Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Obowiązek alimentacyjny dla dzieci. Szykuje się duża zmiana

68
Podziel się:

Dorosłe dzieci nie będą już musiały opłacać pobytu rodzica w domu opieki społecznej, jeżeli ten znacząco naruszył wcześniej obowiązek alimentacyjny, lub inne obowiązki rodzicielskie - wynika z projektu zmian w przepisach, który na wtorkowym posiedzeniu przyjęła Rada Ministrów.

Obowiązek alimentacyjny dla dzieci. Szykuje się duża zmiana
Zmiany w alimentach. Dzieci nie będą płacić na rodziców, którzy je opuścili. (Pexels, Matthias Zomer)
bETzfwMl

Zmiana w przepisach ma zagwarantować większą ochronę członkom rodzin pensjonariuszy korzystających z domów pomocy społecznej. Chodzi o rozszerzenie możliwości zwolnienia pensjonariuszy z odpłatności za pobyt w takim domu.

Projekt przewiduje, że z opłaty za pobyt pensjonariusza w DPS-ie może być zwolniona osoba, wobec której pensjonariusz w przeszłości rażąco zaniedbywał obowiązki rodzicielskie, doprowadzając do ustania więzi rodzinnych.

Chodzi na przykład o sytuacje, w których rodzice uporczywie unikali płacenia alimentów albo porzucili swoje dziecko.

bETzfwMn
Zobacz także: Ma dług 50 mln zł. Prawo nie stoi po jego stronie

Z opłaty za pobyt pensjonariusza w DPS-ie zwolniona ma być także osoba, która została pokrzywdzona przestępstwem umyślnym ściganym z oskarżenia publicznego, popełnionym przez tego pensjonariusza. Dotychczas zwolnienie z opłaty dotyczyło jedynie przestępstwa z użyciem przemocy.

bETzfwMt

Zwolnienie z odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS-ie dotyczyć będzie przestępstw popełnionych zarówno na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, jej małoletniego rodzeństwa lub jej rodzica (tak jak dotychczas), jak również tych, w których pokrzywdzonym jest dziecko tej osoby lub pełnoletnie – nieporadne ze względu na wiek lub stan zdrowia – rodzeństwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETzfwMO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
Azja Tuchaj -...
6 dni temu
Nie wiedziałem, że w patologicznej Polsce państwo wpierdala się z urzędem do spraw rodzinnych. Myślałem, że rodzina to mała moja Ojczyzna! Widzę i przecieram oczy ze zdumienia. Nie będę płodził dzieci, niech ta cywilizacja umrze! Niech zaleje nas fala azjatów u nich nikt się do rodzin nie wpierdala, więc mnożą się jak króliki!
ALIMENTY do 2...
2 tyg. temu
My normalni i wykształceni rodzice doznaliśmy ogromnej niesprawiedliwości przez POLSKI "prawo"!!! Nas dziecko terroryzowało, pomawiało i niszczyło (ogromna historia) przez kilka lat i było skazywane za różne przestępstwa a na koniec i tak dorosły już człowiek udając "studia" dostał pokaźne alimenty i z młodszą córką jedziemy na "ziemniakach" = PATOLOGIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TEN KRAJ MUSI WYMRZEĆ ?
vanas
3 tyg. temu
Są rodzice i Rodzice. Tak uważam. Ja mam sytuacje daleką od rodzinnego obrazka i w kancelarii Klisz i Wspólnicy pomogli mi podjąć kroki by uniknąć w przyszłości takich "atrakcji" z "rodzicem. Nie warto nerwów tracić...lepiej o tym pomyslec wczesniej
bETzfwMP
Hnvg
miesiąc temu
A co z alimentami na dorosłą osobę, przecież to bzdura i nonsens płacić na byłą ex małżonkę
pakoman
miesiąc temu
Co rodzina to relacje. Nie ma co w to wnikać. U mnie tez był problem z alimentami ale pomogli mi klisz i wspólnicy. Wyrok może nie najbardziej optymistyczny, ale za to wyszedłem na tym lepiej niż myślałem
...
Następna strona