Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Walków
Marcin Walków
|

Nowy wariant koronawirusa. Państwa zamykają granice dla lotów z Afryki. Eksperci: "najprostsza, ale najbardziej bolesna dla gospodarki metoda"

93
Podziel się:

Wielka Brytania wpisała na czerwoną listę sześć państw z południowej Afryki. Komisja Europejska też chce uruchomić hamulec bezpieczeństwa. Narastają obawy przez nowym wariantem koronawirusa B.1.1.529. Eksperci wątpią co prawda, by czekała nas powtórka z zakazów w ruchu lotniczym na szeroką skalę, które uziemiły tysiące samolotów w początkach pandemii COVID-19. Sprawa jest jednak dynamiczna. Jeszcze w piątek wieczorem możemy dowiedzieć się, czy restrykcje zostaną wprowadzone na poziomie UE.

Nowy wariant koronawirusa. Państwa zamykają granice dla lotów z Afryki. Eksperci: "najprostsza, ale najbardziej bolesna dla gospodarki metoda"
Komisja Europejska chce zakazu lotów z państw Afryki, gdzie rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa ( Photo by Vincent Kalut / Photonews via Getty Images) (Photonews via Getty Images, Photonews)

Komisja Europejska chce wstrzymania lotów z południa Afryki do państw UE ze względu na budzący obawy wariant koronawirusa B.1.1.529. Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE, zaproponowała uruchomienie hamulca bezpieczeństwa. Chodzi o zidentyfikowany 11 listopada w Botswanie wariant koronawirusa, który wykryto w RPA i Hongkongu.

Kilka godzin później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzegła przed pospiesznym wstrzymywaniem lotów z państw, gdzie zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa B.1.1.529. "WHO zaleca, by państwa stosowały rozwiązania oparte na ocenie ryzyka i naukowej analizie zagrożenia podczas wprowadzania ograniczeń dotyczących podróży międzynarodowych" - przekazał podczas briefingu w Genewie rzecznik WHO, Christian Lindmeier. Wielka Brytania, która nie jest już członkiem Unii Europejskiej, wstrzymała przyloty z sześciu państw: RPA, Namibii, Zimbabwe, Botswany, Lesoto i Eswatini, które zostały wpisane na tzw. czerwoną listę.

Nowe informacje przekazał w piątek w Radiu Zet wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jak mówił, w Brukseli trwa narada w sprawie nowego wariantu koronawirusa i wstrzymywania lotów. - Bardzo dużo wskazuje na to, że takie restrykcje zostaną wprowadzone, i to na poziomie unijnym - powiedział Paweł Jabłoński.

Zobacz także: Nowy wariant koronawirusa Nu. "Wydaje się omijać odporność poszczepionkową"

Zakazy w ruchu lotniczym w pandemii COVID-19. Eksperci mówią o większym zamknięciu się na Afrykę

Eksperci rynku lotniczego spodziewają się większego zamknięcia się na kontynent afrykański. Jednak ich zdaniem nie grozi nam powtórka z globalnego uziemienia samolotów i zamknięcia przestrzeni powietrznej, które miało miejsce wiosną 2020 r.

Loty samolotem pomiędzy pozostałymi kontynentami będą uzależnione od testów bądź paszportów covidowych lub też od jednego i drugiego, jak to widzimy w przypadku USA - komentuje Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, w rozmowie z money.pl.

Zwraca uwagę, że choć oficjalne statystyki nie pokazują wielu ofiar nowego wariantu koronawirusa, to stan systemów ochrony zdrowia w wielu państwach Afryki jest opłakany. To zaś może zakłamywać stopień zaawansowania trwającej pandemii.

Skoro prawdziwy obraz rzeczywistości nie jest znany, to naturalnym ruchem jest odgrodzenie się od tej części świata. Afryka nie ma szczepionek i środków do walki z COVID-19 i szkoda, że bogatsze kraje nie zdecydowały się na realną pomoc w tym zakresie - stwierdza Adrian Furgalski.

Zakaz lotów z Afryki. "Najprostsza metoda, ale najbardziej bolesna"

Również Dominik Sipiński, analityk lotniczy ch-aviation.com i Polityki Insight, podkreśla, że ograniczenia w ruchu lotniczym z krajami południowej Afryki, to najprostsza metoda ograniczenia transmisji koronawirusa. - Ale równocześnie najbardziej bolesna, zarówno dla branży lotniczej, mieszkańców, jak i kondycji gospodarczej regionu. Jej skuteczność będzie zależała od charakterystyki nowego wariantu, choć dotychczasowe doświadczenia pokazują, że zakaz lotów spowalnia, ale nie blokuje rozprzestrzeniania się wariantów SARS-Cov-2 - komentuje dla money.pl.

Ta sytuacja potwierdza, że pandemia może skończyć się jedynie wtedy, gdy wszystkie kraje, szczególnie na globalnym Południu, osiągną odpowiedni poziom wyszczepienia. Póki to się nie stanie, to branża lotnicza musi się liczyć z powracającymi okazjonalnie obostrzeniami, które zapewne nie osiągną poziomu z marca 2020 r., ale i tak będą ogromnym problemem dla wciąż pogrążonej w kryzysie branży - dodaje Dominik Sipiński.

Ekspert ZDG TOR nie ma wątpliwości, że podejście świata wobec Afryki to krótkowzroczna strategia. - Jeszcze przed pandemią spodziewano się znacznego wzrostu popytu na podróże lotnicze w Afryce. Przewidywano, że liczba pasażerów będzie rosła o 5,4 proc. rocznie, a więc tak samo jak w Chinach. Afryka może nie jest niezbędna na teraz, aby wyjść z obecnego kryzysu lotniczego, ale perspektywiczność tego rynku może ucierpieć, co odbije się na tempie wzrostu linii lotniczych czy producentów samolotów - dodaje Furgalski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(93)
Kasia
2 lata temu
Jeszcze 9 września 2021 roku jest artkuł pt. "Dlaczego pandemia omija Afrykę" Ludzie zaczęli się tym interesować i nagłaśniać więc głowili się jak wytłumaczyć ten fenomen...no i wymyślili "nowy wariant koronawirusa" Śmieszne co na tym świecie się dzieje...Martwię się o swoje dzieci że będą żyć w tym syfie...Oby Karma wróciła z potężną mocą do tych ludzi co próbują zepsuć świat i społeczeństwo...!!!
ada
2 lata temu
co za bzdury... chyba dlatego że jest tam mało zachorowani to trzeba ich odizolować aby nie było że kontynent nie szczepiony to nie ma wirusa... tak się uprawia politykę propagandy
miro
2 lata temu
a nasz wspaniały rząd juz szykuje kilkadziesiąt samolotów żeby na święta zwłóczyć zarażonych spragnionych mamowego bigosu
Taa
2 lata temu
No i znaleźli winnego, tam gdzie znikoma ilość zarażeń i najlepsza sytuacja epidemiczna. Idioci.
Realista
2 lata temu
Nareszcie... Powinien być całkowity zakaz przemieszczania się między kontynentami i krajami, to może by się skończyło, a tak mutacje i migracje bez końca
...
Następna strona