Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KKG
|
aktualizacja

1 stycznia wchodzi w życie nowy zakaz. W sklepie będą pytać o dowód

192
Podziel się:

1 stycznia 2024 roku wejdą w życie nowe przepisy, zakazujące sprzedaży napojów energetycznych osobom, które nie ukończyły 18. roku życia. Przepisy te dotyczą konkretnie "napojów zawierających kofeinę lub taurynę".

1 stycznia wchodzi w życie nowy zakaz. W sklepie będą pytać o dowód
1 stycznia 2024 roku wejdą w życie nowe przepisy, które zakazują sprzedaży napojów energetycznych osobom, które nie ukończyły 18. roku życia (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Zmiany są wynikiem nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym, która została przyjęta 17 sierpnia 2023 roku.

Nowa ustawa wprowadza zakaz sprzedaży napojów, które zawierają dodatek tauryny i kofeiny, popularnie nazywanych energetykami, dla osób poniżej 18. roku życia. Dodatkowo, zakazuje ona sprzedaży tych napojów na terenie szkół i innych jednostek oświatowych, a także w automatach.

Sprzedawca ma prawo żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego, jeśli ma wątpliwości co do jego pełnoletności - informuje "Rzeczpospolita".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Za rolę w "rodzinka.pl" kupiłem sobie mieszkanie - Tomasz Karolak - Biznes Klasa #10

Nowelizacja ustawy nakłada również obowiązek na producentów lub importerów napojów energetycznych, aby oznaczać opakowania tych napojów widoczną, czytelną i trwałą informacją o treści "napój energetyzujący" lub "napój energetyczny".

Osoba, która sprzeda napój energetyczny osobie poniżej 18. roku życia, może zostać ukarana grzywną do 2 tys. zł. Producentom i importerom, którzy nie dopełnią obowiązku oznaczania napojów, grozi kara grzywny do 200 tys. zł, a nawet kara ograniczenia wolności - informuje dziennik.

Dzieci sięgają po szkodliwe "energetyki"

"Rzeczpospolita" przypomina, że pomysł wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów energetycznych młodzieży do 18. roku wysunęli politycy partii Republikańskiej. Autorzy projektu zaznaczali w uzasadnieniu, że został on stworzony po konsultacjach z ekspertami.

Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że 2,1 proc. dzieci w Polsce w wieku 3-9 lat regularnie spożywa napoje energetyczne, natomiast w przypadku młodzieży (w wieku 10-17 lat) było to odpowiednio 35,7 proc. chłopców i 27,4 proc. dziewcząt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(192)
Prawda
3 miesiące temu
Zakazy są dla baranów. Im więcej zakazów tym jeszcze więcej ich będzie. W Szwajcarii alkohol można kupić of 16 roku życia, tytoń nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, pić można wszędzie w miejscach publicznych i nie ma żulostwa i alkoholików na ulicach. A u nas ? Ciągle zakazy, nakazy, mandaty i wszędzie alkoholizm. Tak samo z tymi energetykami...bzdur. Całe państwo do gruntownej przebudowy- od zera.
Obywatel
3 miesiące temu
Nie popieram zakazu energetyków dla osób niepełnoletnich jakoś tyle lat się piło energetyki a teraz nagle zakazali sprzedaży osobą poniżej 18 roku rzycia młodzi i tak znajdą żeby wypić sobie energetyka ja tam też chętnie komuś kupię
Gosia
4 miesiące temu
Teraz będą pić piwo bezalkoholowe !
Camillo
4 miesiące temu
Może zamiast od razu zakazywać sprzedaży napojów energetycznych osobom do lat 18 to te osoby do lat 18 powinny były być edukowane że jeżeli by zbyt często spożywały tego typu napoje no to faktycznie mogłyby być szkodliwe ale jeśli się raz na jakiś czas napiją tego typu napoju i po razie w ciągu dnia no to nic się nie powinno było dziać z ich zdrowiem. Może też czekolada, kawa, Cola a także zwykła herbata również powinna była być sprzedawana na dowód i może dzieci też nie powinny były tego spożywać bo w nich również jest zawarta kofeina. A po za tym uważam że nie koniecznie to musi zależeć od napojów z kofeiną, jak ma się nabawić napadów lęku, nadpobudliwości czy problemów z koncentracją to się i tak człowiek nabawi i to bynajmniej nie koniecznie musi zależeć od napojów z kofeiną.
Kacper
4 miesiące temu
Jeszcze jedno napiszę w komentarzu uważam że skoro tę ustawę o zakazie sprzedaży energetyków osobom poniżej lat 18 opracowali politycy z Prawa i Sprawiedliwości a te jesienne wybory parlamentarne przegrali to uważam że teraz gdy Platforma Obywatelska ponownie przejęła władzę nad naszym krajem to politycy z Platformy Obywatelskiej powinni byli teraz te całą ustawę unieważnić i wycofać, ponieważ uważam że cała moim zdaniem poroniona ustawa o zakazie sprzedawania dzieci i młodzieży do lat 18 energetyków skończy się tylko i wyłącznie na papierze. Jako ze latem to politycy z PiS-u opracowywali tę ustawę a teraz ponownie rządzi Platforma Obywatelska to właśnie tak podejrzewam że ta cała ustawa skończy się tylko na papierze, tak więc uważam że ta cała poroniona ustawa powinna była teraz zostać całkowicie unieważniona i wycofana.
...
Następna strona