Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Od stycznia nowy podatek? Ceny w sklepach pójdą w górę

128
Podziel się:

Rząd planuje pobieranie nowego podatku – i to już od 1 stycznia 2021 roku. Chodzi o daninę od handlu detalicznego, która z pewnością odbije się na sklepowych cenach.

Od stycznia nowy podatek? Ceny w sklepach pójdą w górę
Handlowcy ostrzegają, że wprowadzenie nowego podatku podniesie ceny w sklepach (Anatol Chomicz / Forum, RM, Anatol Chomicz / Forum)

O planach rządu pisze dziennik "Fakt". Gazeta pisze, że Ministerstwo Finansów podjęło już decyzję o rozpoczęciu pobierania tego podatku. Wcześniej resort informował, że poczeka z jej podjęciem aż zapadanie wyrok w tej sprawie w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wszystko dlatego, że plany wprowadzenia podatku pokrzyżowały właśnie sprawy prawne. Podatek handlowy miał wejść w życie już w 2016 roku. Nowe przepisy zakwestionowała jednak Komisja Europejska, która wszczęła postępowanie o złamanie unijnego prawa.

Zobacz także: mBank webinar odc. 2: Cele i plany inwestycyjne – jak je określać?

Momentem przełomowym okazał się 16 maja 2019 roku, kiedy to Sąd Unii Europejskiej przyznał rację stronie polskiej i orzekł, że podatek od sprzedaży detalicznej nie stanowi formy pomocy państwa. KE wniosła apelację od tego orzeczenia do TSUE. Nie została ona jeszcze rozpatrzona, ale polski rząd jest zdania, że podatek można już pobierać.

- W Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace mające na celu dalsze przedłużenie zawieszenia poboru podatku, co będzie skutkowało rozpoczęciem jego poboru od 1 stycznia 2021 r. MF liczy na oddalenie przez TSUE odwołania KE od wyroku z 16 maja 2019 r. Pozostajemy w przekonaniu, iż wyrok będzie zgodny z polską argumentacją i zapadnie we właściwym czasie - poinformował w piątek resort finansów w odpowiedzi na pytania PAP.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln złotych a 170 mln złotych miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln złotych miesięcznie.

Wpływy z daniny, zapisane w przyszłorocznym budżecie, mają sięgnąć niespełna 2 mld złotych. Branża handlowa ostrzega, że jej wprowadzenie odbije się na cenach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(128)
Zalamana
2 lata temu
No właśnie jak tu jest powiedziane co rząd spierdzieli zaraz kościół jest winny. Mierzycie wszystkich księży jedna miara. Znam swoją parafie na wylot. Z naszej parafii ksiądz prosi urząd Miasta bo chciał wykupić działkę pod cmentarz bo nie ma gdzie ludzi chować to nie dostał zgody. Nie mają działek ani pieniędzy jak wy opisujecie. Moje dziecko jest straszym ministrantem to widzi co się dzieje mówi mi jak nasza parafia ma ciężko. Ksiadz że swoich pieniędzy kupuje i remontuje cmentarz i ponosi sam opłaty śmieciowe i woda która ludzie użytkują na cmaentarzu. Nie mirzcie jedna miara wszystkich. Fakt że PiS się zmienił ale za PO to samo bylo. Ceny już szły w górę. Moja mama po śmierci taty cały czas płakała bo niema jsk wyrzywic za PO odmówili jej renty rodzinnej. Nie idę za żadnym rządem i nie idę już więcej na wybory
Grazka
2 lata temu
A wp. już sieje zamęt i już wie że ceny pójdą w górę!hehe.Bedziemy kupować w sklepach typu Grot cz Kaviks,a markety będą puste.Ale ja temu portalowi absolutnie nie wierzę.Ciagle nas napuszcza ja na Rzad .A to pierwszy, uczciwy Rząd od 100 lat
AAA
2 lata temu
"Branża handlowa ostrzega, że jej wprowadzenie odbije się na cenach". Pewnie, że się odbije. Branża handlowa nawet lubi takie nowe podatki. Podatek rzędu 0,8-1,4%, a ceny podniosą o 5%. Że niby z powodu podatku...
Affd
2 lata temu
Lada chwila i będzie ok 👌
Affd
2 lata temu
Co w tym złego
...
Następna strona