Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Od stycznia nowy podatek? Ceny w sklepach pójdą w górę

128
Podziel się

Rząd planuje pobieranie nowego podatku – i to już od 1 stycznia 2021 roku. Chodzi o daninę od handlu detalicznego, która z pewnością odbije się na sklepowych cenach.

Od stycznia nowy podatek? Ceny w sklepach pójdą w górę
Handlowcy ostrzegają, że wprowadzenie nowego podatku podniesie ceny w sklepach (Anatol Chomicz / Forum, RM, Anatol Chomicz / Forum)
bDImZAJh

O planach rządu pisze dziennik "Fakt". Gazeta pisze, że Ministerstwo Finansów podjęło już decyzję o rozpoczęciu pobierania tego podatku. Wcześniej resort informował, że poczeka z jej podjęciem aż zapadanie wyrok w tej sprawie w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wszystko dlatego, że plany wprowadzenia podatku pokrzyżowały właśnie sprawy prawne. Podatek handlowy miał wejść w życie już w 2016 roku. Nowe przepisy zakwestionowała jednak Komisja Europejska, która wszczęła postępowanie o złamanie unijnego prawa.

Zobacz także: mBank webinar odc. 2: Cele i plany inwestycyjne – jak je określać?
bDImZAJj

Momentem przełomowym okazał się 16 maja 2019 roku, kiedy to Sąd Unii Europejskiej przyznał rację stronie polskiej i orzekł, że podatek od sprzedaży detalicznej nie stanowi formy pomocy państwa. KE wniosła apelację od tego orzeczenia do TSUE. Nie została ona jeszcze rozpatrzona, ale polski rząd jest zdania, że podatek można już pobierać.

- W Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace mające na celu dalsze przedłużenie zawieszenia poboru podatku, co będzie skutkowało rozpoczęciem jego poboru od 1 stycznia 2021 r. MF liczy na oddalenie przez TSUE odwołania KE od wyroku z 16 maja 2019 r. Pozostajemy w przekonaniu, iż wyrok będzie zgodny z polską argumentacją i zapadnie we właściwym czasie - poinformował w piątek resort finansów w odpowiedzi na pytania PAP.

bDImZAJp

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln złotych a 170 mln złotych miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln złotych miesięcznie.

Wpływy z daniny, zapisane w przyszłorocznym budżecie, mają sięgnąć niespełna 2 mld złotych. Branża handlowa ostrzega, że jej wprowadzenie odbije się na cenach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDImZAJK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(128)
***
2 miesiące temu
wiadomo mimo tego że kościółki są uprzywilejowane to cieńko przędą w pandemię. nałożą podatek i dadzą kasę sukienkowym, a sukienkowi się odwdzięczą opowiadając że pis to najlepsza katolicka partia
P$#@5
2 miesiące temu
To już taki biedny rząd że wprowadza nowe podatki. Przekroczył swoje uprawnienia a z czego to wynika, pomyśleli o wyborcach że jak będą szybsze wybory to zobaczą siłę narodu.
gość 2
2 miesiące temu
Ceny w Polskich sklepach są porównywalne z cenami starej UNII a tam sklepy korporacyjne płacą podatki bez ulg i czynsze normalne. Może wreszcie przestaniemy być dojną krową.
bDImZAJL
Rozwiązanie
2 miesiące temu
Polecam samochód elektryczny (czytaj darmowy transport) i jeżdżenie na zakupy za granicę. Teraz w Niemczech, Czechach wszystko jest tańsze i zdecydowanie lepszej jakości.
Urko 12
2 miesiące temu
tatuś z Torunia co NATO? obejmie czy nie obejmie?
...
Następna strona