Notowania

ppk
29.04.2019 12:51

Nowy program dla milionów pracowników. Wiemy co nurtuje pracodawców

Punkt 10:00. Sala Marmurowa w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach jest zapełniona po brzegi. Najwięksi w regionie przedsiębiorcy chcą dowiedzieć się, czym są i na czym polegają Pracownicze Plany Kapitałowe. Pytania nie zawsze są łatwe, a odpowiedzi - oczywiste.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
praca, firma (Fot: Shutterstock/Firma V)

- PPK to system długoterminowego oszczędzania, tworzona wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo., które jest nie tylko pomysłodawcą, ale również wspiera finansowo system – inaugurował spotkanie wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Dla 11 milionów Polaków

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny sposób oszczędzania na cele emerytalne na prywatnych kontach. Dotyczy 11,5 mln zatrudnionych osób, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym .Jak to wygląda w praktyce?

Wpłaty na konto PPK będą pochodzić z trzech źródeł: od pracodawcy, pracownika i państwa.

Pracodawca i pracownik przekazują do PPK wpłaty podstawowe (odpowiednio 1,5% i 2% wynagrodzenia brutto). Ponadto zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą zadeklarować przekazywanie dobrowolnych wpłat dodatkowych (wraz z wpłatą podstawową do 4%, a więc łączna maksymalna wpłata pracownika i pracodawcy wyniesie 8,0% wynagrodzenia brutto). Wysokość wpłat jest naliczana procentowo od wynagrodzenia brutto pracownika.

Państwo będzie dodawać do tej puli określone kwoty – niezależne od wysokości dochodów pracownika. Oszczędzający otrzyma od państwa jednorazowo 250 zł wpłaty powitalnej. Następnie zaś co roku, po spełnieniu określonych warunków, będzie zasilać rachunek pracownika kwotą 240 zł.

- To jest duży, przełomowy projekt. Nawet jeśli tylko połowa Polaków uprawionych przystąpi do programu to i tak będzie to 5 mln osób, oszczędzających – mówił Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR podczas spotkania w Katowicach.

Najważniejsze wątpliwości zgłaszane przez pracodawców

Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 r.. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 r.

Na Śląsku takich firm jest aż 700. Nic dziwnego, że podczas części warsztatowej przedsiębiorcy mieli bardzo dużo pytań. Te najważniejsze?

- Co z osobą, która po 1 lipca zrezygnowała z pracy? – pytał jeden ze śląskich przedsiębiorców.

- Wtedy nie jest objęta programem –odpowiadał ekspert PFR.

- Jakie są obowiązki pracodawcy przy PPK? – padło pytanie z sali.

- Kluczowy jest wybór instytucji finansowej, która będzie zarządzać zgromadzonym kapitałem. Ten wybór musi zostać skonsultowany ze związkami zawodowymi lub inną reprezentacją pracowników jeśli w firmie nie działają związki zawodowe. Jeśli w ciągu 30 dni nie będzie porozumienia, pracodawca będzie musiał sam wybrać instytucję. Warto takie rozmowy protokołować – wyjaśniał dyrektor PFR portal PPK Dariusz Selak.

- Ile kosztują usługi konsultacyjne świadczone przy wdrażaniu PPK? – dociekała kolejna osoba.

- Są one bezpłatne i odpowiadają za to eksperci PFR Portal PPK. Uczestnicy konsultacji nie ponoszą żadnych kosztów. Na konferencje zapraszane są też związki zawodowe. Można zaprosić konsultantów regionalnych PFR Portal PPK do firm. Zależy nam, aby pracodawcy mieli jak najlepszą wiedzę o PPK i żeby proces ich prowadzania przebiegał możliwie sprawnie i „bezboleśnie”. W dowolnej sprawie związanej z PPK wystarczy zadzwonić na naszą infolinię: 800 775 775 – wyjaśniał ekspert.

- Kolejnym obowiązkiem po stronie pracodawcy jest podpisanie umowy o zarządzanie. Kiedy należy podpisać taką umowę?

W obowiązującym pracodawcę terminie musi on utworzyć PPK dla pracowników. Aby tego dokonać, zawiera:

  • umowę o zarządzanie PPK z instytucją finansową wybraną w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub jeśli taka nie działa inną reprezentacją pracowników;
  • umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych.

Terminy dotyczące granicznych terminów podpisania tych umów dla poszczególnych grup pracodawców można znaleźć m.in. w „Niezbędniku pracodawcy”, dostępnym na oficjalnej stronie PPK: https://www.mojeppk.pl/pliki-do-pobrania.html.

Kiedy na portalu PPK będą dostępne oferty instytucji finansowych oferujących PPK?

- Oferty pierwszych instytucji finansowych pojawią się na portalu mojePPK.pl do końca kwietnia br., Kolejne sukcesywnie do końca czerwca.

- Czy na stronie mojeppk.pl pojawią się wzory? – tak brzmiało kolejne pytanie.

- Jeśli chodzi o wzory oświadczeń czy deklaracji to dobre przykłady takich dokumentów możemy przygotować. Jeśli chodzi o wzory umów z funduszami to będą one dopasowane indywidualnie – wyjaśniał Dariusz Selak.

Eksperci od PPK w całej Polsce. Wystarczy zadzwonić

(materiały partnera)

Wszystkie informacje dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych można znaleźć na stronie poświęconej PPK. PFR Portal PPK oferuje również kontakty do ekspertów w poszczególnych regionach, którzy są w stanie pomóc zorganizowaniu szkolenia i warsztatu dla pracowników. Wystarczy zadzwonić na infolinię PPK: 800 775 775

Szczegółowe informacje na: mojeppk.pl.

Tagi: ppk, finanse, praca
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-04-2019

vaelloOFE działało na innych zasadach niż PPK. Dobrze by było jakby ci co tylko wylewają błoto na PPK doczytali o co w tym chodzi. I że w żaden sposób, nikt … Czytaj całość

27-04-2019

jolai fajnie, w końcu będę mogła w prawdziwy i normalny sposób zacząć odkładać na swoją emeryturę. Tyle na to czekałam i w końcu się doczekałam jak to … Czytaj całość

05-04-2019

LesuafKluczowe jest to, czy jest gwarancją czyje to są pieniądze. Szkoda było by odkładać coś co za jakiś czas ukradnie rząd tłumacząc, że to nie są … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)