Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Nowe stawki VAT. Zdrożeją owoce morza, lód spożywczy i przyprawy

3280 reakcji
182
1684
825
Podziel się

Od 1 lipca zaczną obowiązywać wyższe stawki VAT na niektóre produkty. W górę pójdą ceny owoców morza, lodu używanego do celów spożywczych oraz przypraw nieprzetworzonych. Ale jest i dobra wiadomość: tańsze będą niektóre produkty dla dzieci, w tym pieluchy, czy cytrusy.

Mateusz Morawiecki wskrzesił pomysł zmian stawek VAT, jaki powstał w resorcie finansów za Teresy Czerwińskiej, o czym pisaliśmy w money.pl
Mateusz Morawiecki wskrzesił pomysł zmian stawek VAT, jaki powstał w resorcie finansów za Teresy Czerwińskiej, o czym pisaliśmy w money.pl (PAP)
bCNaoWcB

Pandemia koronawirusa nie wpłynęła na plany resortu finansów, które dotyczą wprowadzenia nowej matrycy VAT. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że od 1 lipca ceny niektórych produktów zmienią się drastycznie.

Co zdrożeje? Przede wszystkim więcej trzeba będzie zapłacić za owoce morza. Homary, ośmiorniczki kalmary, krewetki staną się prawdziwym luksusem. Do ceny tych towarów zostanie doliczony 23-procentowy podatek VAT.

Wzrośnie też opodatkowanie przypraw nieprzetworzonych. Oznacza to, że VAT np. dla kminku czy kurkumy wzrośnie do 8 proc. Ponadto, 23 proc. VAT zostanie nałożone na lód używany do celów spożywczych lub innych celów chłodniczych.

bCNaoWcD

A jakby tego było mało, jeśli zechcemy zjeść posiłek w restauracji, będziemy musieli nastawić się na to, że zapłacimy za niego jeszcze więcej. Widać to już teraz chociażby w cenach dań rybnych w polskich kurortach. Właściciele restauracji - o czym piszemy często w Wirtualnej Polsce - nie kryją się z tym, że chcą odrobić straty spowodowane zamrożeniem gospodarki, a także uporać się ze stałymi kosztami, np. prądu, wody czy wynagrodzeń.

Warto odnotować, że część produktów od lipca potanieje. Przykładowo, niższy VAT zapłacimy za produkty dla niemowląt, np. żywność czy pieluszki etc. (spadek z 8 proc. do 5 proc.). To samo dotyczyć będzie zup i żywności dietetycznej oraz owoców tropikalnych.

Pieczywo i ciastka będą objęte jednolitą stawką VAT, a nie jak tera - różnymi. Dzięki temu zniknie absurd z pączkami, które w zależności od rodzaju ciastka i nadzienia są różnie klasyfikowane.

bCNaoWcJ

Obejrzyj: Wakacje 2020. Taniej za granicę, ale ofert będzie mniej

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCNaoWde
podatki
vat
matryca vat
owoce morza
gospodarka
ceny
825
182
1684
56
96
42
395
KOMENTARZE
(825)
trik
miesiąc temu
i wy chcecie głosować na Dude.....
flesz
miesiąc temu
No, ale konie z Janowa bardzo potaniały. W sumie jesteśmy do przodu.
Mandaryn Krzy...
miesiąc temu
Obiecalem ze bedziecie tyrac za miske ryzu , no to jestesmy na najlepszej drodze do realizacji tego pomyslu
bCNaoWdf
Anodina
miesiąc temu
Niestety to jest dopiero początek podwyżek ,budżet jest pusty ,rezerwy walut i złota wydali ,zadłużamy się na programy socjalne ,moim zdaniem będzie Grecja,Premier jest skrajnie nieodpowiedzialnym politykiem ,jak on kierował bankiem ?Aż się nie chce wierzyć ?
esu
miesiąc temu
VAT na wodę używaną do celów spożywczych - brawo PiS. Na razie mrożoną, ale społeczeństwo trzeba przyzwyczajać powoli.
Najnowsze komentarze (825)
pytajnik
miesiąc temu
Orientuje się może ktoś co z rybami? Ryby to jedne z niewielu produktów zawierających kwasy omega 3 i witamine D (szczególnie ryby morskie) i można je traktowac prawie jak produkt leczniczy, szczególnie w zimie. Podwyższenie Vatu na ryby byłoby delikatnie mówiąc skandalem i powinno zostać natychmiast znowelizowane. Pytam, bo nie moge znaleźć co z tymi rybami.
Ygy
miesiąc temu
. Obniżka niektórych towarów o 3 % a podwyżka o 15%. Tak naprawdę to tylko kosmetyka Vat - owska.
polo23x3
miesiąc temu
Pieczywo i ciastka będą objęte jednolitą stawką VAT, a nie jak tera - różnymi. A NIE JAK TERA HAHAHA kto to pisal ? Grzesiek ?
alcio
miesiąc temu
"Pieczywo i ciastka będą objęte jednolitą stawką VAT, a nie jak tera - różnymi" Pa tera, tera pa, zoba mnie i Jędkera i sześć sztuk (bułki - przyp. autora). Biorę dwie, on dwie, Waco też dwie zabiera.
a,a
miesiąc temu
PiS=złodzieje
Michal
miesiąc temu
CN to dostosowanie się do wytycznych UE nic duda nie miał dopowiedzenia...
Naród
miesiąc temu
Bardzo dobrze wszystko powinno być 23% równość wolność i Naród !
Jagoda emeryt...
miesiąc temu
Tak chce
bCNaoWcX
Krak
miesiąc temu
To radus bedzie nie pocieszony bo osmiorniczki podrozeja. Aj waj
Ja
miesiąc temu
Masakra, Radek się zaplacze
IR zWrześni
miesiąc temu
Nie manipuluj ! zdrożeją i słusznie ośmiorniczki, na pozostałe produkty obniżka podatku VAT !!! - O to w Platformie Obywatelskiej znów żałoba ,VAT podniesiony na owoce morza a tak lubili jeść ośmiorniczki .
pikus
miesiąc temu
Podrożeją ośmiorniczki co by PO się tak nie zajadało , dla pozostałych ludzi reszta zostaje obniżona Brawo panie premierze ! Mój głos ma Duda !
aaa
miesiąc temu
z tym vatem to jest wymysł PO aby przestraszyć wyborców. Tylko PO za swoich rządów potrafiło vat podnieść z 21 na 23 %.
Logo
miesiąc temu
Pan dziennikarz piszacy ten artykol powinien zapoznac sie z pisownia stylistyczna j.polskiego.... - ;((( PO by się nie bawiło i przyłożyło 24% VAT na wszystko )));
...
Następna strona