Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowe prawo zamówień publicznych. Sejm przegłosował ustawę

Nowe przepisy mają zwiększyć konkurencyjność na rynku zamówień publicznych oraz dać dostęp do rynku małym i średnim firmom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jadwiga Emilewicz (Fot: Leszek Szymański)

Przygotowane przez resort przedsiębiorczości i technologii rozwiązania wprowadzają wymóg wymóg przedstawienia zgodności wyliczonej ceny robót budowlanych z przepisami dotyczącymi kosztu pracy - informuje Polska Agencja Prasowa.

Jak tłumaczy ministerstwo, nowe prawo "ma zwiększyć konkurencyjność na rynku zamówień publicznych i zwiększyć dostęp do rynku zamówień dla małych i średnich przedsiębiorstw, lepiej zarządzać całym procesem zakupowym, zwiększyć rolę współpracy zamawiającego i wykonawcy, usprawnić systemy odwoławcze, system kontroli, pozwolić na identyfikację zamówień strategicznych i tych zamówień, które mają charakter innowacyjny".

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz tłumaczyła wcześniej, że MPiT zdecydował się na przygotowanie nowej ustawy, ponieważ dotychczas obowiązujące PZP z 2004 r. nowelizowano już kilkadziesiąt razy, przez co stało się ono mało czytelne.

Zobacz: Nowe Prawo zamówień publicznych czeka na rozpatrzenie przez rząd

Projekt wprowadza zasadę efektywności. Chodzi o to by nie wybierać tylko opcji najtańszych, ale uzyskać jak najlepszy stosunek poniesionych nakładów do uzyskanych efektów. Ma to zapewnić obniżenie kosztów nie poprzez poszukiwanie jak najniższej ceny, ale sprawnie prowadzoną procedurę wykorzystującą wszystkie dostępne w ustawie narzędzia.

Jednym z kluczowych rozwiązań nowych przepisów jest wprowadzenie procedury uproszczonej poniżej tzw. progów unijnych oraz uproszczeń w innych trybach i konkursach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2019

amacGratuluję pomysłu. Ogłosić wprowadzenie czegoś, co już istnieje to naprawdę sukces. Od wielu lat w zamówieniach publicznych cena nie jest jedynym … Czytaj całość

12-09-2019

juNie ma takiej siły aby zamówienia publiczne były sprawnym narzędziem wykonywania zadań. SPrawa ZAWSZE ROZBIJA SIĘ O BRAK ODPOWIEDZIALNOŚCI URZĘDNIKÓW … Czytaj całość

12-09-2019

WygZnajomy który ma firmę i tak wygra,bo jest gwarancja że się podzili

Rozwiń komentarze (15)