Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Odprawy dla posłów. Otrzymają kilkadziesiąt tysięcy złotych

14
Podziel się:

Ponad 140 posłów Sejmu IX kadencji nie usiądzie w ławach poselskich po ostatnich wyborach parlamentarnych. A to oznacza, że mogą liczyć na odprawy w wysokości prawie 38,5 tys. zł brutto - przypomina TVN24.pl.

Odprawy dla posłów. Otrzymają kilkadziesiąt tysięcy złotych
Janusz Korwin-Mikke nie dostał się do Sejmu X kadencji. Otrzyma ponad 38 tys. zł brutto odprawy (agencja gazeta, Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Wyborcza.pl)

Wyborcy zadecydowali, że do Sejmu X kadencji nie dostaną się m.in. Janusz Korwin-Mikke, Przemysław Czarnecki, Artur Dziambor, Dobromir Sośnierz, Jadwiga Emilewicz czy Monika Pawłowska. W sumie chodzi o ponad 140 posłów i posłanek.

Jednak na otarcie łez otrzymają wysokie odprawy. Te, jak wynika z Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, są wypłacane w przypadku zakończenia kadencji.

Posłowi i senatorowi w związku z zakończeniem kadencji przysługuje odprawa parlamentarna w wysokości trzech uposażeń. Odprawa nie przysługuje, jeżeli poseł lub senator został wybrany na następną kadencję - czytamy w Ustawie.

Odprawy dla parlamentarzystów

O jakich kwotach mowa? TVN24 zaznacza, że miesięczne uposażenie poselskie jest w wysokości 12 826,64 zł brutto (ok. 9 tys. zł netto). A to oznacza, że parlamentarzyści będą bogatsi o 38 479,92 zł.

Ponadto posłowie zawodowi, którzy w trakcie zasiadania w parlamencie, nie prowadzą innej działalności mogą liczyć na niskoopodatkowane diety w kwocie 4008,33 zł brutto.

W Sejmie zasiada 460 posłów, a w Senacie 100 senatorów. Obecnie kandydatem na posła w wyborach parlamentarnych może być osoba, która jest obywatelem RP i ukończyła 21 lat oraz dysponuje czynnym prawem wyborczym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Zniesmaczona
8 miesięcy temu
Szkoda gadac
To nie
8 miesięcy temu
Tak mnie pracodawca wola i mowi pan zle pracuje nie spelnia pan moich oczekiwan wiec prosze na odejscie 22 000 i zegnam no no to bylaby rajca powinni te odprawy skasowac jeszcze biuro sejmu powinno rzdac zwrotu gadzetow!!!!a nie odprawy!!!!
Trep z PO
8 miesięcy temu
Czekamy aż wielki donio zrealizuje 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów. PALIWO 5.19zl, nauczyciele 30%, reszta budżetowki 20%, kwota wolna od podatku 60 tys, zasiłek pogrzebowy plus 2500zl, 600zl dla studentów na wynajem kwatery, kredyt 0 %, babciowe, refundacja in vitro, zero vatu na transport publ., 35 godz tydzień pracy, max. 60ndni czekania na wizytę u specjalisty lub zwrot kasy na wizytę w Prywatnym gabinecie, oddanie sbekom i ubekom świadczeń, plus utrzymanie wszystkich dotychczasowych świadczeń. On kocha Polskę i Polaków on nigdy nie kłamie i dotrzymuje słowa.
Stanlo
8 miesięcy temu
Naprawdę to jest smutne i żenujące że poseł który nie został wybrany przez suwerena może otrzymać jakąś odprawę za zwolnienie poprzez słabe wyniki w pracy.
Polak
8 miesięcy temu
Za co odprawy ich umowa dobiegła końca, wszystko pisane pod panów i władców