Notowania

gospodarka
04.02.2019 20:08

Rekord Polaków ws. wiz. Ale historyczny wynik niczego nie zmieni

3,99 proc. odmów przyznania Polakom wiz do Stanów Zjednoczonych w 2018 roku - to dane opublikowane przez Departament Stanu USA. Jeśli odsetek odmów spadnie poniżej 3 proc. rozpocznie się procedura przyjęcia Polski do programu bezwizowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
USA: Shoutdown boleśnie odczuli amerykańscy funkcjonariusze. Brak wypłat i polegania na darowiznach

Do Stanów Zjednoczonych bez wiz mogą przyjeżdżać obywatele 38 krajów, w tym większości państw UE. Ale Polski wśród nich nie ma. Podobnie jak Bułgarii, Rumunii, Cypru i Chorwacji.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, tylko kraj, gdzie odsetek odmów nie przekracza 3 proc., może ubiegać się o wejście do VWP, czyli programu, którego obywatele nie muszą ubiegać się o wizy turystyczne do USA.

W 2018 roku odsetek wniosków o wydanie wizy zakończony odmową był rekordowo niski. Według informacji opublikowanych przez Departament Stanu, od progu oznaczającego automatyczne rozpoczęcie procedury programu bezwizowego dzieli nas niecały 1 proc.

Dla porównania, w 2017 roku prawie 6 proc. wniosków o wydanie wizy zakończył się odmową. W 2012 roku, było to prawie 11 proc.

Przekroczenie bariery 3 proc. odmów nie oznacza automatycznego wprowadzenie ruchu bezwizowego. Żeby wejść do grona krajów, których obywatele mogą podróżować do USA bez wizy, Polska musi spełnić jeszcze szereg innych kryteriów.

Szczegółowe zasady programu ruchu bezwizowego regulują ustawy: Immigration and Nationality Act, Border Security Act, Enhanced Border Security and Visa Entry Reform Act, Dotyczą m.in. bezpieczeństwa i zachowania zgodności z prawem imigracyjnym Stanów Zjednoczonych.

Gdy wszystkie kryteria są spełnione, kraj zostaje nominowany do statusu "roadmap" w programie ruchu bezwizowego i kwalifikuje się do udziału w postępowaniu. Procedurę nominacji rozpoczyna Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych, który, w porozumieniu z Sekretarzem Stanu, ocenia kandydaturę. Nie ma dokumentu, który określałby, jak długo kraj może pozostać na wyznaczonej liście przed zatwierdzeniem lub odrzuceniem z programu.

Najczęstszym powodem odrzucania wniosków Polaków o wydanie wizy do USA są błędy formalne. Żeby pomóc w poprawnym wypełnianiu wniosków LOT wraz z Polską Izbą Turystyki uruchomił kampanię informacyjną. Do akcji przyłączyło się ponad 500 firm z branży turystycznej.Do akcji przyłączyło się ponad 500 firm z branży turystycznej.

Służby konsularne odmawiają udzielenia wizy, jeśli podczas rozmowy pojawi się wątpliwość, że aplikujący zamierza wykorzystać wizy w innym celu niż deklarowany. Szans na wjazd nie mają też osoby z przeszłością kryminalną albo zarejestrowane wcześniej z powodu naruszenia przepisów wizowych.

Nowe przepisy utrudniają pracę sezonową cudzoziemcom. Ciężej jest im uzyskać wizy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, usa, wizy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-02-2019

kotKiedy wizy dla Amerykanów ? !

04-02-2019

SułtanKolejna podpucha amerykańców w celu zniesienia wiz dla Polaków . 100 lat współpracy i taka żenada !

04-02-2019

stsKto wydaje wizy!? Zabawa w kotka z myszką ,od nich zależy to wszystko,robią z nas wariatów!!!!

Rozwiń komentarze (358)