Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Od stycznia można płacić mniejsze składki, przypomina ZUS. Oferta dla 170 tys. firm

ZUS przypomina, że przedsiębiorcy, którzy działają na mniejszą skalę, już od 1 stycznia będą mogli płacić niższe stawki. Warunkiem jest osiągnięcie przychodów nie wyższych niż 63 tys. zł w 2018 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Mały ZUS to oferta dla mniejszych firm

Na czym polega "mały ZUS" dla drobiejszych przedsiębiorców? Iwona Kowalska-Matis z ZUS zaznacza, że takie osoby będą mogły opłacać obniżone składki na ubezpieczenia społeczne - będą one wyliczane proporcjonalnie do przychodu.

- Mały ZUS dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe). Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba będzie opłacać w pełnej wysokości. Jeśli w poprzednim roku przedsiębiorca nie prowadził działalności przez cały rok (np. zawiesił ją albo zamknął i ponownie rozpoczął), przy obliczaniu progu przychodu musi zastosować proporcję - przypomina Iwona Kowalska-Matis, rzecznik dolnośląskiego ZUS.

Kowalska-Matis zwróciła uwagę, że z małego ZUS nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, który w poprzednim roku prowadzili także inną pozarolniczą działalność jako: twórcy, artyści; osoby wykonujące wolny zawód; wspólnicy spółek jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o.; osoby prowadzące publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.

Warunkiem skorzystania z małego ZUS-u jest nieprzekroczenie 30-krotności minimalnego wynagrodzenia w poprzednik roku. W przypadku 2018 r. ta kwota wyniesie 63 tys. zł.

ZUS przygotowuje się do wypłaty waloryzacji emerytur. "Idziemy zgodnie ze scenariuszem". Zobacz wideo:

Niższe składki na ZUS można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Rząd szacuje, że z małego ZUS skorzysta ok. 170 tys. firm w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-12-2018

IbMydlenie oczu społeczeństwu że coś się robi dla drobnych przedsiębiorców. Gdyby to było liczone od faktycznego dochodu czyli po odliczeniu wszystkich … Czytaj całość

27-12-2018

PZPR!Ja jestem rozczarowany tymi zmianami PISowskimi dla mikrobiznesu,dużo szumu i wielkie NIC,jak nie płacisz składek to na koncie emerytalnym nic nie … Czytaj całość

27-12-2018

LIpa i tyleKolejna podpucha,prawie nikt nie skorzysta takie skonstruowali warunki,nadal mają ludzi za głupków a niesłusznie.

Rozwiń komentarze (91)