Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

"W sumie się opłaca" hasłem kampanii informacyjnej PPK. "Program bez gwiazdek"

599
Podziel się:

- To przede wszystkim program prospołeczny bez żadnych gwiazdek czy pułapek dla 11 mln pracowników - mówił o PPK podczas inauguracji kampanii informacyjnej programu premier Mateusz Morawiecki. Pierwsi zatrudnieni trafią do Planów 1 lipca.

Premier Mateusz Morawiecki na tle logotypu PPK
Premier Mateusz Morawiecki na tle logotypu PPK (PAP, Rafał Guz)

Polski Fundusz Rozwoju zainaugurował kampanię informacyjną poświęconą PPK pod hasłem: "W sumie się opłaca". Poza prezentacją logotypu, który zdaniem Pawła Borysa "ma kojarzyć się z efektywnym inwestowaniem w długim terminie" oraz solidarnością, uruchomiono portal mojePPK.pl, gdzie pod egidą PFR prezentowane będą m.in. informacje poświęcone PPK oraz lista podmiotów uprawnionych do ich prowadzenia.

Uruchomiony 8 stycznia portal jest wersją wstępną. Ostateczną formę ma przyjąć w kwietniu. Również wtedy call center działające przy PFR ma uzyskać zdolność do obsługi kilkudziesięciu tysięcy telefonów dziennie.

- To przede wszystkim program prospołeczny bez żadnych gwiazdek czy pułapek dla 11 mln pracowników - mówił w trakcie konferencji Mateusz Morawiecki.

Program cywilizacyjny

- Ten program jest cywilizacyjne ważny dla Polski i kluczowy dla budowania długoterminowych krajowych oszczędności, które są fundamentem dla rozwoju gospodarczego w dłuższym okresie. Dzięki temu nie będziemy popadać w nadmierną zależność od zagranicy, co przydarzyło się nam w ostatnich 25 latach – przekonywał szef rządu i dodał, że start PPK stanowi kolejny element rozwoju rynku kapitałowego w Polsce.

Pieniądze gromadzone przez pracowników w PPK będą bowiem inwestowane przez wyznaczone TFI, m.in. w spółki notowane na GPW, o czym mówiła minister finansów Teresa Czerwińska. - Na te środki czekają duże inwestycje, spółki, a także rynek akcji i rynek obligacji. Równocześnie, dzięki PPK, zbudujemy nawyk oszczędzania i pokażemy go naszym dzieciom - tłumaczyła

Jak otwarcie przyznał Paweł Borys, największym wyzwaniem stojącym przed PFR, będzie wykazanie różnicy między PPK a Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. - Porównywanie PPK do OFE, to jak porównywać Pawła Borysa do Borysa Szyca. To dwa odmienne programy. Dla mniej PPK to po prostu korzyść. Budują one korzyści dla pracodawców, pracowników i państw – mówił premier i przypominał, że państwa gwarantuje w PPK "opłaty na niskim poziomie".

Zobacz także: Zobacz też: Bartosz Marczuk demaskuje demony wokół nowego rozwiązania emerytalnego

Więcej informacji o Pracowniczych Planach Kapitałowych można znaleźć na oficjalnym Portalu PPK pod adresem www.mojeppk.pl

Pracownicze Plany Kapitałowe

Wprowadzone Ustawą z 4 października 2018 r. PPK mają być odpowiedzią na problem niskich emerytur, który nasili się w momencie, gdy liczba pracujących niebezpiecznie zbliży się do liczby pobierających świadczenie.

PPK mają stanowić swoisty program oszczędnościowy dla pracujących Polaków. Z definicji będzie on dobrowolny, choć zapisywani do niego będziemy automatycznie. Każdy, kto będzie chciał z niego zrezygnować, co 4 lata powinien złożyć odpowiednią deklarację. Samo oszczędzanie w ramach PPK będzie opierać się na trzech filarach – składkach pracowników, pracodawców oraz "bonusie" od państwa.

I tak, w wersji "minimum" co miesiąc od naszej pensji netto odjęta zostanie kwota równa 2 proc. pensji brutto. Pracodawca dorzuci równowartość 1,5 proc. wynagrodzenia, a budżet za każdy rok uczestnictwa w PPK dorzuci 240 zł.

Wszystkie te pieniądze będą trafiały do wybranego TFI (tylko te instytucje otrzymały prawo do prowadzenia Programów), które to TFI będą je następnie inwestowały. W ten sposób nasze oszczędności mają być pomnażane, choć nie można zapominać o ryzyku nierozerwalnie związanym z każdą inwestycją.

PPK nie zostaną powiązane bezpośrednio z systemem emerytalnym, ale będą stanowić jego kapitałowe uzupełnienie. Środki zgromadzone na naszych rachunkach będą automatycznie przekazywane uczestnikom w chwili osiągnięcia 60. roku życia. Z pieniędzy skorzystać będzie można także wcześniej, jednak wypłacenie ich przed zakończeniem kariery zawodowej pociągnie za sobą konieczność odprowadzenia podatku od zysków kapitałowych.

Pierwsze Pracownicze Plany Kapitałowe pojawią się w Polsce 1 lipca tego roku. To wówczas obowiązek ich prowadzenia obejmie największych pracodawców – zatrudniających ponad 250 osób. 1 stycznia pierwszego roku dołączą do nich pracownicy firm zatrudniających od 50 do 249 osób. Pół roku później tych z zatrudnieniem na poziomie od 20 do 49 osób, by 1 stycznia 2021 stać się powszechnym rozwiązaniem w przedsiębiorstwach i jednostkach administracji publicznej. Według szacunków Ministerstwa Finansów do programu trafić może nawet 11 mln Polaków. Co istotne, regulacja dotyczy nie tylko "etatowców", ale również osoby zatrudnione w oparciu o umowy zlecenia.

Tym, co różni PPK od OFE, jest wyraźnie zaznaczone w ustawie obostrzenie, iż "środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK”. Obywatela. Przyszłego emeryta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(599)
elninio
4 lata temu
czyli co ? lokowanie duzej czesci kasy z ppk na gieldzie i nie ma gwiazdek i pulapek ? jakis zart
nick
4 lata temu
Los emerytów to jest obecnie dramat a goła emerytura nie wystarcza nawet na podstawowe potrzeby !!! I brawa właśnie dla rządu, że chcą pomóc potrzebującym pomóc odnaleźć się we wszystkich finansowo formalnych zawiłościach.
Urman
4 lata temu
Ja nawet nie wiem co to jest prywatna emerytura.... Nie każdy ma środki i czas by się o to zatroszczyć. Dobrze, że Państwo wkracza do gry i chroni słabszych.
Hieronim
4 lata temu
Nawet nie macie pojęcia ilu Polakom ten program pomoże przetrwać finansowo późniejsze lata życia. Trzymam kciuki.
haz
4 lata temu
Przecież sami widzicie, że ludzie z emeryturami nie dają sobie rady. A emerytury prywatne to w Polsce mit i nikt nie wie o co chodzi. Państwo powinno opiekować się słabszymi i cieszę się, że to się własnie dzieje.
...
Następna strona