Notowania

ofe
26.11.2019 15:46

OFE. Rząd zajął się przeniesieniem środków z OFE do IKE

Rząd PiS na dzisiejszym posiedzeniu zajął się dwoma ustawami, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na finanse publiczne. Pierwszy projekt to nowelizacja ustawy o przeniesieniu środków z OFE (Otwartych Funduszy Emerytalnych) na IKE (Indywidualne Konta Emerytalne).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
OFE. Rząd zajął się przeniesieniem środków z OFE do IKE (Fot: © denphumi - Fotolia.com)

OFE. Rząd zajął się przeniesieniem środków z OFE do IKE

Projekt zmian niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne został przyjęty przez poprzedni rząd 6 listopada 2019 r.; wówczas wnioskodawcą był minister inwestycji i rozwoju, a obecnie jest nim minister funduszy i polityki regionalnej.

Oglądaj: OFE. PPK w konstytucji. Po co? "PO zburzyła zaufanie do państwa"

Niecodzienny proceder polega na "przyklepaniu" ustaw wniesionych przez poprzedni rząd. - Potwierdzenie tekstu, którego wnioskodawcą był Minister Inwestycji i Rozwoju, a aktualnie jest Minister Funduszy i Polityki Regionalnej umożliwi rozpoczęcie prac nad ustawą w nowej kadencji parlamentu - podkreśla MFiPR w oficjalnym komunikacie.

OFE. Rząd zajął się przeniesieniem środków z OFE do IKE. Podstawowe założenia operacji i rządowe wsparcie

Przypomnijmy, że od 1 stycznia do 28 lutego 2020 roku będzie można złożyć deklarację czy pieniądze z Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) przenieść do ZUS czy na Indywidualne Konto Emerytalne. Ten wybór dotyczy blisko 16 milionów Polaków. W razie nie wypełnienie odpowiedniego wniosku, środki z OFE zostaną przetransferowane na IKE - uwzględniając 15 proc. opłaty przekształceniowej.

Podstawowe założenie projektu polega na tym, że po zmianach OFE zostaną przekształcone w ten sposób, by system emerytalny w najbliższych latach opierał się na filarach, w skład których wchodzą IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) ; ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych); PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe); PPE (Pracownicze Plany Emerytalne); IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego).

Parę dni temu w swoim expose Mateusz Morawiecki podkreślił w swoim expose, że pojawił się plan zmian w Konstytucji RP, które mają wzmocnić prawnie prywatność środków na IKE i w PPK. Jednocześnie wypłata środków z IKE przed osiągnięciem wieku emerytalnego nie będzie możliwa. Wynika to z regulacji prawnych, które mówią, że składki na ubezpieczenia emerytalne są przeznaczone jedynie na ten cel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2019

Pytam sięJuż mam ike i co? Mogę mieć dwa????

Rozwiń komentarze (1)