Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Obawiasz się, że pracownik kradnie towar? Możesz wynająć profesjonalnego złodzieja

43
Podziel się

- W jednym sklepie budowlanym pracownicy sprzedawali drzwi warte 4 tys. zł za 700 zł. W systemie oznaczali, że są wadliwe, choć oczywiście nie były - mówi nam Grzegorz Hawrylczak. Podobne oszustwa ma wychwytywać jego firma, która wynajmuje "złodziei na zamówienie". Zapotrzebowanie, jak mówi, jest ogromne.

Firma zatrudnia prawdziwych złodziei, którzy już zerwali z tym "fachem"
Firma zatrudnia prawdziwych złodziei, którzy już zerwali z tym "fachem" (East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
bDfUhEPp

- Wszystko zaczęło się w Krośnie, jakieś 1,5 roku temu - opowiada money.pl Hawrylczak. Był na drobnych zakupach, ale się zagapił - i wyszedł ze sklepu z koszykiem, bez zapłacenia. Po chwili się zreflektował - i poszedł do kasy. Ale zaskoczyło go, że ochroniarz nie zareagował.

- Co robił w tym czasie? Po prostu rozmawiał z ekspedientką - opowiada. Przedsiębiorca zaczął dzwonić po znajomych - część z nich prowadzi swoje sklepy, część - punkty franczyzowe.

- Okazało się, że kradzieże w sklepach to norma, a firmy tracą przez to horrendalne kwoty - opowiada. Postanowił więc, że założy firmę Złodziej na Zamówienie.

bDfUhEPr

Obejrzyj: Pomysł nie tylko na biznes, ale też na życie

Jak zapewnia Hawrylczak, nazwa nie jest jedynie trickiem marketingowym. Pracują dla niego faktycznie złodzieje, choć oczywiście tylko ci "nawróceni". Jego pracownicy znają się na swoim byłym "rzemiośle" i potrafią wskazać sklepom, jak się bronić. A najlepiej złapać złodzieja na gorącym uczynku, przekonuje Hawrylczak.

Przekupić ochroniarza

W jaki sposób można to zrobić? Firma proponuje tu usługę polegającą na wysłaniu złodzieja do marketu czy sklepu. Podejmuje on trzy próby kradzieży jakiegoś towaru. - Jeżeli któraś z prób zostanie zauważona przez ochronę sklepu, nasz kontroler zaproponuje ochroniarzowi łapówkę w zamian za opuszczenie sklepu bez wzywania policji - dodaje szef firmy.

bDfUhEPx

Zaznacza, że trzy próby kradzieży bazują na różnych technikach - więc dla ochrony będzie to solidny test.

Czasem jednak to nie "prawdziwi" złodzieje dokonują kradzieży, a po prostu pracownicy. Firma Hawrylczaka proponuje więc zatrudnienie w sklepie podstawionego pracownika. Taka osoba może sprawdzić, czy ktoś nie wynosi towaru, czy nie stosuje innych podejrzanych praktyk. Czasem taki podstawiony pracownik trafia do sklepu na kilka tygodni - i sprawdza uczciwość sprzedawców.

A ich kreatywność potrafi być bardzo duża. - W markecie w Zielonej Górze osoby sprzedawały towar nowy jako uszkodzony. Opuszczał on legalnie sklep, ale po mocno zaniżonych kwotach. A kupujący rozliczał się procentowo z zaoszczędzonych, a właściwie przywłaszczonych pieniędzy ze sprzedawcą - opowiada. W Poznaniu pracownicy Hawrylczaka natomiast odkryli, że pracownicy nocnej zmiany marketu po prostu wywożą towar do swojego magazynu.

- Po przeprowadzonym zleceniu "skradziony" towar zawsze zostanie niezwłocznie zwrócony kierownikowi sklepu wraz z protokołem uwzględniającym, co i w jakiej kwocie zostało "ukradzione" - dodaje Hawrylczak.

bDfUhEPy

200 zleceń miesięcznie

Firma nie podaje swoich stawek za wprowadzenie złodzieja do firmy. Zastrzega tylko, że są one zawsze indywidualnie negocjowane. Nie zdradza też, ile osób zatrudnia. Hawrylczak mówi jednak, że część jego "złodziei" pracuje na etatach. Firma ma siedzibę we Wrocławiu, ale działa na terenie całej Polski.

Dodaje też, że zleceń jest coraz więcej. - W grudniu było akurat ich mniej, taki okres. Ale zdarzają się miesiące, kiedy mamy 100-200 "akcji" - wyjaśnia. Wachlarz klientów jest ponoć bardzo szeroki. Czasem swoich ochroniarzy chcą "przetestować" wielkie sieci handlowe, a czasem - niewielkie sklepy.

Hawrylczak przyznaje, że nieraz po takich zleceniach ochroniarze tracą pracę, a czasem kontrakty tracą całe firmy. Jednak podkreśla, że nie tylko o kontrolę i eliminację niefrasobliwych pracowników tu chodzi.

bDfUhEPz

- Często sieci handlowe płacą pośrednikom gigantyczne pieniądze na ochronę. Ale już firmy ochroniarskie płacą swoim pracownikom grosze. Nasze działania mają zwrócić też na to uwagę – że za dobrą pracę firmy ochroniarskie powinny też odpowiednio płacić swoim ludziom - mówi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pldziejesie.wp.pldziejesie.wp.pl

bDfUhEPS
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
Aaaa
10 miesięcy temu
Takiego pracownika to dadzą na magazyn. Powinni go dać do rady nadzorczej albo jako prezesa. Tam idą największe wałki.
Wilk
10 miesięcy temu
A to teraz jasne dlaczego w rządzie są sami złodzieje, pilnują żeby nikt nie kradł
Pracodawca
10 miesięcy temu
Po co wynajmować takie firmy? Wystarczy motywować pracowników i uczciwie wypłacać godne wynagrodzenie. Doceniony pracownik jest gwarantem
bDfUhEPT
Andy
10 miesięcy temu
Reklama Hawrylczuka
Lol
10 miesięcy temu
Co za brednie. Złodziei zatrudniają, ciekawe jak organizują casting, ogłoszenie "zlodziejowi dam pracę"?
Najnowsze komentarze (43)
..
9 miesięcy temu
Wszystko pięknie i kolorowo...ale kwota 500 + i jedziemy z tematem z Urzędu - przestępstwo, to przestępstwo...
Paweł
9 miesięcy temu
Pracuję w sklepie budowlanym niemieckim. Takich wałów u nas nie ma. Ale już w polskich sklepach są. Tacy są polscy przedsiębiorcy. Płacą kiepsko więc żeby coś mieć trzeba kraść. Niemiec idealny nie jest ale przynajmniej wszystko na legalu i zgodnie z kodeksem.
Kowalski
9 miesięcy temu
Haha sprawdzanie czujności ochroniarzy z grupą inwalidzką.Ja tam nie wiem czy okradanie wyzyskiwaczy jest jakimś złem?czy raczej nie zasługuje na pochwałę.Gdyby płacili pracownikom godnie to by nie kombinowali--proste
Koleś
9 miesięcy temu
Najtrudniej okraść złodzieja...
Złodziej
9 miesięcy temu
Po zatrzymaniu takiego złodzieja policja i mandat 500 zł
Ilona
9 miesięcy temu
No proszę firmy złodziejskie tak jak i władza kto na takie numery pozwala
zxc
9 miesięcy temu
Jaka władza takie firmy.
asd
9 miesięcy temu
To prawda takich wynajętych wyczuwa się na kilometr.
bDfUhEPL
asd
9 miesięcy temu
W dużych sieciach wszystko psują centrale jak jest dobrze to chyba celowo przesuwają towar nie dbając o kamery aby lepiej było złodziejom.Takich powinni umieszczać w centralach.
Ga
9 miesięcy temu
Ochroniarze to emeryci z pierwszą grupy inwalidzka na umowie zlecenie z 5 zł za godz
Klawisz
9 miesięcy temu
Zlodziej pilnuje złodzieja haha
81
10 miesięcy temu
daczego tak nie uczynie PIP ,i nie wylapie przedsiebiorcow ,ktorzy ztrudniaja np na CZARNO ,czy reszte kasy daja pod STOLEM,CHYBA DLATEGO ZE BY ZA DUZO STRACILI kopert
Robo
10 miesięcy temu
Złodzieje przejżą sklep kamery centrali i hulaj dusza policji nie ma to jest firma złodziej szykują coś większego po jakimś czasie
Drugi
10 miesięcy temu
Nie tylko złodzieje ALE do wynajęcia są też szpicle kłamcy za jedyne 5000tys tyle obiecują rządzący za donosy Marszałka Senatu no i już jeden jest wprawdzie się miota w wypowiedziach ALE oni już go przeszkola to po znajomości poszedł z wynikami do ordynatora żeby mu zapłacić Całe 200zł taka suma pieniędzy ciekawe czy byl z.ochrona i po 30latach sobie przypomniał tacy teraz są im ludzie potrzebni za jedyne 5000tyś