Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Od stycznia można płacić mniejsze składki, przypomina ZUS. Oferta dla 170 tys. firm

91
Podziel się

ZUS przypomina, że przedsiębiorcy, którzy działają na mniejszą skalę, już od 1 stycznia będą mogli płacić niższe stawki. Warunkiem jest osiągnięcie przychodów nie wyższych niż 63 tys. zł w 2018 r.

Mały ZUS to oferta dla mniejszych firm
Mały ZUS to oferta dla mniejszych firm (WP.PL)
bDTqrbVN

Na czym polega "mały ZUS" dla drobiejszych przedsiębiorców? Iwona Kowalska-Matis z ZUS zaznacza, że takie osoby będą mogły opłacać obniżone składki na ubezpieczenia społeczne - będą one wyliczane proporcjonalnie do przychodu.

- Mały ZUS dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe). Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba będzie opłacać w pełnej wysokości. Jeśli w poprzednim roku przedsiębiorca nie prowadził działalności przez cały rok (np. zawiesił ją albo zamknął i ponownie rozpoczął), przy obliczaniu progu przychodu musi zastosować proporcję - przypomina Iwona Kowalska-Matis, rzecznik dolnośląskiego ZUS.

Kowalska-Matis zwróciła uwagę, że z małego ZUS nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, który w poprzednim roku prowadzili także inną pozarolniczą działalność jako: twórcy, artyści; osoby wykonujące wolny zawód; wspólnicy spółek jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o.; osoby prowadzące publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.

bDTqrbVP

Warunkiem skorzystania z małego ZUS-u jest nieprzekroczenie 30-krotności minimalnego wynagrodzenia w poprzednik roku. W przypadku 2018 r. ta kwota wyniesie 63 tys. zł.

Zobacz także: ZUS przygotowuje się do wypłaty waloryzacji emerytur. "Idziemy zgodnie ze scenariuszem". Zobacz wideo:

Niższe składki na ZUS można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Rząd szacuje, że z małego ZUS skorzysta ok. 170 tys. firm w Polsce.

bDTqrbVV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTqrbWq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(91)
Ib
2 lata temu
Mydlenie oczu społeczeństwu że coś się robi dla drobnych przedsiębiorców. Gdyby to było liczone od faktycznego dochodu czyli po odliczeniu wszystkich kosztów to byłaby sprawiedliwość. A tak jest to prymitywne cwaniactwo .
PZPR!
2 lata temu
Ja jestem rozczarowany tymi zmianami PISowskimi dla mikrobiznesu,dużo szumu i wielkie NIC,jak nie płacisz składek to na koncie emerytalnym nic nie przybywa,co za łaska.Mnie chodziło o prostą ewidencję,jak w Anglii na tzw.zeszyt,kupiłem 10par butów po 30zł,sprzedałem po 50zł,zarobiłem 200zł,podatek 10%=20zł dla Państwa i tyle w temacie,a nie k...jakieś kasy,czipy,obroże może,to jest k...NIEWOLNICTWO i ch...wielki czy SLD czy PSL czy PO czy PIS na wszystkich tych NIEROBÓW My biedaki ,drobne ciułacze muszą tyrać,CHWWwD wszystkim!!!!
LIpa i tyle
2 lata temu
Kolejna podpucha,prawie nikt nie skorzysta takie skonstruowali warunki,nadal mają ludzi za głupków a niesłusznie.
bDTqrbWr
gnac
2 lata temu
złodzieje z pisu,podwyzszaja zus do 1300zł ,ale ciemny lud pisowski 9JAK MAWIAŁ KURSKI ) nie wie co to przychód ,a co dochód
ona
2 lata temu
Pic na wodę, fotomontaż. Nawet mały sklepik osiedlowy osiąga kilkukrotnie wyższe przychody.Pytanie tylko ile ma marży i ile właściwego dochodu. Ten mały ZUS to tylko dla tych co nie wystawiają faktur, co robią na lewo, ale za to wożą się nowymi brykami, kupują markowe ciuchy,byczą się w tropikach i mieszkają w chałupach, które ze swojej niewielkiej emeryturki wybudowała teściowa i pobierają 500+na każde dziecko, bo są biedni. Dlaczego urzędy nie szukają pieniędzy tam gdzie każdy wie,że one są.
...
Następna strona