Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Firmy wzywają rząd: zapłaćcie odszkodowania. Senat ma nowy pomysł

5
Podziel się:

Właściciele restauracji, siłowni i hoteli wzywają rząd do pokrycia strat za lockdown. Wielu z nich składa pozwy. Senat ma pomysł, jak pomóc przedsiębiorcom.

Firmy wzywają rząd: zapłaćcie odszkodowania. Senat ma nowy pomysł
Przedsiębiorcy składają pozwy indywidualne i grupowe przeciwko państwu. (East News)

Zdaniem właścicieli firm system kierowania pomocy do branż, oparty o kody PKD, jest niesprawiedliwy, bo omija wiele firm – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Jak tłumaczy Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan, z którym rozmawiał dziennik, prowadzi do absurdów, jak w przypadku firm prowadzących działalność na terenie galerii handlowej.

- Takiego kodu nie ma na liście – mówi Baczewski. – A przecież wystarczyło napisać, że pomoc dostaje każdy przedsiębiorca, który ma umowę najmu powierzchni w galerii handlowej.

Zobacz także: Odszkodowania za lockdown. Bielecki: mamy chaos

Jak czytamy w dzienniku, w najbliższych dniach kilkudziesięciu największych operatorów fitness złoży w Kancelarii Premiera przedsądowe wezwanie do odmrożenia branży i zawarcia ugody w sprawie dotychczasowych szkód. Przedsiębiorcy chcą złożyć pozwy indywidualne i grupowe przeciwko państwu o odszkodowania.

Tymczasem w Senacie powstaje projekt, zakładający alternatywny sposób dochodzenia odszkodowań. W myśl jego zapisów, odszkodowanie od Skarbu Państwa wyniesie 70 proc. poniesionej szkody majątkowej pomniejszonej o równowartość bezzwrotnej pomocy udzielonej przedsiębiorcy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Wnioski o wypłatę rekompensaty właściciele firm będą składać u wojewody. Będzie trzeba do nich dołożyć własne szacunki strat. Zdaniem pomysłodawców zmian takie odszkodowania mogą zostać szybko wprowadzone, dzięki czemu jest szansa na uratowanie przedsiębiorców przed upadkiem.

Nowe przepisy nie wymagają notyfikacji w Komisji Europejskiej. Senat ma zająć się projektem na najbliższym posiedzeniu w lutym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
dddddd
3 lata temu
a co z pociagnieciem do odpowiedzialnosci ? w polsce najlatwiej z naszych podatkow pieniadze porozdzielac i kazdy zadowolony? nie !!! domagamy sie pociagniecie do odpowiedzialnosci osob ktore nas zniszczyly
dddddd
3 lata temu
a co z pociagnieciem do odpowiedzialnosci ? w polsce najlatwiej z naszych podatkow pieniadze porozdzielac i kazdy zadowolony? nie !!! domagamy sie pociagniecie do odpowiedzialnosci osob ktore nas zniszczyly
-JMS-
3 lata temu
Przemyślane obostrzenia służące wyłącznie bezpieczeństwu zdrowotnemu i żadnych rekompensat. ..Ale wtedy nie spełniłby się cel pandemii.
Promil
3 lata temu
To jest specjalnie tak zrobione,dużo szumu ,bicia piany,reklama i zero pomocy,mafia tak by nie postapila, zamknij interes i plac haracz
Nick😤
3 lata temu
Uważam, że pozwy powinny być,ale...przeciwko nieudolnym osobom w rządzie,którzy swoimi,coraz głupszymi pomysłami, doprowadzili do strat poniesionych przez przedsiębiorców,a nie przeciwko państwu,czyli-wszystkim podatnikom, również....przeciwko emerytom z głodowym świadczeniem,po 40,45...latach uczciwej harówki.