Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Nowelizacja ustawy budżetowej. Rząd wreszcie się nią zajmie

5
Podziel się:

Słyszeliśmy o niej od kilku miesięcy i wreszcie wygląda na to, że dojdzie do skutku. Nowelizacja budżetu na 2020 rok pojawiła się właśnie w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. To oznacza, że przynajmniej częściowo poznamy stan finansów państwa po wybuchu pandemii koronawirusa.

Ministerstwo finansów w końcu przedstawi stan finansów państwa po wybuchu pandemii koronawirusa. Nowelizacja budżetu coraz bliżej
Ministerstwo finansów w końcu przedstawi stan finansów państwa po wybuchu pandemii koronawirusa. Nowelizacja budżetu coraz bliżej (Ministerstwo Finansów)
bELeuyiJ

Tarcze antykryzysowe, tarcza finansowa i narodowy lockdown spowodowały, że w państwowej kasie nie będzie tyle pieniędzy, ile planowano. Pandemia koronawirusa wywróciła budżet do góry nogami.

"Jej skutki jak i podjęte działania mają istotny wpływ na dochody i wydatki budżetu państwa, dlatego też niezbędne stało się podjęcie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2020" - czytamy na stronie KPRM.

Przypomnijmy, że według wciąż obowiązującego budżetu w Polsce nie będzie w tym roku deficytu, a gospodarka urośnie o ponad 3 proc. Takie założenia zostały wpisane do ustawy, która została przyjęta przez Sejm już po wybuchu epidemii.

bELeuyiL
Zobacz także: Obejrzyj: Można przestać się łudzić. Budżet nie będzie zrównoważony

Rząd już wczesną wiosną zapowiadał, że nowelizacja będzie konieczna. Mimo upływu ponad 4 miesięcy od chociażby zamknięcia szkół, nowelizacji budżetu wciąż się nie doczekaliśmy. Rząd przez ostatnich kilka tygodni w ogóle nie organizował posiedzeń, bo - jak podkreślali przedstawiciele obozu rządzącego - nie było takiej potrzeby. Ministrowie w kampanii wyborczej rozjechali się za to po Polsce, by zachęcać do głosowania w wyborach na Andrzeja Dudę.

A jeszcze w maju minister finansów Tadeusz Kościński zapowiadał, że budżet zostanie znowelizowany na przełomie czerwca i lipca. Przeszkodziły jednak wybory prezydenckie.

bELeuyiR

Jest szansa, że w najbliższych tygodniach wreszcie poznamy stan finansów państwa. Prace nad zmianą ustawy budżetowej są już w wykazie prac Rady Ministrów. Przewidywany termin przyjęcia projektu przez rząd to III kwartał.

W nowelizacji oprócz zaktualizowanych kwot dochodów i wydatków oraz planowanego deficytu budżetowego (mówi się o kwocie nawet 100 mld zł na minusie), poznamy również prognozy resortu finansów na wzrost - a raczej spadek - PKB czy inflację w 2020 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELeuyjm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Kreatywna ksi...
rok temu
Przeciez deficyt jest wypchany poza budzet panstwa, PFR 100mld zl
A B C
rok temu
Czytam i słucham wywiad i pytam kiedy ten rząd, ci ludzie się ockną? Deficyt 100 miliardów i to jest dobra sytuacja? Widać, że Polską rządzą ludzie dla których póki kredyty dają to jest ok. Jak w piosence "po co babcię denerwować, niech się babcia cieszy" Za jakich ciemniaków mają ludzi. Zaraz dowiemy się, że Wisła płynie do Krakowa.
staruch66
rok temu
To jak wezmą kasę czy nie? Bo jak nie było potrzeby posiedzenia to chyba nie ma potrzeby wynagradzania.
bELeuyjn
jasiek
rok temu
Działali na dudusia jako wolontariusz czy też im płacił z państwowej czyli naszej kasy i każdy z nas poniósł z tego tytułu koszty
Rumpel -
rok temu
Wyniki powalą naród na kolana - ciekawe, jaki na dzień dzisiejszy mamy Dług Publiczny i o ile wzrósł od 2016 roku