Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przekop Mierzei Wiślanej. Urząd Morski w Gdyni rozpoczął starania o pozwolenie

246
Podziel się

Wniosek inwestora wraz z obszerną dokumentacją wpłynął już do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego dla przekopu Mierzei Wiślanej jest konieczne do rozpoczęcia tej inwestycji.

Kłopotliwe może okazać sie znalezienie wykonawcy przekopu.
Kłopotliwe może okazać sie znalezienie wykonawcy przekopu. (MŚiGW)
bDATRzDp

Złożenie wniosku przez Urząd Morski w Gdyni potwierdził Polskiej Agencji Prasowej Bogusław Pinkiewicz. Dodał, że zgodnie z przepisami postępowanie potrwa do 30 dni, ale zaznaczył, że postępowanie może zostać przedłużone, jeśli pojawią się "uzasadnione okoliczności".

- Postępowanie polega na analizie dokumentów przedstawionych przez inwestora pod kątem wpływu inwestycji na kształtowanie stosunków wodnych - tłumaczy rzecznik Wód Polskich. - Inwestor musi wykazać, że wpływ ten nie będzie negatywny - podkreśla.

Zobacz także: Marek Gróbarczyk: Przekop Mierzei Wiślanej będzie kosztował 880 mln zł
bDATRzDr

Pozwolenie wodnoprawne jest konieczne do tego, by zgodę na rozpoczęcie działań mógł wydać wojewoda. - Bez tego dokumentu inwestycja nie może ruszyć - podkreślił Pinkiewicz.

Wcześniej Urząd Morski w Gdyni poinformował, że projekt budowlany i wykonawczy jest uzupełniany o zalecenia z decyzji środowiskowej. Przypomnijmy, że wydana wcześniej negatywna ocena w tej sprawie kosztowała stanowisko dyrektor tej podległej rządowi instytucji.

13 lipca 2018 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odwołał ze stanowiska szefową RDOŚ w Gdańsku Danutę Makowską, która podpisała się pod negatywną opinią z 28 czerwca 2018 roku na temat przekopu Mierzei Wiślanej. Powodu tej decyzji nie podano do publicznej wiadomości.

bDATRzDx

Zgodnie z nową decyzją środowiskową, budowniczowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną będą musieli przesadzić hektary szuwarów, wstrzymywać roboty na czas migracji węgorzy, ustawiać budki i gniazda dla ptaków, a nawet odławiać i przenosić ryby. Jak wskazują eksperci, 142 warunki związane z ochroną przyrody czynią to przedsięwzięcie prawie niemożliwym do wykonania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDATRzDS
KOMENTARZE
(246)
kris
2 lata temu
kolejny kretyński pomysł . Tym kanałem będą pływać jachty bogaczy a nie duże statki bo nikt nie pogłębi drogi wodnej do Elbląga do kilkunastu metrów .
JD
2 lata temu
Zobaczymy jak to wpłynie na środowisko naturalne? Bolszewików to nie obchodzi za kasę z UE , której nie lubią realizują swoje cele polityczne!
Adam Janiak
2 lata temu
Ciekawią mnie odpowiedzi na kilka pytań : 1/ Czy przy obecnych przepisach i biurokracji byłoby możliwe zbudowanie Gdyni, jeżeli zrobienie kilometra wykopu ma trwać 4 lata ? 2/ Jaki wpływ na migrację węgorzy ma wykop na Mierzei ? Czy te węgorze pełzają po lądzie ? I czy to prawda, że złowienie węgorza w Zalewie Wiślanym graniczy z cudem ? 3/ Jaki wpływ kopanie na lądzie ma na ryby pływające w Zalewie i w Zatoce Gdańskiej ? Skąd i dokąd te ryby trzeba przenosić ? 4/ Po co przesadzać szuwary, które są chwastem mnożącym się jak mlecz, a pozostawienie skrawka wybrzeża (rzeki, jeziora) powoduje, że po dwóch latach zarasta szuwarami bez niczyjej pomocy ? 5/ Czy budowniczowie hipermarketów też muszą budować domki dla ptaków ? 6/ Dlaczego państwo musi pytać o jakąkolwiek zgodę swojego urzędnika ? 7/ Czy mieszkamy w swoim, niepodległym kraju ?
bDATRzDT
równi i równi...
2 lata temu
W Holandii mierzeje są od dawna podziurawione przekopami jak sito i nikt tam budek nie stawia, szuwarów nie sadzi ani rybek nie przenosi.
Wicek
2 lata temu
Spowodu planowanej budowy stosunkowo niedużego kanału a tu tyle niepotrzebnych problemów. Gdyby kiedyś w USA albo obecnie np.w Chinach przejmowano się takimi bzdurami jak to przesadzanie szuwarów to zapewne do dziś ludzie żyliby tam tak jak 100 lat temu a luksusem byłaby miska ryżu.
...
Następna strona