Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe prawo zamówień publicznych. Sejm przegłosował ustawę

15
Podziel się:

Nowe przepisy mają zwiększyć konkurencyjność na rynku zamówień publicznych oraz dać dostęp do rynku małym i średnim firmom.

Jadwiga Emilewicz
Jadwiga Emilewicz (East News, Leszek Szymański)
bEJplPud

Przygotowane przez resort przedsiębiorczości i technologii rozwiązania wprowadzają wymóg wymóg przedstawienia zgodności wyliczonej ceny robót budowlanych z przepisami dotyczącymi kosztu pracy - informuje Polska Agencja Prasowa.

Jak tłumaczy ministerstwo, nowe prawo "ma zwiększyć konkurencyjność na rynku zamówień publicznych i zwiększyć dostęp do rynku zamówień dla małych i średnich przedsiębiorstw, lepiej zarządzać całym procesem zakupowym, zwiększyć rolę współpracy zamawiającego i wykonawcy, usprawnić systemy odwoławcze, system kontroli, pozwolić na identyfikację zamówień strategicznych i tych zamówień, które mają charakter innowacyjny".

bEJplPuf

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz tłumaczyła wcześniej, że MPiT zdecydował się na przygotowanie nowej ustawy, ponieważ dotychczas obowiązujące PZP z 2004 r. nowelizowano już kilkadziesiąt razy, przez co stało się ono mało czytelne.

Projekt wprowadza zasadę efektywności. Chodzi o to by nie wybierać tylko opcji najtańszych, ale uzyskać jak najlepszy stosunek poniesionych nakładów do uzyskanych efektów. Ma to zapewnić obniżenie kosztów nie poprzez poszukiwanie jak najniższej ceny, ale sprawnie prowadzoną procedurę wykorzystującą wszystkie dostępne w ustawie narzędzia.

bEJplPul

Jednym z kluczowych rozwiązań nowych przepisów jest wprowadzenie procedury uproszczonej poniżej tzw. progów unijnych oraz uproszczeń w innych trybach i konkursach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJplPuG
KOMENTARZE
(15)
Sygnalista
2 lata temu
"Bicie piany" trwa w najlepsze 🤣🤣🤣 Wiara Pani minister i jej doradców w to, że dając kolejne "narzedzia" osobom po stronie zamawiajacych, sprawią "cud" efektywności i optymalizacji, każe traktować ich jak osoby które z realnym światem przetargów nie mają nic wspólnego. Słodkich snów kochani, tylko uwaga na ... nocnik!🌛😉
mareg
2 lata temu
Jak to przy rządach PIS - nowa ustawa i zalatwione...Czekam na ustawę że każdy dożywa 90 lat i nie choruje...
Jamicz
2 lata temu
A przy okazji bakszysz wzrośnie. I wszyscy będą zadowoleni...
bEJplPuH
KX
2 lata temu
Wprowadzenie nowego papierka i zaświadczenia.. świetnie pomoże małym firmom.....
dare
2 lata temu
jak beda kopac recznie to jaki bedzie koszt,a jak koparka,to jedna osoba zrobi tyle co 100 pacownikow z lopata,jak masz maszyny jestes wydjniejszy tanszy,a taczka to mozna wozic tylko kto za to zaplaci,myslec trzeba a nie jezdzic z pusata taczka po budowie i wmawiac ze niama czasu zaladowac