Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Nowy wariant wirusa. Minister zdrowia ogłasza nowe obostrzenia

41
Podziel się:

Zmutowana wersja koronawirusa o nazwie omikron dociera do kolejnych krajów. Europa wprowadza obostrzenia, polski rząd reaguje dodatkowymi restrykcjami.

Nowy wariant wirusa. Minister zdrowia ogłasza nowe obostrzenia
Adam Niedzielski, minister zdrowia (KPRM, Adam Guz/KPRM)

- Jesteśmy w apogeum IV fali - poinformował minister Adam Niedzielski po posiedzeniu sztabu kryzysowego. - Liczymy, że liczba zakażeń bezie spadać. Niestety w ostatnich dniach pojawiał się nowy element. Zupełnie zmienia on to, czego się spodziewaliśmy. To nowa wariacja koronawirusa o nazwie omikron - dodał.

W związku z tym Polska uszczelnia granice. - Wprowadzamy zakaz lotów do 7 krajów, a osoby wracające z tych krajów będą objęte 14-dniową kwarantanną - powiedział minister Niedzielski. Chodzi o Botswanę, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibię, RPA i Zimbabwe. Minister zaznaczył, że państwa te zostały przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka.

Adam Niedzielski dodał, że do 14 dni wydłużona zostanie kwarantanna dla podróżujących ze strefy non-Schengen. Będzie natomiast możliwość zwolnienia po ósmym dniu i po teście PCR, który wykaże brak zakażenia. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia, doprecyzował, że osoby w pełni zaszczepione preparatami uznawanymi w UE, przyjeżdżające spoza strefy Schengen, nie podlegają kwarantannie.

Zobacz także: Lockdown dla niezaszczepionych. Polak o nowych surowych zasadach w Austrii

Nowe obostrzenia w Polsce

Minister zdrowia ogłosił też zaostrzenie restrykcji w Polsce. - We wszystkich tych obiektach, w których do tej pory mieliśmy limit zapełnienia do 75 proc., te limity zostaną ograniczone do 50 proc. To dotyczy gastronomi, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych, takich jak baseny, aquaparki. - Przypomnę, że do limitów nie wliczają się osoby zaszczepione - powiedział Niedzielski.

Zmieniony będzie limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, na których obecnie mogło być 150 osób - nowy limit to 100 osób. Jak wskazał minister, chodzi m.in. o wesela, komunie i dyskoteki.

Większe obostrzenia będą też na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. - Obecnie limit na tych wydarzeniach sportowych wynosi 500 osób, zmieniamy go o połowę, do 250 osób - powiedział Niedzielski.

Większe obostrzenia będą również m.in. w siłowniach. - Do tej pory w takich obiektach, jak siłownie, kluby, centra fitness, muzea, hazard - tam gdzie mieliśmy liczone obłożenie na metry kwadratowe i obowiązywał limit 1 osoba na 10 m2, obecnie podnosimy ten limit na 15 m2 - poinformował szef MZ.

Z kolei Krzysztof Saczka, szef GIS, zapowiedział, że inspekcja będzie kontrolowała z policją, czy nie są łamane zasady i limity osób w sklepach, instytucjach i innych obiektach usługowych.

Adam Niedzielski pytany o to, jak restaurator ma technicznie sprawdzać, czy klient jest zaszczepiony, czy restaurator lub np. właściciel klubu fitness ma prawo zapytać o certyfikat covidowy i co, kiedy klient odmówi jego okazania, ocenił, że "to jest bardzo prosta sytuacja".

- Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu osób się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport covidowy na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy – powiedział Niedzielski.

- Teraz pracujemy nad tym, aby do ustawy dokleić możliwość weryfikowania tego – dodał szef MZ. - Niemniej postanowiliśmy, że zostanie zwiększona liczba kontroli, które są skierowane do przedsiębiorców. Jeśli będziemy widzieli, że ta kwestia jest nieweryfikowana, że są przekroczone limity, to siłą rzeczy to jest podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą – podkreślił minister.

- Wielka Brytania, Niemcy, Francja tworzą przepisy, które mają ochronić przed nową odmianą wirusa pod nazwą omikron. Dlatego my także dzisiaj przedstawimy pewne dodatkowe ograniczenia - zapowiadał w poniedziałek rano premier Mateusz Morawiecki.

Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska w poniedziałek rano powiedział, że "sytuacja jest inna niż jeszcze kilkanaście dni temu".

Omikron jest już obecny w Afryce, Azji i Australii - wynika z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach. O przypadkach zakażeń informują kolejne państwa Europy: Czechy, Francja, Szwajcaria, Portugalia.

Izrael i Japonia zamykają granice, inne kraje wprowadzają kolejne ograniczenia w podróżach z krajów południowej Afryki.

Europa wprowadza obostrzenia

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił nowe restrykcje, mające spowolnić rozprzestrzenianie się nowego wariantu. To obowiązek wykonania testu PCR przez podróżnych przyjeżdżających do kraju i nakaz izolacji do czasu uzyskania wyniku.

Także Szwajcaria rozszerzyła wymagania dotyczące kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii, Czech, Holandii, Egiptu i Malawi. Teraz podróżni z tych krajów będą musieli przedstawić negatywny test na Covid-19 i poddać się kwarantannie przez 10 dni.

We Francji zdecydowano, że każda osoba, która miała kontakt z potwierdzonym lub potencjalnym przypadkiem zakażenia nową odmianą, będzie musiała poddać się kwarantannie, nawet jeśli jest zaszczepiona przeciw Covid-19.

Izrael się zamyka

Izrael był pierwszym krajem, który całkowicie zamknął swoje granice w związku z pojawieniem się wariantu Omikron. Nowy wariant został tam wykryty u dwóch osób, m.in. u pacjenta, który wrócił z Malawi. W związku z tym izraelskie służby rozpoczęły monitorowanie 800 podróżnych, którzy niedawno wrócili z krajów południowej Afryki, a rząd zdecydował o zamknięciu od niedzieli wieczorem na 14 dni granic dla cudzoziemców.

Oprócz tego, władze izraelskie umieściły wszystkie kraje afrykańskie, z wyjątkiem części północnej kontynentu, na czerwonej liście państw, do których wyjazd Izraelczyków jest zabroniony bez specjalnego pozwolenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
Bonet
2 lata temu
Panie ministrze a co z lekiem czemu tak skromnie i rzadko się o tym pan wyoowiada przecież jest według badam skuteczny do stosowania w domu bo chuba nie podważa pan wyników producenta wcześniej preparatu teraz leku i w takiej sytuacji mowa jest o obostrzeniach żądam pytanie pan chce końca pandemii i umieralności tych kolejnych trudnych decyzji jak to Pan nazywa bo chyba oczywiste poiwinno to być dla Pana
Nie
2 lata temu
Nie dorabiajcie się na nas tylko Konfederacja może zakończyć chorobę w Polsce
Derti
2 lata temu
I co z tego że zaraźliwy a może łagondy jednego dna WHO podaje że szczepionki mogą nie działać za chwilę przyspieszyć tempo szczepień czyli generalnie nikt nic w sumie jeszcze nirwir a już panika tak jakby chciana wręcz utęsknioną można wyczytać ze w Afryce choryja y przeszli ładodnie i że może dobrze będzie ze wypisze inne mhtscje no ale jakoś cisza rada medyczną już drastyczne przepowiednie głosi wszystko już tak wiecie czy koncern bardzo potrzebuje tej mutacji
ojojo
2 lata temu
Jakos nie kojarze paniki kiedy 60 000 kibicow darło japy i pluło zarazkami jak niedawno był mecz Polski. Wtedy jakoś bez masek, bez odstępów, bez limitów. Teraz szkoły otwarte i absurdy z kwarantannami. Na siłę są otwarte żeby covida utrzymać bo przecież trzeba straszyć, potem pojawią sie dziwne wydarzenia zbrojne, dziwne ograniczenia, cudowna inflacja... i kaganiec na szyjkę
Biust
2 lata temu
Przychodnia zdrowia ostatnio odmówiła mi wizyty uznając że zapalenie śluzówek jamy ustnej to covid a ze nie jestem zaszczepiona to tylko mogę skorzystać z teleporady. Pani doktor na teleporadzie pokazywała mi obrazki z internetu pytając czy tak wyglada moja jamą ustna. To ma być leczenie???? To totalna porażka ale to niestety prawda.
...
Następna strona