Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Ile naprawdę zarabiają posłowie? Więcej od oficjalnych kwot

13
Podziel się:

Jak wynika z ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli oficjalne zarobki posłów różnią się od podstawowych kwot uposażeń - pisze "Super Express". Ma to związek z dodatkowymi funkcjami, które pełnią parlamentarzyści.

Ile naprawdę zarabiają posłowie? Więcej od oficjalnych kwot
W wyborach parlamentarnych Polacy wybrali 460 nowych posłów i 100 senatorów (GETTY, NurPhoto)

Podstawowe uposażenie posła to 12 tys. 826,64 zł brutto, czyli około 9 tys. zł "na rękę". Do tego niskoopodatkowane diety w kwocie 4008,33 zł brutto dla posłów zawodowych, którzy w trakcie zasiadania w parlamencie, nie prowadzą innej działalności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najpierw wybór marszałka Sejmu. "To będzie test siły"

NIK wyliczyła, że zarobki parlamentarzystów są wyższe średnio o 19 proc. od podstawowej stawki. W ubiegłym roku polski poseł otrzymywał średnio 15 tys. 211,5 zł. Przewodniczący sejmowej komisji dostaje 20 proc. uposażenia więcej, a wiceprzewodniczący - 10 proc.

Problem z tymi dodatkami jest taki, że - jak już wielokrotnie udowodniono - pobierają go posłowie nawet wtedy, gdy komisje, do których zostali przypisani, nie zbierały się. Mimo to członkowie prezydium komisji co miesiąc otrzymywali dodatkowe środki finansowe.

Posłom, którzy w trakcie kadencji osiągną wiek emerytalny, przysługuje też odprawa. "Jeśli poseł lub senator w ciągu 12 miesięcy po wygaśnięciu mandatu przejdzie na emeryturę otrzyma odprawę wysokości trzech uposażeń, czyli 38500 zł" - czytamy. Posłowie-emeryci mogą nadal pobierać podstawowe uposażenie parlamentarzysty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
victor
4 miesiące temu
Pochodzacy w sposob naukowy od malpy twierdza ze w Sejmie do ochrony jest straz marszalkowska…prawda to jest?
victor
4 miesiące temu
…wpierw jednak Jaroslaw zostanie w Sejmie pozbawiony ochrony.
victor
4 miesiące temu
PiS zostanie zdegalizowany…sorry.
tedy
4 miesiące temu
W stosunku do umiejętności i zaangażowania to posłowie zarabiają za dużo, należałoby jeszcze zlikwidować urząd prezydenta z kilkuset osobową przystawką oraz senat, to są darmozjady.
Marg
4 miesiące temu
Przez ostatnie lata posłowie KO nie mogli się napracować bo nie pozwoliła im na to partia przeciwna mająca więcej głosów. Teraz będzie odwrotnie. Politycy się nie potrafią porozumieć dla dobra narodu a pieniądze dostają wszyscy posłowie.Porazką jest to że posłowie nie potrafią nawet zachować kultury i wyzywają się wzajemnie od najgorszych zamiast rozmawiać i szukać korzystnych rozwiązań dla wszystkich ludzi.