Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|

Obniżenie pensji. Kiedy pracodawca może to zrobić?

77
Podziel się:

W przypadku spadku obrotów firmy związanych z pandemią koronawirusa przedsiębiorcy mogą obniżyć pensje swoim pracownikom. Tarcza antykryzysowa umożliwia pracodawcom nawet 50-procentowe cięcia wynagrodzeń.

Pracodawca może skorzystać z jednej z dwóch opcji, która umożliwia obniżenie pensji pracownikom.
Pracodawca może skorzystać z jednej z dwóch opcji, która umożliwia obniżenie pensji pracownikom.
bFgmKOut

We wprowadzonej na początku kwietnia tarczy antykryzysowej występują rozwiązania, które umożliwiają pracodawcom obniżki pensji. Przedsiębiorcy mogą dodatkowo uzyskać dofinansowanie na wynagrodzenia z środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Pracodawca może skorzystać z jednej z dwóch opcji, która umożliwia obniżenie pensji pracownikom:

  • Dla firm, które wciąż prowadzą działalność – występuje możliwość obniżenia czasu pracy i jednoczesnego wynagrodzenia pracowników o 20 proc.. W takiej sytuacji pracodawca wypłaca 40 proc. pensji, a państwo dopłaca 40 proc., ale nie więcej niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia ze składkami, czyli 2452,27 zł. W tym przypadku całkowita pensja nie może być niższa niż pensja minimalna, czyli 2600 zł brutto.
  • Dla firm, które całkowicie wstrzymały działalność – jeśli pracodawca chce utrzymać pracowników, może obniżyć im pensje do 50 proc., ale nie do kwoty niższej niż pensja minimalna. W tej sytuacji od państwa pracodawca otrzyma do wynagrodzenia pracownika 50 proc. minimalnego wynagrodzenia ze składkami na ubezpieczenia społeczne, czyli 1533,09 zł.
bFgmKOuv

Z powyższego wsparcia można korzystać łącznie przez 3 miesiące od złożenia odpowiedniego wniosku. Okres ten może zostać wydłużony ze względu na dalszą sytuację związaną z pandemią koronawirusa w Polsce. Dodatkowo obniżenie pensji pracodawca musi uzgodnić z samym pracownikiem.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Aby obniżyć wynagrodzenie i otrzymać wsparcie od państwa, przedsiębiorca musi wykazać, że z powodu COVID-19 w jego firmie doszło do spadku obrotów, a jednocześnie utrzymać pracownika na stanowisku.
By otrzymać wsparcie od Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na wynagrodzenia należy spełnić następujące warunki:

bFgmKOuB

1. W przedsiębiorstwie nastąpił spadek obrotów gospodarczych o nie mniej niż:

  • 15 proc., obliczony jako stosunek łącznych obrotów w dwóch kolejnych miesiącach po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku w porównaniu z analogicznymi miesiącami z zeszłego roku.
  • 25 proc., obliczony jako stosunek obrotów z dowolnego miesiąca po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu z miesiącem poprzednim.

2. Przedsiębiorca nie zalega ze zobowiązaniami podatkowi i składkowymi.

3. Wobec przedsiębiorcy nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości.

bFgmKOuC

4. Dofinansowanie nie przysługuje do pensji, które były wyższe niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bFgmKOuW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(77)
PPPPPOLA
2 lata temu
Przecież prezydent powiedział, że podstawą naszego rozwoju gospodarczego jest 500+ i to jest główne osiągnięcie PIS-owskich ekonomistów. Więc pensja już nie jest tak potrzebna
Gdz
2 lata temu
Niech pracodawca wydziela bochenek chleba i kostkę masła co tydzień i dziesiątego wręcza 450 złotych netto na opłacenie rachunków, proszek, mydło i szampon.
slobi
2 lata temu
Czy obnizki pensji dotyczą też osoby chronione czyli te które są w wieku przedemerytalnym,i te które w najbliższym czasie wybierają się na ememryturę?
bFgmKOuX
MAFIA PIS DYM...
2 lata temu
Kiedy my jako pracodawcy dla rządu mamy obciąć tam zatrudnionym o 50 procent poborów
okok
2 lata temu
Cyrku ciąg dalszy. Bronimy miejsc pracy obcinając zarobki o połowę. Obrona pracodawców. Co to są za pracodawcy którzy nie są w stanie przetrzymać 3 miesięcznego kryzysu? Pracownik w Polsce to śmieć z którym można zrobić co się chce. Jestesmy tanią siłą roboczą , bedziemy jeszcze tańszą.
...
Następna strona