Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli? Prezes ZNP odpowiada

28
Podziel się:

- Nie widzimy potrzeby obowiązkowego szczepienia przeciwko COVID-19 wśród nauczycieli, bo jest to grupa zaszczepiona na poziomie 70-80 proc. – powiedział PAP prezes ZNP Sławomir Broniarz. Gdyby jednak taki przepis wprowadzono, nie powinien on dotyczyć tylko jednej grupy zawodowej.

Obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli? Prezes ZNP odpowiada
Prof. Andrzej Horban przekazał w TVN24, że rozważane są obowiązkowe szczepienia m.in. dla nauczycieli (WP, Łukasz Kuczera)

Rada Medyczna pod koniec lipca opublikowała stanowisko w sprawie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19. Napisała w nim, że zaleca rozważenie takich szczepień dla wszystkich pracowników, którzy z racji zawodu narażeni są na zwiększone ryzyko zakażenia.

Podkreślono, że dotyczy to zwłaszcza, choć nie tylko pracowników gastronomii, służb porządkowych, administracji, sklepów czy kasjerek. Również w lipcu przewodniczący tego gremium prof. Andrzej Horban przekazał w TVN24, że rozważane są obowiązkowe szczepienia m.in. dla nauczycieli.

- Nie widzimy powodu wskazywania tylko jednego środowiska do obowiązkowych szczepień. Nie widzimy ku temu najmniejszych powodów. Nauczyciele i tak należą do tych grup zawodowych o najwyższym poziomie wyszczepienia na poziomie 70-80 proc. – powiedział PAP prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) Sławomir Broniarz.

Zobacz także: Broniarz o apelu Przemysława Czarnka: "Nikt nie czeka na rekomendacje ministra"

Odniósł się też do pytania o to, jakie byłoby stanowisko ZNP, gdyby rząd wydał decyzję o szczepieniu kilku grup zawodowych, w tym nauczycieli.

- Jeżeli to będzie miało postać prawa i nie będzie to naruszało praw obywatelskich, to przepisy prawa należy stosować. Wydaje się, że to jednak w sensie kompleksowym niczego nie rozwiąże, dlatego że, owszem, nauczyciele będą zaszczepieni, ale co z tymi, którzy do szkół czy przedszkoli przychodzą, a nie są zaszczepieni, np. rodzice – powiedział Broniarz. Dodał, że w szkołach nie jest możliwe ani planowane sprawdzanie certyfikatów covidowych wśród dzieci czy odbierających ich rodziców.

W ocenie prezesa Broniarza dziś problemem numer jeden w polskim szkolnictwie nie są szczepienia, ale braki nauczycieli. - Brakuje nam kilkunastu tysięcy nauczycieli i ta liczba rośnie. To jest kłopot, z którym dzisiaj się borykamy – wskazał.

W poniedziałek szef resortu edukacji Przemysław Czarnek poinformował w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że nie będzie obowiązku szczepień dla nauczycieli.

- Dziś szacujemy, że blisko 80 proc. środowiska zostało zaszczepione. Nauczyciele zostali zaszczepieni w I grupie – przypomniał Czarnek. Dodał, że również dla uczniów nie są planowane obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
zzz
2 lata temu
Czemu zastrzyki miałaby dostawać jedna czy dwie grupy zawodowe? WSZYSCY mają kontakt z innymi osobami - w pracy, sklepie, autobusie, itp. Albo wszyscy mają obowiązek, albo wszyscy mają dobrowolność. A jeśli ktoś się tak obawia o dziecko to niech je zaszczepi, a nie wymaga tego od każdego nauczyciela. Proste.
ZNP
2 lata temu
Jak inne grupy zawodowe będą miały obowiązek szczepień, to on się dostosuje...Co za typ🐖 jak zwykle
Biotechnolog
2 lata temu
Nadmiar białka spike jest rakotwórczy.
jarko
2 lata temu
Tak. Przez półtora roku społeczeństwo praktycznie przeszło zakażenie i jest odporne na lata. No to teraz trzeba eksperymentować. Zwłaszcza na młodych. W sumie deja vu. Auschwitz.
kleryk
2 lata temu
niebezpiecznymi dla społeczeństwa są ZASZCZEPIENI bo to oni roznoszą tą "FRANCĘ" zmuszanie kogoś do szczepień trzeba porównać do działań HITLEROWSKIEGO MENGELE
...
Następna strona