Notowania

Zasypywanie urzędu wnioskami niezgodne z prawem. Jest wyrok

Zasypywanie urzędów wnioskami o udzielenie informacji publicznej to nadużycie prawa i stanowi dokuczliwość. Wojewódzki Sąd Administracyjny właśnie wydał w tej sprawie wyrok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dostęp do informacji publicznej też ma swoje granice. Tak orzekł właśnie Wojewódzki Sąd Administracyjny (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Jak informuje "Rzeczpospolita", wyrok dotyczył sprawy z jednej z gmin pod Kielcami.

Historia wyglądała następująco: kobieta wielokrotnie zwracała się do Powiatowego Urzędu Pracy z wnioskami o udzielenie informacji publicznej. Ostatni dotyczył udostępnienia listy obecności dyrektora, jego zastępcy i głównego księgowego oraz ewidencji wyjść służbowych i prywatnych.

Dyrektor odmówił, twierdząc, że to chęć szykanowania pracowników urzędu. Skąd taki wniosek? Otóż kobieta złożyła już 17 wniosków, a zaczęła tuż po tym, jak dyrektor rozwiązał z jej matką umowę o refundacji kosztów wyposażenia stanowisk pracy.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Kobieta nie mogła się z tym pogodzić, więc złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten jednak wziął stronę urzędu.

Zdaniem sądu taki wniosek "nie służy jakiemukolwiek dobru powszechnemu, nie prowadzi do poprawy funkcjonowania urzędu, ale ma stanowić dla niego dokuczliwość".

Andrzej Duda podpisał ustawę zakazującą importu i sprzedaży kopciuchów.
Walka ze smogiem. Będą kary za sprzedaż kopciuchów. Prezydent podpisał ustawę

Problem w tym, że taki wyrok nie ma żadnego odzwierciedlenia w przepisach prawa. To znaczy - żadna ustawa nie reguluje tego, że wnioski o informacje publiczną mogą być dokuczliwe i w takim przypadku mogą pozostać bez rozpoznania.

Nie ulega jednak wątpliwości, że wykorzystywanie dostępu do informacji publicznej jako narzędzia do celów prywatnych budzi spore kontrowersje.

Smog to domena dużych miast? Badanie pokazuje coś zgoła odwrotnego.
Smog. Te miasta w Polsce mają najbardziej zanieczyszczone powietrze

Eksperci przepytani przez "Rz" zwracają uwagę, że może warto zająć się zmianą w przepisach, które tego typu wyroki mogłyby sankcjonować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: urzędy, prawo, administracja, informacja publiczna, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-11-2019

PetentZaburzona !!!!! Jeszcze jej niezdiagnozowane? Najwyższa pora ! Takie osoby są bardzo niebezpieczne!!¡

06-11-2019

Kim1Nawiedzonych SFRUSTROWANYCH PIENIACZY czt to w urzędach czy sądach MNÓSTWO !! WSZYSCY winni TYLKO nie ONI...

06-11-2019

PoseydonnDla wszystkich ktorzy by chcieli dostac szybciej decyzje z jakiegos urzedu niech beda swiadomi, ze zamiast rozpatrywac Wasza sprawe urzednik siedzi i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (25)