Trwa ładowanie...
bEhTgMlN

Notowania

Epidemia Koronawirusa – Wszystkie wiadomości

Plan na wzrost gospodarczy. Kościński: Powrót na dobre tory i zakotwiczenie
7
19.05.2021 14:22

WZROST GOSPODARCZY
 / 
Plan na wzrost gospodarczy. Kościński: Powrót na dobre tory i zakotwiczenie

- Nadwyżka budżetowa w wysokości 9,5 mld zł cieszy, zwłaszcza że mamy za sobą trudny czas pandemii. Jednak do tych danych podchodziłbym z rezerwą - przyznał w programie "Money. To się Liczy" Tadeusz Kościński, minister finansów. – To pokazuje, że szybko wracamy na drogę wzrostu gospodarczego. Deficyt na koniec roku będzie w okolicach 82 mld zł. Tak przewidujemy. Pamiętajmy, że jesteśmy po okresie kryzysu. Teraz chcemy trzymać finanse publiczne na prorozwojowym kursie i sprawić, by gospodarka wróciła na dobre tory i się na nich zakotwiczyła. Taki jest podstawowy plan.

Otwarcie ogródków. "Wszystkie stoliki zostały zarezerowane w kilka godzin po decyzji rządu"
1
13.05.2021 15:25

OGRÓDKI PIWNE
 / 
Otwarcie ogródków. "Wszystkie stoliki zostały zarezerowane w kilka godzin po decyzji rządu"

- Jesteśmy gotowi na otwarcie, trwają ostatnie prace porządkowe – powiedziała w programie "Newsroom WP" Justyna Kosmala, właścicielka Bistro Charlotte i Baru Wozownia w Warszawie. - Goście dzwonią, pytają, chcą rezerwować miejsca. W Wozowni mieliśmy pełne obłożenie już po kilku godzinach od decyzji rządu. To było bardzo przyjemne. Widać, że ludzie bardzo czekają na to otwarcie, są zmęczeni, są spragnieni życia towarzyskiego, spotkań. Mam nadzieję, że ten entuzjazm zostanie z nami na dłużej, nie tylko w ten weekend, kiedy ogródki w końcu ruszają. Jesteśmy bardzo szczęśliwy, ostatnie pół roku było dla nas bardzo trudne, mamy nadzieję na odbicie i dobry czas.

Kiedy luzowanie obostrzeń? Ekspert nie pozostawia złudzeń
6
06.04.2021 15:17

KORONAWIRUS
 / 
Kiedy luzowanie obostrzeń? Ekspert nie pozostawia złudzeń

- Łatwo jest znieść obostrzenia, ale dużo trudniej jest zapanować nad tym, co się dzieje - mówi w programie "Newsroom" dr Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej przy premierze ds. walki z COVID-19. Jego zdaniem nie należy spodziewać się luzowania obostrzeń w najbliższych dniach, raczej państwo powinno skupić się na realizowaniu programu szczepień. Szułdrzyński dodał jednak, że "to, że jemu się tak wydaje, nie oznacza od razu, że władza podejmie taką decyzję". - Wydaje mi się, że rozsądnie byłoby poczekać z otwieraniem galerii handlowych czy punktów usługowych - mówi dr Szułdrzyński. Tłumaczy, że poziom zachorowań oraz liczba zajętych miejsc w szpitalach nie napawa optymizmem, a system ochrony zdrowia już nie ma żadnego marginesu, który pozwalałby udźwignąć wzrost liczby chorych.

Polują na upadajęce hotele. "Mamy sygnały, że źle się dzieje na rynku"
127
11.02.2021 11:45

OBOSTRZENIA
 / 
Polują na upadajęce hotele. "Mamy sygnały, że źle się dzieje na rynku"

- Mamy pierwsze sygnały, że źle się dzieje na rynku. W przypadku hoteli i pensjonatów, które upadły, pojawiają się propozycje „nie do odrzucenia”. Są ludzie gotowi kupić te biznesy za złotówkę – powiedziała w programie „Money. To się liczy” Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. - Właściciele są obłożeni kredytami, leasingami, mają długi, wielu nie dostało pomocy. Od rządu słyszymy o kosmicznych pieniądzach, które poszły na pomoc dla przedsiębiorców. Z naszej jednak strony nie wygląda to tak różowo. Są firmy, które powstały na początku roku 2020 i one nie dostały nic, inni dostali pomoc tylko na wiosnę. Jest bardzo ciężko - dodała.

Firmy wzywają rząd: zapłaćcie odszkodowania. Senat ma nowy pomysł
5
28.01.2021 6:29

LOCKDOWN
 / 
Firmy wzywają rząd: zapłaćcie odszkodowania. Senat ma nowy pomysł

Właściciele restauracji, siłowni i hoteli wzywają rząd do pokrycia strat za lockdown. Wielu z nich składa pozwy. Senat ma pomysł, jak pomóc przedsiębiorcom.

bEhTgMlP
Polska czeka na więcej szczepionek. "Jesteśmy gotowi"
4
19.01.2021 15:50

SZCZEPIENIA
 / 
Polska czeka na więcej szczepionek. "Jesteśmy gotowi"

- Jesteśmy przygotowani logistycznie na to, że do Polski w jednym momencie trafią szczepionki od wszystkich producentów - zapewnia w programie "Newsroom" Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych. Jak dodawał, Agencja dysponuje choćby kilkoma tysiącami samochodów, które mogą rozwozić preparaty do punktów szczepień w całym kraju. - Mamy również zaplecze magazynowe, gdybyśmy musieli przechowywać nadwyżki na drugą dawkę - podkreślał Kuczmierowski. Jednocześnie szef Agencji Rezerw Materiałowych zapewnia, że nie grozi nam problem natury logistycznej. - Żadna ze zutylizowanych dawek nie została zniszczona ze względów logistycznych - zapewnia Michał Kuczmierowski.

Pracownicy sanepidu dostaną podwyżki. Jest deklaracja
6
19.01.2021 14:53

PODWYŻKI
 / 
Pracownicy sanepidu dostaną podwyżki. Jest deklaracja

- Sanepid był instytucją zapomnianą. Wiele działań było prowadzonych na papierze i "na piechotę" - mówi w programie "Newsroom" p.o. szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztof Saczka. Ma tu na myśli głównie nowe technologie i nowoczesne narzędzia, które wspierają pracę zatrudnionych w inspekcji sanitarnej osób. - Mam przekonanie, że w sanepidzie pracuje się znacznie lepiej. Są telefony, są komputery - mówi Krzysztof Saczka. Gość programu "Newsroom" zapewnia również, że w tym roku pracownicy sanepidów w całym kraju będą mogli liczyć na podwyżki. - Budżet dla inspekcji sanitarnej decyzją premiera został zwiększony i te pieniądze zostaną przeznaczone na wynagrodzenia - mówił Krzysztof Saczka.

Tłumy turystów na Krupówkach. Gdzie śpią? "U cioci, rodzina nas przygarnęła"
464
17.01.2021 16:30

ZAKOPANE
 / 
Tłumy turystów na Krupówkach. Gdzie śpią? "U cioci, rodzina nas przygarnęła"

Rząd przedłużył restykcje do końca stycznia, ale w Zakopanem reżimu nie widać. Na Krupówkach tłumy turystów z całej Polski. Swobodnie spacerują zasypanymi śniegiem uliczkami, w towarzystwie policjantów, którzy kontrolują, czy obostrzenia nie są łamane. Klaudiusz Michalec, reporter WP, pytał spacerowiczów, jak – biorąc pod uwagę pandemiczne ograniczenia – udało im się na ferie wyjechać na kilka dni do zimowej stolicy Polski. – Przyjechaliśmy pokibicować naszym skoczkom, którzy w ten weekend startują w Zakopanem, ktoś w końcu musi – przyznaje jeden z turystów, spacerujących z rodziną. – Nocleg? U cioci. Na szczęście przygarnęła nas rodzina – śmieje się mężczyzna. Więzy rodzinne prowadzące do Zakopanego odnowiły się także w przypadku kolejnych rozmówców WP. – Nagle się okazuje, że mamy rodzinę w Zakopanem! – mówi turysta, który w góry przyjechał z dziewczyną. – Nie wiedzieliśmy, że są tu nasi bliscy, udało się odnowić kontakty. Wszyscy teraz odnajdują tu zagubioną rodzinę.

Koniec ery darmowej bankowości. Czy dotyczy to również kredytów?
115
16.01.2021 12:09

OPŁATY W BANKACH
 / 
Koniec ery darmowej bankowości. Czy dotyczy to również kredytów?

Pandemia spowodowała znacznie mniejsze zyski sektora bankowego w minionym roku. Według danych NBP od stycznia do listopada 2020 r. banki odnotowały zysk netto na poziomie 7,87 mld zł i jest to spadek o ponad 45 proc. w porównaniu do 2019 r. Dlatego można spodziewać się, że banki będą próbowały te starty odrobić, więc podwyżki opłat są nieuniknione. Część banków zaczęła już je wdrażać. Czy rosną tylko opłaty za konto osobiste, czy droższe będą też kredyty?

bEhTgMlV
Sylwester w hotelu opłacony, co z pieniędzmi? Wiceminister: liczę na odpowiedzialność i dorosłość
14
18.12.2020 15:34

SYLWESTER
 / 
Sylwester w hotelu opłacony, co z pieniędzmi? Wiceminister: liczę na odpowiedzialność i dorosłość

- Widzimy co się dzieje w kraju od marca. Liczę tutaj na odpowiedzialność i dorosłość - tak wiceminister rozwoju Olga Semeniuk odpowiada na pytanie, czy klienci hoteli, którzy opłacili wyjazd sylwestrowy, będą mogli liczyć na zwrot pieniędzy. Zastępczymi ministra i wicepremiera Jarosława Gowina odwiedziała w piątek program "Newsroom", w którym była pytana o zwrot kosztów za wyjazdy sylwestrowe Polaków. Przypomnijmy bowiem, że obecnie obowiązujące obostrzenia miały się skończyć 28 grudnia. Dopiero w czwartek rząd przedłużył je na kolejne 3 tygodnie. - Błędem było, że ktoś w ogóle planował spędzać sylwestra w większym gronie i w sposób huczny - odpowiedziała jedynie wiceszefowa resortu rozwoju. A na pytanie o potencjalny zwrot pieniędzy nie potrafiła konkretnie odpowiedzieć. Zdołała jedynie "zaapelować o odpowiedzialność".

Zakaz przemieszczania się w sylwestra. Fajerwerków nie odpalisz
222
18.12.2020 10:15

SYLWESTER
 / 
Zakaz przemieszczania się w sylwestra. Fajerwerków nie odpalisz

- Zakaz przemieszczania się w sylwestra będzie egzekwowany w taki sam sposób, jak każde inne obostrzenie - mówi w programie "Money. To się liczy" minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnia, że tego typu ograniczenia wprowadzane są w dobrej wierze. - Ja sobie zdaję sprawę, że są pewne możliwości obejścia przepisów, ale nie kontestujmy i nie szukajmy sposobu, jak zrobić sobie na złość - twierdzi minister. Co to oznacza w praktyce? Według ministra niedozwolone będzie choćby odpalenie fajerwerków przed blokiem. - Trudno to uznać za realizację potrzeby życiowej - twierdzi minister. Ale już wyjście na spacer z psem między 19 a 6 rano mandatem skutkować nie powinno. - Żaden policjant nie będzie gonił za ludźmi z psem - zapewnia minister Niedzielski.

Koronawirus w Polsce. Nawet 40 tysięcy zakażeń dziennie. Minister mówi wprost
695
18.12.2020 10:00

WIDEO
 / 
Koronawirus w Polsce. Nawet 40 tysięcy zakażeń dziennie. Minister mówi wprost

Jeśli trzecia fala koronawirusa charakteryzowałaby się taką dynamiką jak druga, to rekordy liczby zachorowań mogą zostać bez problemu pobite. - Może to nas zaprowadzić nawet do 40 tys. wykrywanych przypadków dziennie - szacuje w programie "Money. To się liczy" minister zdrowia Adam Niedzielski. Choć liczba zachorowań jest mniejsza niż przed zamknięciem szkół i Polska powinna luzować obostrzenia, Ministerstwo Zdrowia decyduje się na narodową kwarantannę. Co na to minister zdrowia? - Ja od początku zastrzegałem, że trzeba patrzeć bardziej kompleksowo, a nie tylko na podstawie jednego wskaźnika - tłumaczył Adam Niedzielski. Podkreślał jednocześnie, że liczba zgonów nie spada tak, jak rząd by się spodziewał. Stąd konieczność zaostrzenia reżimu sanitarnego w Polsce.

Stworzyli własne wskaźniki epidemii. Sprawdzają, czego szukamy w sieci
15.12.2020 12:42

KORONAWIRUS
 / 
Stworzyli własne wskaźniki epidemii. Sprawdzają, czego szukamy w sieci

- Ten wskaźnik, oparty o dane z Google Trends już pozwolił nam przewidzieć szczyt drugiej fali epidemii - tak o narzędziu wykorzystywanym przez analityków PKO BP mówi główny ekonomista banku Piotr Bujak. Gość programu "Newsroom" podkreślał, że jest to wskaźnik niezależny od oficjalnych statystyk, które mogą być obarczone pewnymi błędami. Analitycy sprawdzają na przykład, czego Polacy szukają w wyszukiwarce Google. I skoro częstotliwość wyszukiwań dotyczących pospolitych objawów koronawirusa rośnie, to prawdopodobnie w ciągu kilku dni wzrośnie też liczba odnotowanych przez resort zdrowia zachorowań. - Dzięki temu pozwala nam to przewidzieć to, co się może wydarzyć w krótkim okresie - podkreśla Bujak.

bEhTgMlW
Pielęgniarki grożą strajkiem. To może zaszkodzić szczepieniom
15
14.12.2020 20:33

PIELĘGNIARKI
 / 
Pielęgniarki grożą strajkiem. To może zaszkodzić szczepieniom

"Nie wykluczamy przerwania pracy" - mówią pielęgniarki na Dolnym Śląsku. Taka decyzja mogłaby poważnie zaszkodzić szczepieniom na koronawirusa, które planowo mają ruszyć wiosną przyszłego roku.

LOT przewiezie 2 miliony pasażerów. A miało być nawet 12 milionów
13
14.12.2020 18:29

KORONAWIRUS
 / 
LOT przewiezie 2 miliony pasażerów. A miało być nawet 12 milionów

Ten rok miał być dla LOT-u przełomowy. Nowe połączenia, "drugie płuco" w postaci Condor Airlines i kolejne rekordy. Pandemia wywróciła jednak plany i dziś przewoźnik szacuje, że przez cały rok przewiezie ok. 2 mln pasażerów. A miało być sześć razy tyle.

Jakubas apeluje do przedsiębiorców. "Weźmy odpowiedzialność"
55
12.11.2020 10:50

KORONAWIRUS
 / 
Jakubas apeluje do przedsiębiorców. "Weźmy odpowiedzialność"

- Apeluję do wszystkich przedsiębiorców. Niech wezmą odpowiedzialność za walkę z pandemią również na własne barki - mówi w programie "Money. To się liczy" Zbigniew Jakubas, właściciel Multico i jeden z najbogatszych Polaków. On sam w swoich firmach testuje pracowników przynajmniej raz w tygodniu. - Jeśli szybko ich zdiagnozujemy, to mniej osób będzie zakażonych - zwraca uwagę. Zdaniem Jakubasa to właśnie pracodawcy powinni się mocniej zaangażować w walkę z wirusem. - Jesteśmy przedsiębiorcami, więc musimy też brać odpowiedzialność. To nie jest jakiś gigantyczny wysiłek, a daje efekt - mówi biznesmen. Nie ukrywa jednak, że wiele decyzji polityków nie pomaga ograniczaniu epidemii. Jak przykład podaje choćby zamykanie na ostatnią chwilę niektórych branż lub wprowadzanie obostrzeń.

Miliarder apeluje do Polaków. Chodzi o epidemię
203
12.11.2020 10:38

KORONAWIRUS
 / 
Miliarder apeluje do Polaków. Chodzi o epidemię

- Lockdown to byłaby tragedia dla gospodarki. Zaufajcie rozumnym przedsiębiorcom, że opanowali ten problem - mówi w programie "Money. To się liczy" Zbigniew Jakubas, właściciel grupy kapitałowej Multico i jeden z najbogatszych Polaków. Jak dodaje, on sam w swoich firmach testuje wszystkich pracowników raz w tygodniu. Przyznaje jednocześnie, że zawiodło go zachowanie wielu Polaków, którzy okazali się bardzo niesubordynowanym narodem. - Patrzę co się dzieje w mieście. Ludzie w autobusach mają maski na brodzie, w hotelach to samo. Nie pokonamy wirusa, jeśli się nie zdyscyplinujemy - mówi Jakubas. Gość programu "Money. To się liczy" podkreśla, że często zachowanie Polaków jest efektem zaniedbań ze strony polityków. - Premier mówił o wirusie w odwrocie, inni politycy nie nosili maseczek - wylicza Zbigniew Jakubas.

Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia podał nowe dane
8
04.11.2020 10:30

EPIDEMIA
 / 
Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia podał nowe dane

24 692 przypadki koronawirusa wykryto w ciągu ostatniej doby w Polsce. To absolutny rekord. Resort zdrowia poinformował również o śmierci 373 osób.