Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRJ
|

KPO ruszy zanim Bruksela prześle pieniądze. Skąd rząd weźmie na to środki?

9
Podziel się

Jesienią tego roku Polska otrzyma 13 proc. unijnych funduszy zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Rząd chce jednak ruszyć z KPO jeszcze zanim pieniądze spłyną do kraju. Możliwe zatem, że finansowanie inwestycji publicznych ruszy wcześniej.

KPO ruszy zanim Bruksela prześle pieniądze. Skąd rząd weźmie na to środki?
Inwestycje najszybciej mogą ruszyć w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. (PAP, PAP/Wojtek Jargiło)
bEiOXYGd

Jeden z możliwych wariantów to państwowe promesy - czytamy we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej". Poniekąd może to być konieczność, bo pieniądze na KPO będą pozyskiwane na rynkach przez Komisje Europejska.

Jednak zanim one wpłyną do Polski, najprawdopodobniej jesienią, państwa członkowskie już powinny zacząć realizować projekty, tak by udało im się je zrealizować do sierpnia 2026 r. Do tego bowiem dnia trzeba będzie się z unijnych środków rozliczyć.

Zobacz także: Mocne słowa Julii Przyłębskiej. Jest reakcja. "Nie mamy pani płaszcza i co pani nam zrobi?"
bEiOXYGf

Jak informuje źródło "DGP" zbliżone do rządu, promesy mają być elementem rozruszania gospodarki, jeszcze przed zastrzykiem z UE. Może być to też sposób na poprawienie wizerunku rządu, nadszarpniętego konfliktami w Zjednoczonej Prawicy.

Jak takie przekazywanie pieniędzy, których jeszcze nie ma może wyglądać? Jak przewiduje gazeta, bardzo możliwe, że będzie to powtórka z akcji przekazywania czeków samorządowcom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

PiS realizował ten pomysł w trakcie kampanii wyborczej. Kto może dostać najwięcej? Tu jeszcze nie ma pewności. Jednak zgodnie z ustaleniami "DGP" 100 proc. dotacje mają być prawdopodobne w sektorze rolniczym.

bEiOXYGl

Podobnie może też być w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiOXYGG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Julka
miesiąc temu
A jak Unia wstrzyma kasę za brak praworządności to co zrobi pis
jak ją nazywa
miesiąc temu
Maliniak, ta Wyimaginowana Wspólnota daje tylko na chodniki! To z kolei słowa Pinokia
Loko
miesiąc temu
Już raz wystartowali ze środkami na wybory korespondencyjne
bEiOXYGH
logiczny
miesiąc temu
To proste pytanie dzięki poparciu nowego koalicjanta przesunie środki budżetowe na swoją kampanię a środki z UE zastąpią te kampanijne plusy ;)Proste i zarazem genialne bo przekraczające możliwości percepcji pseudo opozycji a może nie ale to jeszcze gorzej !
alf
miesiąc temu
grodzki ogarnij się