Notowania

ppk
08.01.2019 10:53

Obniżka, która jest podwyżką. Prezes PFR wyjaśnia zagadkę PPK

Choć na nasze konta co miesiąc będzie wpływać mniej pieniędzy, to otrzymamy podwyżkę – tak według prezesa PFR Pawła Borysa mają zadziałać Pracownicze Plany Kapitałowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jak mówi Paweł Borys, prezes PFR, nowy program wcale nie oznacza, że zaczniemy zarabiać gorzej. (Fot: Rafał Guz)

Pierwsi pracownicy trafią do Pracowniczych Planów Kapitałowych 1 lipca. Comiesięczny przelew z pensją będzie niższy niż czerwcowy, gdyż od naszej wypłaty netto zabierane będzie przynajmniej 1,5 proc. pensji brutto. Te środki trafią na indywidualny rachunek w ramach PPK. Jak mówi Paweł Borys, prezes PFR, to wcale nie oznacza, że zaczniemy zarabiać gorzej.

- Program PPK nie wpływa na nasze wynagrodzenia – twierdzi Borys i wyjaśnia, że w „wymiarze formalnym nie nastąpią żadne zmiany w naszych umowach o pracę”. Co więcej, w jego przekonaniu wdrożenie PPK ma oznaczać faktyczną podwyżkę.

- Pracodawca dołoży się do PPK – to od 1,5 do 4 proc. naszej pensji. Będzie to quasi-wynagrodzenie. W ten sposób pracodawca dołoży się do naszych prywatnych oszczędności, a do tego dojdzie dopłata z Funduszu Pracy. W ten sposób nie ma żadnego spadku. Nastąpi wzrost – tłumaczy szef PFR i dodawał, że choć pracownik odczuje mniej środków na koncie co miesiąc, to sytuacji niczym nie będzie różnić się od przelewania tych pieniędzy choćby na rachunek oszczędnościowy.

- Musimy wyjaśnić, że pieniądze z wynagrodzenia nie wpłyną na nasze konto, ale na nasz rachunek w PPK – podkreśla Borys. Dodaje też, że PPK mają nauczyć Polaków inwestować efektywnie, gdyż dziś ponad połowa oszczędności w sektorze bankowym znajduje się na nieoprocentowanych ROR-ach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-01-2019

BibiOszust i zlodziej morawiecki z wyrokami sadowymi chluba pis.HANBA

08-01-2019

brawomyKręcą od początku to tak jakbyś dostał w pysk i powiedział, że to był dobry puder. Tłumaczenia godne polityków pislandii.

08-01-2019

NASTĘPNY ????Przyjdzie kolega następny i powie że to nie są nasze pieniądze i nas okradnie jak to zrobił towarzysz Tusku tusku i nie poszedł siedzieć ????

Rozwiń komentarze (332)