym tego swiata szans na pomiatanie wolnymi i niezaleznymi ludzmi. Szanujmy sie, szanujmy odmienne zdanie innych, nie zmuszajmy nikogo do niczego.
Polak
2 lata temu
Kain z Żoliborza , najpierw tańczył na grobie bliźniaka a teraz tańczy na grobach tych którzy umierają też przez niego na Covid , bo liczy się tylko władza , kłamstwa , oszustwa , złodziejstwo ,
...
Następna strona