Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Nowelizacja ustawy budżetowej. Rząd wreszcie się nią zajmie

5
Podziel się:

Słyszeliśmy o niej od kilku miesięcy i wreszcie wygląda na to, że dojdzie do skutku. Nowelizacja budżetu na 2020 rok pojawiła się właśnie w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. To oznacza, że przynajmniej częściowo poznamy stan finansów państwa po wybuchu pandemii koronawirusa.

Ministerstwo finansów w końcu przedstawi stan finansów państwa po wybuchu pandemii koronawirusa. Nowelizacja budżetu coraz bliżej
Ministerstwo finansów w końcu przedstawi stan finansów państwa po wybuchu pandemii koronawirusa. Nowelizacja budżetu coraz bliżej (Ministerstwo Finansów)

Tarcze antykryzysowe, tarcza finansowa i narodowy lockdown spowodowały, że w państwowej kasie nie będzie tyle pieniędzy, ile planowano. Pandemia koronawirusa wywróciła budżet do góry nogami.

"Jej skutki jak i podjęte działania mają istotny wpływ na dochody i wydatki budżetu państwa, dlatego też niezbędne stało się podjęcie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2020" - czytamy na stronie KPRM.

Przypomnijmy, że według wciąż obowiązującego budżetu w Polsce nie będzie w tym roku deficytu, a gospodarka urośnie o ponad 3 proc. Takie założenia zostały wpisane do ustawy, która została przyjęta przez Sejm już po wybuchu epidemii.

Zobacz także: Obejrzyj: Można przestać się łudzić. Budżet nie będzie zrównoważony

Rząd już wczesną wiosną zapowiadał, że nowelizacja będzie konieczna. Mimo upływu ponad 4 miesięcy od chociażby zamknięcia szkół, nowelizacji budżetu wciąż się nie doczekaliśmy. Rząd przez ostatnich kilka tygodni w ogóle nie organizował posiedzeń, bo - jak podkreślali przedstawiciele obozu rządzącego - nie było takiej potrzeby. Ministrowie w kampanii wyborczej rozjechali się za to po Polsce, by zachęcać do głosowania w wyborach na Andrzeja Dudę.

A jeszcze w maju minister finansów Tadeusz Kościński zapowiadał, że budżet zostanie znowelizowany na przełomie czerwca i lipca. Przeszkodziły jednak wybory prezydenckie.

Jest szansa, że w najbliższych tygodniach wreszcie poznamy stan finansów państwa. Prace nad zmianą ustawy budżetowej są już w wykazie prac Rady Ministrów. Przewidywany termin przyjęcia projektu przez rząd to III kwartał.

W nowelizacji oprócz zaktualizowanych kwot dochodów i wydatków oraz planowanego deficytu budżetowego (mówi się o kwocie nawet 100 mld zł na minusie), poznamy również prognozy resortu finansów na wzrost - a raczej spadek - PKB czy inflację w 2020 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Kreatywna ksi...
4 lata temu
Przeciez deficyt jest wypchany poza budzet panstwa, PFR 100mld zl
A B C
4 lata temu
Czytam i słucham wywiad i pytam kiedy ten rząd, ci ludzie się ockną? Deficyt 100 miliardów i to jest dobra sytuacja? Widać, że Polską rządzą ludzie dla których póki kredyty dają to jest ok. Jak w piosence "po co babcię denerwować, niech się babcia cieszy" Za jakich ciemniaków mają ludzi. Zaraz dowiemy się, że Wisła płynie do Krakowa.
staruch66
4 lata temu
To jak wezmą kasę czy nie? Bo jak nie było potrzeby posiedzenia to chyba nie ma potrzeby wynagradzania.
jasiek
4 lata temu
Działali na dudusia jako wolontariusz czy też im płacił z państwowej czyli naszej kasy i każdy z nas poniósł z tego tytułu koszty
Rumpel -
4 lata temu
Wyniki powalą naród na kolana - ciekawe, jaki na dzień dzisiejszy mamy Dług Publiczny i o ile wzrósł od 2016 roku