Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ogłoszono przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną

Jeszcze przed końcem marca może być znany wykonawca przekopu przez Mierzeję Wiślaną, uważa minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. W ostatni dzień roku poinformował, że jego resort ogłosił przetarg.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jarosław Kaczyński, minister Marek Gróbarczyk (po lewej) i Jerzy Wilk (po prawej) podczas wbicia słupka w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej. (Fot: Adam Warżawa)

Informację o ogłoszeniu przetargu minister przekazał za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej. - Dla nas to niezwykle ważny dzień - powiedział Marek Gróbarczyk. - Myślę, że w ciągu trzech miesięcy jesteśmy w stanie to rozstrzygnąć - dodał.

Minister podkreślił, że udało się uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia, dzięki czemu zrealizował swoją obietnicę, że przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w grudniu.

Inwestycja ma kosztować 880 mln zł i będzie w całości finansowana z budżetu państwa. Resort Gróbarczyka planuje zakończenie robót budowlanych i oddanie do użytkowania kanału żeglugowego w 2022 roku.

13 lipca 2018 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odwołał ze stanowiska szefową RDOŚ w Gdańsku Danutę Makowską, która podpisała się pod negatywną opinią z 28 czerwca 2018 roku na temat przekopu Mierzei Wiślanej. Powodu tej decyzji nie podano do publicznej wiadomości.

Zgodnie z nową decyzją środowiskową, budowniczowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną będą musieli przesadzić hektary szuwarów, wstrzymywać roboty na czas migracji węgorzy, ustawiać budki i gniazda dla ptaków, a nawet odławiać i przenosić ryby. Jak wskazują eksperci, 142 warunki związane z ochroną przyrody czynią to przedsięwzięcie prawie niemożliwym do wykonania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-12-2018

Toni"będą musieli przesadzić hektary szuwarów," Jest na Zoliborzu bardzo pasujace miejsce, idealne dla szuwarow.

31-12-2018

elblągco za głupoty? Pasują jak ulał do tych z pod znaku kod i pobratymców.

31-12-2018

m-53Nie udało się zablokować rozpoczęcia inwestycji przez tzw. samorząd to zrobią to przy pomocy zielonych.

Rozwiń komentarze (53)