Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
JMK
|

Odmówili udziału w spisie. Zapłacą mandaty

76
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny skierował już do policji prawie 80 wniosków o ukaranie grzywną za „definitywną” odmowę udziału w spisie powszechnym. GUS przypomina, że udział w spisie jest obowiązkowy i uchylanie się od niego jest wykroczeniem.

Odmówili udziału w spisie. Zapłacą mandaty
Narodowy spis powszechny - udział w nim jest obowiązkowy (Getty Images, Zuzana Gogova)
bEEHZFNh

Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się 30 kwietnia i potrwa do końca września. Uczestnictwo w nim jest obowiązkowe.

To oznacza, że jeśli zgłosi się do nas spisowy rachmistrz, to musimy odpowiedzieć na jego pytania. Jeśli odmówimy, będzie nam grozić grzywna w wysokości do 5 tys. zł.

Zobacz także: Orange _Razem dla Planety
bEEHZFNj

Dużo surowsze kary przewidziane są za udzielenie odpowiedzi niezgodnych ze stanem faktycznym. Grozi za to kara do dwóch lat więzienia.

Rachmistrzowie rozpoczęli swoją pracę 23 czerwca. Jednak okazało się, że wiele osób nie chce odpowiadać na ich pytania. GUS twierdzi, że zawsze ponawia kontakt z osobami, które za pierwszym razem odmówiły udziału w spisie.

bEEHZFNp

Jeśli jednak ktoś odmawia udzielenia odpowiedzi rachmistrzowi „definitywnie”, wtedy urząd kieruje do policji wniosek o ukaranie takiej osoby mandatem.

Stąd pierwszych kilkadziesiąt zawiadomień o odmowie udziału w spisie, jakie trafiły już do funkcjonariuszy policji. GUS poinformował o tym na Twitterze.

Urząd stosuje jednak nie tylko metodę kija, ale także marchewki. Zorganizował bowiem loterię dla wszystkich, którzy drogą internetową wypełnią spis powszechny. Można w niej wygrać nawet samochód.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEHZFNK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
antyPOPiSuar
2 miesiące temu
Prawdziwy Polak utrudni możliwie jak się da pobieranie od niego danych. Jakim prawem urzędas państwowy śmie zapytać kto ze mną mieszka. Powinno się od razu strzelać bez sądu
Bankowiec
2 miesiące temu
Podasz dane a za rok masx murowane włamanie do donu jak i na konto
Ubawiony psyc...
2 miesiące temu
Hahahaha ale propagandowa sciema dobra dla tych z bislego dunajca hahahaha
bEEHZFNL
Tresa
2 miesiące temu
Ten spis to porażka. Pytania o PESEL współlokatora są bez sensu. (A jeśli współlokator odmówi? a jeśli poda mi błędny numer, to pójdę siedzieć na dwa lata?)
sledcZy ds ko...
2 miesiące temu
ODMÓwILEM bo NIE JESTEM NIEWOLNIKIEM
...
Następna strona