Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obniżenie pensji. Kiedy pracodawca może to zrobić?

W przypadku spadku obrotów firmy związanych z pandemią koronawirusa przedsiębiorcy mogą obniżyć pensje swoim pracownikom. Tarcza antykryzysowa umożliwia pracodawcom nawet 50-procentowe cięcia wynagrodzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
Pracodawca może skorzystać z jednej z dwóch opcji, która umożliwia obniżenie pensji pracownikom.

We wprowadzonej na początku kwietnia tarczy antykryzysowej występują rozwiązania, które umożliwiają pracodawcom obniżki pensji. Przedsiębiorcy mogą dodatkowo uzyskać dofinansowanie na wynagrodzenia z środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Pracodawca może skorzystać z jednej z dwóch opcji, która umożliwia obniżenie pensji pracownikom:

  • Dla firm, które wciąż prowadzą działalność – występuje możliwość obniżenia czasu pracy i jednoczesnego wynagrodzenia pracowników o 20 proc.. W takiej sytuacji pracodawca wypłaca 40 proc. pensji, a państwo dopłaca 40 proc., ale nie więcej niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia ze składkami, czyli 2452,27 zł. W tym przypadku całkowita pensja nie może być niższa niż pensja minimalna, czyli 2600 zł brutto.
  • Dla firm, które całkowicie wstrzymały działalność – jeśli pracodawca chce utrzymać pracowników, może obniżyć im pensje do 50 proc., ale nie do kwoty niższej niż pensja minimalna. W tej sytuacji od państwa pracodawca otrzyma do wynagrodzenia pracownika 50 proc. minimalnego wynagrodzenia ze składkami na ubezpieczenia społeczne, czyli 1533,09 zł.

Z powyższego wsparcia można korzystać łącznie przez 3 miesiące od złożenia odpowiedniego wniosku. Okres ten może zostać wydłużony ze względu na dalszą sytuację związaną z pandemią koronawirusa w Polsce. Dodatkowo obniżenie pensji pracodawca musi uzgodnić z samym pracownikiem.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Aby obniżyć wynagrodzenie i otrzymać wsparcie od państwa, przedsiębiorca musi wykazać, że z powodu COVID-19 w jego firmie doszło do spadku obrotów, a jednocześnie utrzymać pracownika na stanowisku.
By otrzymać wsparcie od Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na wynagrodzenia należy spełnić następujące warunki:

1. W przedsiębiorstwie nastąpił spadek obrotów gospodarczych o nie mniej niż:

  • 15 proc., obliczony jako stosunek łącznych obrotów w dwóch kolejnych miesiącach po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku w porównaniu z analogicznymi miesiącami z zeszłego roku.
  • 25 proc., obliczony jako stosunek obrotów z dowolnego miesiąca po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu z miesiącem poprzednim.

2. Przedsiębiorca nie zalega ze zobowiązaniami podatkowi i składkowymi.

3. Wobec przedsiębiorcy nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości.

4. Dofinansowanie nie przysługuje do pensji, które były wyższe niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-05-2020

bobasSzef obetnie ci pensie!!!!a co z podwyzkami ,zywnosci ,uslug,czynszami!!!skad ludzie maja brac pieniadze na to wszystko??? a najwazniejsze ,miesiac … Czytaj całość

05-05-2020

XyzA kiedy obetną podatki o 50%?

05-05-2020

PopKiedy my obetniemy pensje politykom ? Przecież jesteśmy ich pracodawcami !

Rozwiń komentarze (77)