Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Obcokrajowcy też pobierają 500 plus. Najczęściej Ukraińcy

44
Podziel się:

Ponad 25 tys. dzieci obcokrajowców było uprawnionych do pobierania świadczenia z Programu Rodzina 500 Plus. Wśród nich najliczniejszą grupą, tu nie ma niespodzianki, są Ukraińcy.

Do polskiego świadczenia było uprawnionych 16 658 dzieci z Ukrainy.
Do polskiego świadczenia było uprawnionych 16 658 dzieci z Ukrainy. (Pixabay.com, public domain)
bECxlJAl

16 tys. ukraińskich dzieci było uprawnionych do świadczenia Rodzina 500 Plus, wynika z danych Ministerstwa Rodziny na koniec 2019 r. To najliczniejsza grupa obcokrajowców pobierających polskie świadczenie.

Do polskiego świadczenia było uprawnionych 16 658 dzieci z Ukrainy, 1689 z Białorusi, 1145 z Rosji. Poza podium są Wietnamczycy, według ministerstwa na koniec ubiegłego roku pieniądze mogły przysługiwać 894 wietnamskim dzieciom. Kto zamyka listę? Polskie świadczenia mogą przysługiwać jednemu dziecku z Bahrainu i jednemu z Watykanu. Na dane resortu pracy zwrócił uwagę na Twitterze Rafał Mundry.

bECxlJAn

Ministerstwo szacuje kwartalne wydatki na program, jednak przy założeniu, że liczba dzieci uprawnionych do 500 Plus była stała, to łącznie do obcokrajowców w całym 2019 roku mogło zostać skierowanych 154 mln zł.

Zobacz także: Obejrzyj także: Koronawirus, mycie rąk, instrukcja GIS

Czy to dużo? Raczej kropla w morzu wydatków na program. Do świadczenia łącznie uprawnionych jest ok. 6,8 mln dzieci. Roczny koszt programu, już po zmianach, to 40 mld zł.

bECxlJAt

Świadczenie przysługuje także obcokrajowcom. Wymogiem jest, by przynajmniej jeden rodzic z dzieckiem mieszkał w Polsce dłużej niż 9 miesięcy. Ważne jest tu zezwolenie na zamieszkanie i pracę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECxlJAO
KOMENTARZE
(44)
Łysoń
6 miesięcy temu
Dlaczego obcokrajowcy w tym Ukraińcy pobierają 500+ ? To nie jest przecież zasiłek typu ,,rodzinnego,,. Jest to świadczenie. PROKREACYJNE,by rodziło.się więcej obywateli POLSKICH i dlatego dostają też bogaci! Przecież nam nie zależy by rodziło się więcej małych banderowców! To nie świadczenie socjalne ,jak mówił PiS tylko by rodziło się więcej POLSKICH dzieci
Polak
9 miesięcy temu
Wszelie dodatki powinny być TYLKO dla obywateli Polskich. Ukrainka z dwójka dzieci ma 1000zl, bardzo często bez znajomości języka, a to tyle ile nie jednokrotnie Polak z emerytura. Szok.
pracodawca
9 miesięcy temu
Ukraińcy i 500+ smiech tak samo jak dla polskich rodzin. Dlaczego mam płacić na nich, do pracy trzeba sie zabrać a nie tylko na państwo czekać kiedy PiS da Parodia a nie system ! ! !
bECxlJAP
Wac
rok temu
zagrywki PiSu sa niewiarygodne. zrobia wszystko by dac tylko prawdziwym 'polakom', a nie dawac innym, choc tu pracuja i tu placa podatki. skad 9-cio miesieczny okres karencji? chory kraj egoistow, w ktorym za samo obywatelstwo polskie dostaje sie wiecej niz za ciezka prace. ciekawe co z tym zrobia kolejne rzady, prowadzone przez dzisiejsze dzieci nauczone nierobstwa? myslicie ze bedzie lepiej z ludzmi nie rozumiejacymi, ze tylko z pracy biora sie pieniadze?
obserwator
2 lata temu
Filmi o hienach przypomina mi obrazki ze sejmu. Jakie podobne zachowania.
...
Następna strona