Notowania

emerytury
06.11.2019 15:54

Likwidacja OFE. Rząd przyjął ustawę. Polacy będą musieli zdecydować, co dalej

Rząd zdecydował, ustawa o likwidacji OFE przyjęta. Wchodzi w życie 1 lipca. Otwarte Fundusze Emerytalne przestaną istnieć, a pieniądze w nich zgromadzone trafią na Indywidualne Konta Emerytalne. Te mają być już w pełni prywatne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Koniec OFE jest już pewny. Teraz Polacy będą musieli zdecydować, gdzie chcą przenieść pieniądze z Funduszy (Fot: Piotr Molecki/East News)

W środę na posiedzeniu rządu "przyklepany" został drugi, ostateczny rozbiór OFE. Pieniądze zgromadzone w funduszach mają trafić na Indywidualne Konta Emerytalne. Jak poinformował minister Kwieciński w 2020 roku TFI odprowadzą 70 proc. opłaty za przekształcenie OFE w IKE, w 2021 r. - pozostałe 30 proc.

Rząd mówi o "prywatyzacji" środków, o "zwróceniu pieniędzy Polakom" i o "10 tys. zł dla każdego". A co to oznacza w praktyce?

Rzeczywiście, średnio każdy Polak ma zgromadzone w OFE 10 tys. zł. Jedni więcej, inni mniej, ale pozostańmy już przy tych 10 tys. zł. Po likwidacji OFE gdzieś te pieniądze będą musiały trafić.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Każdy Polak będzie mógł sam zdecydować, co z nimi zrobić. Ma dwie opcje do wyboru. Nazwijmy je "opcja IKE" i "opcja ZUS". Pierwsza - automatyczna - to transfer środków do Indywidualnego Konta Emerytalnego.

Ale nie pełna kwota, tylko pomniejszona o 15 proc. Ten, kto miał w OFE 10 tys. zł, na IKE będzie już więc miał 8,5 tys. zł. To swoista prowizja, którą pobiera państwo pod nazwą "opłaty przekształceniowej".

Dylemat ZUS czy OFE znowu pojawi się przed milionami Polaków. Ostatni już raz
Koniec OFE. Średnio po 10 tys. zł dostaniemy na konto. Minus podatek

Dlaczego? Władza tłumaczy, że to w sumie żadna strata, bo przecież gdyby te pieniądze zostały w OFE (a później zgodnie z obowiązującym mechanizmem suwaka przekazane do ZUS), to później zostałyby wypłacone w formie comiesięcznej emerytury. A ta jest opodatkowana, więc pieniądze prędzej czy później trafiłyby do budżetu państwa.

Ale lepiej prędzej, bo można je wykorzystać na spełnienie obietnic wyborczych i realizację rozbudowanych programów socjalnych. Gdyby "opcję IKE" wybrało 80 proc. Polaków, to do budżetu z tytułu opłaty przekształceniowej może wpłynąć nawet 18-19 mld zł, rozłożone na 2020 i 2021 rok.

No dobrze, ale co z tymi pieniędzmi, które będą leżały na IKE? Dalej będą inwestowane przez te same firmy, co w OFE. Tyle że tuż przed emeryturą będziemy mogli sami nimi dysponować. Albo wypłacić całą gotówkę w wieku 60 lat, albo zostawić ją na "jesień życia". I co miesiąc sobie z niej pobierać dodatek do emerytury z ZUS.

Dostęp do informacji publicznej też ma swoje granice. Tak orzekł właśnie Wojewódzki Sąd Administracyjny
Zasypywanie urzędu wnioskami niezgodne z prawem. Jest wyrok

Co istotne, w przypadku śmierci środki zgromadzone w IKE będą dziedziczone. W przeciwieństwie do tych z ZUS.

No właśnie, teraz druga opcja - ZUS. Żeby ją wybrać, trzeba już będzie się pofatygować i złożyć odpowiedni wniosek. Wtedy jednak państwo nie zabierze opłaty przekształceniowej i wspomniane 10 tys. zł w całości zostanie przelane na konto w ZUS.

To powiększy zgromadzony przez lata pracy kapitał, który po ukończeniu 60 (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) będzie wypłacany w formie emerytury. Comiesięczne świadczenie będzie jednak opodatkowane normalną stawką podatku dochodowego, więc państwo i tak swoją działkę dostanie.

W przeciwieństwie do pieniędzy zgromadzonych w IKE, środki w ZUS nie są dziedziczone. W przypadku śmierci więc zgromadzona przez 40 lub więcej lat składka emerytalna przepada. I zostaje w kasie ZUS.

W środę rząd Mateusza Morawieckiego zadecyduje o przyszłości OFE.
Likwidacja OFE. Posiedzenie rządu w tej sprawie w środę

Likwidacja OFE nie ma więc wiele wspólnego z obowiązującymi od niedawna Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. PPK ma w zasadzie zastąpić OFE, tyle że ma być w pełni prywatne. Mechanizm będzie podobny do tego w "opcji IKE".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, zus, likwidacja ofe, ofe
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-11-2019

LOPPotepiali PO a teraz PIS zgarnie 25 miliardow uzbieranych przez ludzi

06-11-2019

KradziejeIle razy jeszcze politycy będą mówi że w końcu są prywatne ? a w ofe to nie były prywatne ? złodzieje

06-11-2019

Anty PiSTak czy siak kasę zgarnie PiS!!! Złodzieje

Rozwiń komentarze (403)