Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Narodowy Spis Powszechny. Tysiącom Polaków grozi kara

656
Podziel się:

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym to obowiązek każdego obywatela, za którego niewypełnienie grozi wysoka kara. Tymczasem wielu Polaków unika rachmistrzów i nie chce się spisać.

Narodowy Spis Powszechny. Tysiącom Polaków grozi kara
Narodowy Spis Powszechny. Polacy unikają rachmistrzów. (Getty Images, Zuzana Gogova)

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w spisie wzięło udział 13,5 mln osób, czyli ok. 35 proc. z tych, które mają taki obowiązek.

Na wzięcie udziału w spisie mamy czas do 30 września. Później tym, którzy nie dopełnili obowiązku grozi wysoka kara.

Za odmowę udziału w spisie można zostać ukaranym grzywną do 5 tys. złotych.

Zobacz także: Samochód albo kara. GUS zachęca Polaków do spisywania się

W Narodowym Spisie Powszechnym można wziąć udział na kilka sposobów. Jeśli ktoś ma profil zaufany, może spisać się przez internet.

Jest też możliwość udzielenia rachmistrzowi odpowiedzi na pytania zadane przez telefon. Ostatni sposób to wpuszczenie rachmistrza do domu.

W teren rachmistrzowie ruszyli dopiero niedawno, i jak podaje portal Interia.pl, już napotykają problemy.

- Mam porównanie ze spisem, który był przeprowadzany 10 lat temu. Teraz ludzie stali się bardziej nieufni. Panuje jakiś strach w narodzie. Zwłaszcza gdy odwiedzam bogatsze osiedla, na których wybudowane są niemalże pałace. Do domu nikt mnie nie wpuści. Rozmawiałem przez płot, co najwyżej w garażu. Jeżeli ktoś mieszka w bloku, takich oporów zazwyczaj nie ma - mówi Interii jeden z rachmistrzów.

W przypadku odmowy wzięcia udziału w spisie rachmistrz sporządza notatkę. Na wniosek GUS sprawa następnie trafia do sądu i to on decyduje o ewentualnej karze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(656)
Warszawiak
3 lata temu
Dlaczego kłamiecie w pierwszym zdaniu?? Napisaliście, że "za którego niewypełnienie grozi wysoka kara", o ile mi wiadomo, to nie za niewypełnienie, a za odmowę, a to duża różnica i jedno musi być powiązane z drugim. Wprowadzacie ludzi w błąd, macie w tym jakąś satysfakcję??
XXX
3 lata temu
Ci mądrale z rządu muszą wiedzieć że wszyscy to muszą umrzeć i nic po za tym!!!!
Axx
3 lata temu
Dlaczego nie można dostać potwierdzenia,po samospisie w internecie?Spisywałam się w połowie lipca ,przez stronę swojego banku i nie m potwierdzenia, jak je dostać?Bo od pewnego czasu upierdliwie wydzwania rachmistrz,o zgrozo nawet w niedzielę, o co tu chodzi?
Andrzej W
3 lata temu
obywatel też może wymierzyć karę bestii i jej oprawcom
Nick
3 lata temu
Trzeba po prostu nie być dostępnym, a jesli nas zobaczy udawać że jego nie widzimy. Każdy kontakt jest odmową wzięcia udziału w spisie, a w razie kontaktu zwalić na jakąś chorobę (np ryzyko covid) i nie wpuszczać.
...
Następna strona