Trwa ładowanie...
bDzrOgpx

Notowania

Epidemia Koronawirusa – Wszystkie wiadomości

461
17.01.2021 16:30

ZAKOPANE
 / 
Tłumy turystów na Krupówkach. Gdzie śpią? "U cioci, rodzina nas przygarnęła"

Rząd przedłużył restykcje do końca stycznia, ale w Zakopanem reżimu nie widać. Na Krupówkach tłumy turystów z całej Polski. Swobodnie spacerują zasypanymi śniegiem uliczkami, w towarzystwie policjantów, którzy kontrolują, czy obostrzenia nie są łamane. Klaudiusz Michalec, reporter WP, pytał spacerowiczów, jak – biorąc pod uwagę pandemiczne ograniczenia – udało im się na ferie wyjechać na kilka dni do zimowej stolicy Polski. – Przyjechaliśmy pokibicować naszym skoczkom, którzy w ten weekend startują w Zakopanem, ktoś w końcu musi – przyznaje jeden z turystów, spacerujących z rodziną. – Nocleg? U cioci. Na szczęście przygarnęła nas rodzina – śmieje się mężczyzna. Więzy rodzinne prowadzące do Zakopanego odnowiły się także w przypadku kolejnych rozmówców WP. – Nagle się okazuje, że mamy rodzinę w Zakopanem! – mówi turysta, który w góry przyjechał z dziewczyną. – Nie wiedzieliśmy, że są tu nasi bliscy, udało się odnowić kontakty. Wszyscy teraz odnajdują tu zagubioną rodzinę.

115
16.01.2021 12:09

OPŁATY W BANKACH
 / 
Koniec ery darmowej bankowości. Czy dotyczy to również kredytów?

Pandemia spowodowała znacznie mniejsze zyski sektora bankowego w minionym roku. Według danych NBP od stycznia do listopada 2020 r. banki odnotowały zysk netto na poziomie 7,87 mld zł i jest to spadek o ponad 45 proc. w porównaniu do 2019 r. Dlatego można spodziewać się, że banki będą próbowały te starty odrobić, więc podwyżki opłat są nieuniknione. Część banków zaczęła już je wdrażać. Czy rosną tylko opłaty za konto osobiste, czy droższe będą też kredyty?

14
18.12.2020 15:34

SYLWESTER
 / 
Sylwester w hotelu opłacony, co z pieniędzmi? Wiceminister: liczę na odpowiedzialność i dorosłość

- Widzimy co się dzieje w kraju od marca. Liczę tutaj na odpowiedzialność i dorosłość - tak wiceminister rozwoju Olga Semeniuk odpowiada na pytanie, czy klienci hoteli, którzy opłacili wyjazd sylwestrowy, będą mogli liczyć na zwrot pieniędzy. Zastępczymi ministra i wicepremiera Jarosława Gowina odwiedziała w piątek program "Newsroom", w którym była pytana o zwrot kosztów za wyjazdy sylwestrowe Polaków. Przypomnijmy bowiem, że obecnie obowiązujące obostrzenia miały się skończyć 28 grudnia. Dopiero w czwartek rząd przedłużył je na kolejne 3 tygodnie. - Błędem było, że ktoś w ogóle planował spędzać sylwestra w większym gronie i w sposób huczny - odpowiedziała jedynie wiceszefowa resortu rozwoju. A na pytanie o potencjalny zwrot pieniędzy nie potrafiła konkretnie odpowiedzieć. Zdołała jedynie "zaapelować o odpowiedzialność".

222
18.12.2020 10:15

SYLWESTER
 / 
Zakaz przemieszczania się w sylwestra. Fajerwerków nie odpalisz

- Zakaz przemieszczania się w sylwestra będzie egzekwowany w taki sam sposób, jak każde inne obostrzenie - mówi w programie "Money. To się liczy" minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnia, że tego typu ograniczenia wprowadzane są w dobrej wierze. - Ja sobie zdaję sprawę, że są pewne możliwości obejścia przepisów, ale nie kontestujmy i nie szukajmy sposobu, jak zrobić sobie na złość - twierdzi minister. Co to oznacza w praktyce? Według ministra niedozwolone będzie choćby odpalenie fajerwerków przed blokiem. - Trudno to uznać za realizację potrzeby życiowej - twierdzi minister. Ale już wyjście na spacer z psem między 19 a 6 rano mandatem skutkować nie powinno. - Żaden policjant nie będzie gonił za ludźmi z psem - zapewnia minister Niedzielski.

695
18.12.2020 10:00

WIDEO
 / 
Koronawirus w Polsce. Nawet 40 tysięcy zakażeń dziennie. Minister mówi wprost

Jeśli trzecia fala koronawirusa charakteryzowałaby się taką dynamiką jak druga, to rekordy liczby zachorowań mogą zostać bez problemu pobite. - Może to nas zaprowadzić nawet do 40 tys. wykrywanych przypadków dziennie - szacuje w programie "Money. To się liczy" minister zdrowia Adam Niedzielski. Choć liczba zachorowań jest mniejsza niż przed zamknięciem szkół i Polska powinna luzować obostrzenia, Ministerstwo Zdrowia decyduje się na narodową kwarantannę. Co na to minister zdrowia? - Ja od początku zastrzegałem, że trzeba patrzeć bardziej kompleksowo, a nie tylko na podstawie jednego wskaźnika - tłumaczył Adam Niedzielski. Podkreślał jednocześnie, że liczba zgonów nie spada tak, jak rząd by się spodziewał. Stąd konieczność zaostrzenia reżimu sanitarnego w Polsce.

bDzrOgpz
15.12.2020 12:42

KORONAWIRUS
 / 
Stworzyli własne wskaźniki epidemii. Sprawdzają, czego szukamy w sieci

- Ten wskaźnik, oparty o dane z Google Trends już pozwolił nam przewidzieć szczyt drugiej fali epidemii - tak o narzędziu wykorzystywanym przez analityków PKO BP mówi główny ekonomista banku Piotr Bujak. Gość programu "Newsroom" podkreślał, że jest to wskaźnik niezależny od oficjalnych statystyk, które mogą być obarczone pewnymi błędami. Analitycy sprawdzają na przykład, czego Polacy szukają w wyszukiwarce Google. I skoro częstotliwość wyszukiwań dotyczących pospolitych objawów koronawirusa rośnie, to prawdopodobnie w ciągu kilku dni wzrośnie też liczba odnotowanych przez resort zdrowia zachorowań. - Dzięki temu pozwala nam to przewidzieć to, co się może wydarzyć w krótkim okresie - podkreśla Bujak.

15
14.12.2020 20:33

PIELĘGNIARKI
 / 
Pielęgniarki grożą strajkiem. To może zaszkodzić szczepieniom

"Nie wykluczamy przerwania pracy" - mówią pielęgniarki na Dolnym Śląsku. Taka decyzja mogłaby poważnie zaszkodzić szczepieniom na koronawirusa, które planowo mają ruszyć wiosną przyszłego roku.

13
14.12.2020 18:29

KORONAWIRUS
 / 
LOT przewiezie 2 miliony pasażerów. A miało być nawet 12 milionów

Ten rok miał być dla LOT-u przełomowy. Nowe połączenia, "drugie płuco" w postaci Condor Airlines i kolejne rekordy. Pandemia wywróciła jednak plany i dziś przewoźnik szacuje, że przez cały rok przewiezie ok. 2 mln pasażerów. A miało być sześć razy tyle.

55
12.11.2020 10:50

KORONAWIRUS
 / 
Jakubas apeluje do przedsiębiorców. "Weźmy odpowiedzialność"

- Apeluję do wszystkich przedsiębiorców. Niech wezmą odpowiedzialność za walkę z pandemią również na własne barki - mówi w programie "Money. To się liczy" Zbigniew Jakubas, właściciel Multico i jeden z najbogatszych Polaków. On sam w swoich firmach testuje pracowników przynajmniej raz w tygodniu. - Jeśli szybko ich zdiagnozujemy, to mniej osób będzie zakażonych - zwraca uwagę. Zdaniem Jakubasa to właśnie pracodawcy powinni się mocniej zaangażować w walkę z wirusem. - Jesteśmy przedsiębiorcami, więc musimy też brać odpowiedzialność. To nie jest jakiś gigantyczny wysiłek, a daje efekt - mówi biznesmen. Nie ukrywa jednak, że wiele decyzji polityków nie pomaga ograniczaniu epidemii. Jak przykład podaje choćby zamykanie na ostatnią chwilę niektórych branż lub wprowadzanie obostrzeń.

bDzrOgpF
203
12.11.2020 10:38

KORONAWIRUS
 / 
Miliarder apeluje do Polaków. Chodzi o epidemię

- Lockdown to byłaby tragedia dla gospodarki. Zaufajcie rozumnym przedsiębiorcom, że opanowali ten problem - mówi w programie "Money. To się liczy" Zbigniew Jakubas, właściciel grupy kapitałowej Multico i jeden z najbogatszych Polaków. Jak dodaje, on sam w swoich firmach testuje wszystkich pracowników raz w tygodniu. Przyznaje jednocześnie, że zawiodło go zachowanie wielu Polaków, którzy okazali się bardzo niesubordynowanym narodem. - Patrzę co się dzieje w mieście. Ludzie w autobusach mają maski na brodzie, w hotelach to samo. Nie pokonamy wirusa, jeśli się nie zdyscyplinujemy - mówi Jakubas. Gość programu "Money. To się liczy" podkreśla, że często zachowanie Polaków jest efektem zaniedbań ze strony polityków. - Premier mówił o wirusie w odwrocie, inni politycy nie nosili maseczek - wylicza Zbigniew Jakubas.

8
04.11.2020 10:30

EPIDEMIA
 / 
Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia podał nowe dane

24 692 przypadki koronawirusa wykryto w ciągu ostatniej doby w Polsce. To absolutny rekord. Resort zdrowia poinformował również o śmierci 373 osób.

87
30.10.2020 15:35

KORONAWIRUS
 / 
Lockdown nie rozwiąże problemu. Ekspert ma inny pomysł

- Teraz mamy problem z relokowaniem pacjentów, którzy już nie są zakaźni, ale potrzebują opieki medycznej. Dla nich powinniśmy tworzyć oddziały "pocovidowe" - apeluje w programie "Newsroom" prof. Robert Flisiak, specjalista ds. chorób zakaźnych. Jak dodaje, dziś lekarze już wiedzą, że po około tygodniu od pierwszych objawów pacjent nie jest już zakaźny, ale i tak "zajmuje" miejsce na oddziałach zakaźnych. - Z punktu widzenia epidemii taki pacjent jest najbezpieczniejszy na świecie. Dlatego powinny dla nich powstawać oddziały pocovidowe - dodał prof. Flisiak. Jego zdaniem budowanie kolejnych szpitali nie we wszystkich regionach ma szczególne uzasadnienie. - Oczywiście potrzebna jest rezerwa strategiczna. Ale w wielu miastach są szpitale, których do tej pory nie uruchomiono - tłumaczy gość programu "Newsroom".

23
30.10.2020 15:06

KORONAWIRUS
 / 
Branża pogrzebowa pominięta. "Nikt o nas nie pomyślał"

- W przypadku osób zmarłych z powodu koronawirusa pracujemy w taki sam sposób jak lekarze. W kombinezonach, maskach, przyłbicach - mówi w programie "Newsroom" Adam Ragiel z Polskiego Centrum Szkolnictwa Funeralnego. Jak dodaje, branża pogrzebowa jest pominięta przy pozyskiwaniu tego typu środków ochrony osobistej. - Każdy musi kupować to na własną rękę, a o zdobycie ich z każdym dniem jest coraz trudniej - mówi ekspert. Nie kryje przy tym żalu. - Branża jest pozostawiona całkowicie sama sobie, a przecież musimy spełnić mnóstwo formalności i obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa - mówi przedstawiciel Polskiego Centrum Szkolnictwa Funeralnego.

bDzrOgpG
23
30.10.2020 11:09

GOSPODARKA
 / 
Wirus nie zniknie. Utrudnienia nawet do wiosny

- Jako scenariusz bazowy zakładamy, że epidemia nie zniknie po kolejnym lockdownie. Wraz ze wzrostem aktywności gospodarczej wirus będzie się rozpowszechniał - mówi w programie "Money. To się liczy" dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao S.A. Jak dodaje, należy spodziewać się, że ze sporymi trudnościami w gospodarce będziemy borykać się prawdopodobnie jeszcze wiosną przyszłego roku. - Z naszych wyliczeń wynika, że wiosną nawet 50-60 proc. populacji polskiej będzie już miało za sobą zakażenie koronawirusem, co daje jakiś tam poziom odporności stadnej - mówi dr Ernest Pytlarczyk w programie "Money. To się liczy".

16
30.10.2020 8:52

ZUS
 / 
ZUS gotowy na drugą falę. "To niemalże wojenne czasy"

- Takie niemalże wojenne czasy wymagają myślenia perspektywicznego. My jesteśmy gotowi na drugą falę epidemii - mówi w programie "Money. To się liczy" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Jako przykład prof. Uścińska podała wizyty online, na które można umówić się w Zakładzie. - Wystarczy wejść na stronę internetową ZUS-u i umówić się na konkretną godzinę - tłumaczy. Na razie taka możliwość działa w 4 dużych miastach - Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. Prezes ZUS przyznaje, że w ostatnich dniach udało się umówić już kilkaset takich wizyt. - Zainteresowanie jest bardzo duże - podkreśliła. Jednocześnie Zakład boryka się z brakami pracowników, którzy w ostatnich tygodniach chorują i są kierowani na kwarantannę. - Kilkanaście, nawet do 20 proc. urzędników obecnie nie pracuje właśnie z tego powodu - przyznała prezes ZUS.

1.5K
24.10.2020 16:50

OBOSTRZENIA
 / 
Granaty hukowe i gaz łzawiący. Przeciwnicy obostrzeń wyszli na ulice Warszawy

Od południa w Warszawie trwały protesty przeciwników obostrzeń, które w piątek wprowadził rząd. Przypomnijmy. Cała Polska znalazła się w czerwonej strefie, restauracje zostały zamknięte, uczniowie klas 4-8 od poniedziałku przechodzą na naukę zdalną. Rząd zwrócił się do seniorów, by pozostali w domach. Protestujący skandowali hasła: "pandemia to ściema", "precz z państwem policyjnym" i "precz z komuną". Policja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych. Manifestanci próbowali przejść z Placu Defilad przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej. Policja zablokowała marsz od strony Dworca Centralnego. Protest zakończył się około godz. 18.

47
23.10.2020 14:56

KORONAWIRUS
 / 
Koronawirus w Polsce. Ekspert podpowiada rządowi

- Najpilniejsze są 3 elementy: odbudować śledzenie kontaktów przez sanepid, udrożnić laboratoria i stworzyć realną bazę wolnych łóżek - mówi w programie "Newsroom" dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. epidemii COVID-19. Jego zdaniem na tych obszarach powinien się obecnie skupić rząd. Twierdzi bowiem, że sanepid nie jest w stanie śledzić kontaktów osób zakażonych, ani tym bardziej przebadać próbek w szybkim czasie. Dziś chorzy czekają na wynik nawet po 3-5 dni. Niezależnie od wspomnianych obszarów powinno się odbywać nieustanne szkolenie personelu medycznego. Problemów jest jednak znacznie więcej. - W tej chwili lekarze jeżdżą do marketów budowlanych i wybierają folię, z których tworzą śluzy na drzwi. Czy tak powinno być? - pyta dr Grzesiowski.

219
20.10.2020 15:38

MINISTER ZDROWIA
 / 
Szpitale polowe w Polsce. Minister zdrowia: powstaje plan dla każdego województwa

- W tej chwili opracowujemy dla każdego województwa plan powołania przynajmniej jednego szpitala polowego – powiedział w programie "Newsroom” Adam Niedzielski, minister zdrowia. – W województwie mazowieckim planowane są dwa takie szpitale, zatem docelowa liczba dla całej Polski to 17. Wykorzystujemy do tego duże obiekty: hale, sale widowiskowe, ale także budynki, które maja infrastrukturę szpitalną bo np. kiedyś szpitalami były. Przy planowaniu musimy pamiętać, że tam musi działać m.in. intensywna terapia, a to oznacza duże obciążenie sieci elektrycznej, bo cały sprzęt, kardiomonitory, respiratory muszą być podłączone. Dlatego np. szkoły nie zawsze te wymogi spełniają. Wybór Stadionu Narodowego był trafiony, bo jego insfrastruktura jest do takich obciążeń przygotowana.