Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy program rządu. "Posiłek w szkole i w domu" dla dzieci z ubogich rodzin

2,5 mld zł w ciągu pięciu lat ma kosztować program "Posiłek w szkole i w domu", który we wtorek na wspólnej konferencji prasowej zaprezentowali premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny Elżbieta Rafalska oraz szefowa MEN Anna Zalewska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM/Twitter)

- Nasz program zakłada 2,5 mld zł na sfinansowanie zdrowej smacznej i wysokiej jakości polskiej żywności - powiedział premier. - Trudno przyswajać wiedzę z pustym żołądkiem - dodał.

O dokładnych założeniach nowego programu Wirtualna Polska informowała jako pierwsza:

Rząd w ciągu roku planuje przeznaczyć 550 mln zł na walkę z niedożywieniem dzieci
Ponad 2,7 mld na nowy program społeczny rządu. Chodzi o walkę z niedożywieniem

- Przeznaczamy 200 mln zł na dofinansowanie i organizację naszych stołówek i dostosowanie ich do standardów europejskich - zapowiedział Mateusz Morawiecki. - W każdej szkole będzie miejsce do spożywania przynajmniej jednego ciepłego posiłku w ciągu dnia - zapewnił.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że nowy program jest "bardzo ważnym uzupełnieniem programu edukacyjnego". - W tym celu muszą być zapewnione posiłki w stołówkach dostosowane do tego, czego nasze dzieci i młodzież potrzebują - stwierdził.

- Program "Posiłek w szkole i w domu" działa od początku tego roku. Korzystać mogą z niego samorządy - powiedziała z kolei minister Elżbieta Rafalska. - Chcemy promować te samorządy, które prowadzą stołówki i dowożą posiłki - dodała.

USA: Shoutdown boleśnie odczuli amerykańscy funkcjonariusze. Brak wypłat i polegania na darowiznach
Rekord Polaków ws. wiz. Ale historyczny wynik niczego nie zmieni

Rada Ministrów jeszcze w grudniu przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023.

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt zakłada, że we wszystkich województwach realizowany będzie program, z którego skorzystać ma prawie 1,2 mln osób.

Przedstawiciele branży twierdzą, że Czesi i Słowacy wykorzystują jednorazowy przypadek, by zdyskredytować polską żywność w swoich krajach
Afera mięsna. Branża oburzona. "Czesi i Słowacy szkalują polską żywność"

Program ma zapewni pomoc nie tylko dzieciom i uczniom, którzy wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji, ale także osobom starszym, niepełnosprawnym i o niskich dochodach.

W ramach programu przewidziano wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.

Pomoc taka ma trafi do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, które spełniają warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie o pomocy społecznej oraz kryterium dochodowe, czyli 150 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej.

Zgodnie z programem, wojewoda będzie mógł zwiększyć dotację do 5 proc. dla gmin, które zapewnią posiłek w bezpośrednio prowadzonych przez siebie stołówkach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: programy socjalne, wiadomości, gospodarka, socjal
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-02-2019

DominoKolejny program pt pochwała nieróbstwa

05-02-2019

ZK590STOP dla szalonych pomysłów.

05-02-2019

jastrząbKiedy emerytury po 40 latach pracy?

Rozwiń komentarze (1355)