Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Nowy Ład. Gowin zachęca emerytów do dłuższej pracy

396
Podziel się:

Jarosław Gowin zapowiada ulgi podatkowe, które mają zachęcić do dłuższej pracy emerytów. Zapisy dotyczące tych rozwiązań mają znaleźć się w programie Nowy Polski Ład. Wicepremier w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" powiedział też, że jeśli na mieszkania nie będzie funduszy z KPO, będą budowane z pieniędzy budżetowych.

Nowy Ład. Gowin zachęca emerytów do dłuższej pracy
Wicepremier Jarosław Gowin (PAP, Andrzej Grygiel)

Jarosław Gowin zapowiada w wywiadzie dla ”Pulsu Biznesu” rozwiązania, które mają zachęcić Polaków do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wicepremier powiedział, że Porozumienie jest za wprowadzeniem do Nowego Polskiego Ładu rozwiązań podatkowych skierowanych do pracujących seniorów.

Gowin podkreśla, że nie jest to plan wydłużenia wieku emerytalnego, ale po prostu dodatkowe korzyści dla osób, które zdecydują się kontynuować pracę zawodową mimo osiągnięcia wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. W tej chwili w Polsce wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65.

Szef Porozumienia w wywiadzie powiedział, że jego partia odpowiada za przygotowanie części pomysłów zawartych w Nowy Ładzie. Z rozmowy z wicepremierem wynika, że NŁ nie jest wyłącznie pomysłem realizowanym przez PiS, a ma być wspólnym projektem całej Zjednoczonej Prawicy.

Zobacz także: Płacenie ręką, w którą wszyty jest czip, to przyszłość? "Pomysł budzi duże kontrowersje"

Zapowiedzi dotyczące zachęty dla emerytów do dalszej pracy możemy znaleźć też w Krajowy Planie Odbudowy. Rząd proponuje coś, co nazywa "efektywnym wydłużaniem wieku emerytalnego". Miałoby to polegać na wprowadzeniu systemu szkoleń i zachęt do dłuższej pracy.

Wicepremier został też zapytany o kwestię mieszkań. Jak podkreślił, w ramach KPO przewidziano na ten cel 1,2 mld euro. - Zdajemy sobie jednak sprawę, że sięgnięcie po te pieniądze w ramach EFO może być trudne. KE co do zasady uznaje, że budowa mieszkań jest zadaniem państwa, dlatego pieniądze z KPO mogą być przeznaczone na renowację czy rewitalizację, a nie budowę - zwrócił uwagę w rozmowie z "PB".

- Propozycja, abyśmy inwestowali w tzw. zielone budownictwo wielorodzinne, oznacza z kolei radykalne zwiększenie kosztów. Deklaruję jednak, że nawet jeśli na mieszkania nie będzie funduszy z KPO, będą one budowane z pieniędzy budżetowych. Cel 75 tys. mieszkań jest realny - podkreślił wicepremier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(396)
TAŃCZĄCA
rok temu
Szanowny Panie Gowin, emeryturę wypracowałam sobie przez 40 lat pracy i sobie ją pobieram bo mi się należy, a i mojego pracodawcy do ponownego zatrudnienia mnie nie musi Pan zachęcać bo nadal u niego pracuję . Nareszcie po 40 latach pobierając świadczenie i wynagrodzenie za pracę mogę sobie pozwolić na godne życie -zastanawiam się co w tej ofercie "nowego ładu "znajdzie się dla mnie.
bdg
rok temu
Przede wszystkim trzeba "zachęcić" pracodawców żeby pod byle pretekstem nie zwalniali osób które osiągnęły wiek emerytalny albo nawet wcześniej, przed osiągnięciem okresu ochronnego.
PracujacaA
rok temu
Ty się chłopie weź do roboty i to fizycznej, wtedy porozmawiamy o podnoszeniu wieku emerytalnego, bo jak na razie Tobie nie starcza do pierwszego 12 tys albo i więcej, zarób najniższa krajowa plus nadgodziny własnymi rekoma!!!!
Gkoutevh
rok temu
Gowin ty się uczciwą pracą nigdy nie skalales! Ciągle tylko jestes zakłamanym politykiem więc nie wiesz jak się czuje człowiek po 40 latach uczciwej pracy ! Precz z politykami!
Myśliwy
rok temu
Panie Gowin proponuję podjąć pracę w wieku 15-tu lat.Cały czas w przemyśle ciężkim-obróbka skrawaniem,warunki szkodliwe(mgła olejowa,zapylenie);od 2 lat oczyszczalnia odlewów żeliwnych.Po 40-tu latach pracy w takich warunkach odechce się panu opowiadania głupot o dłuższej pracy.Nie mam prawa do emerytury w wieku 60 lat.Nie zaliczono warunków szkodliwych.
...
Następna strona