Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Obwodnice dla czterech śląskich miast. Kolejne 50 km z programu 100 obwodnic

9
Podziel się:

Na zachwyt kierowców jest jeszcze za wcześnie. Na razie GDDKiA podpisała tylko umowy na wykonanie dokumentacji dla obwodnicy Blachowni, Herb, Nakła Śląskiego i Świerklańca. To jednak dobra informacja dla mieszkańców i rządu. To dowód na to, że programu budowy 100 obwodnic jest w toku.

Obwodnice dla czterech śląskich miast. Kolejne 50 km z programu 100 obwodnic
Obwodnice powstaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. (GDDKiA)

Obwodnice Blachowni i Herb powstaną w ciągu drogi krajowej nr 46. Nakła Śląskiego i Świerklańca w ciągu drogi krajowej nr 78. Dzięki nowym umowom wszystkie pięć obwodnic w województwie śląskim, realizowanych w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, już rusza.

Ile na łącznie 50 km nowych dróg będą czekać kierowcy? Umowy mają zostać zrealizowane w terminie 39 miesięcy od daty podpisania umowy. Składają się na to 32 miesiące na wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych.

Zobacz także: Płacenie ręką, w którą wszyty jest czip, to przyszłość? "Pomysł budzi duże kontrowersje"

Pozostałe 7 miesięcy przewidziane jest dla realizacji obowiązków wynikających z procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Jak poinformowała GDDKiA dla obwodnicy Blachowni i Herb dokumentacje wykona konsorcjum firm TRAKT Sp. z o. o. Sp. K. (lider) oraz TRAKT Sp. z o. o. (partner) za kwotę 3 999 929,25 zł,

Dla obwodnicy Nakła Śląskiego i Świerklańca zrobi to biuro projektowe Mosty Katowice za kwotę 4 173 390 zł.


Budowa obwodnicy Blachowni i Herb pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez te miejscowości. To jednak nie wszystko, bo w przyszłości odcinek ten będzie kluczowy z uwagi na połączenie autostrady A1 z planowaną drogą ekspresową S11.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Nakła Śląskiego oraz Świerklańca jest zmniejszenie ruchu tranzytowego, który przejeżdża przez te miejscowości.

Jak informuje GDDKiA, we wszystkich powyższych wypadkach obwodnice przyczynią się też do zmniejszenia liczby wypadków.

Program budowy 100 obwodnic

Obwodnice powstaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W województwie śląskim powstanie pięć nowych obwodnic, co przyniesie łącznie prawie 50 km nowych dróg krajowych.

Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej - to główne założenia Programu. Więcej informacji o Programie i stopniu realizacji jego założeń znaleźć można na stronach GDDKiA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
yxyxxyxy
rok temu
NIE DLA OBWODNICY PRZEZ ZALEW ZEGRZYNSKI !!!
Melancholia
rok temu
Tyle dróg, a pojechać nie ma gdzie... Bo wszędzie Zenek disco polo na harmonii rżnie...
ptyś
rok temu
totalsom nie dogodzisz, nie robi się - żle,buduje sie, też kicha
46 i 78 ekspr...
rok temu
Drogi 46 i 78 już dawno w CAŁOSCI powinny być ekspresówkami. Natężeniu ruchu jest olbrzymie. Obwodnice kilku miejscowości niczego nie zmienią. To kpina.
I co?
rok temu
Czym się chwalą??? Rozpoczęciem prac dot. PODPISANIA UMÓW??? Niech zaczną chwalić się oddanymi drogami - PO TAKICH jeżdżą kierowcy, a NIE po kolorowych liniach na MAPIE!