Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Przekop Mierzei Wiślanej. Urząd Morski w Gdyni rozpoczął starania o pozwolenie

246
Podziel się:

Wniosek inwestora wraz z obszerną dokumentacją wpłynął już do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego dla przekopu Mierzei Wiślanej jest konieczne do rozpoczęcia tej inwestycji.

Kłopotliwe może okazać sie znalezienie wykonawcy przekopu.
Kłopotliwe może okazać sie znalezienie wykonawcy przekopu. (MŚiGW)

Złożenie wniosku przez Urząd Morski w Gdyni potwierdził Polskiej Agencji Prasowej Bogusław Pinkiewicz. Dodał, że zgodnie z przepisami postępowanie potrwa do 30 dni, ale zaznaczył, że postępowanie może zostać przedłużone, jeśli pojawią się "uzasadnione okoliczności".

- Postępowanie polega na analizie dokumentów przedstawionych przez inwestora pod kątem wpływu inwestycji na kształtowanie stosunków wodnych - tłumaczy rzecznik Wód Polskich. - Inwestor musi wykazać, że wpływ ten nie będzie negatywny - podkreśla.

Zobacz także: Marek Gróbarczyk: Przekop Mierzei Wiślanej będzie kosztował 880 mln zł

Pozwolenie wodnoprawne jest konieczne do tego, by zgodę na rozpoczęcie działań mógł wydać wojewoda. - Bez tego dokumentu inwestycja nie może ruszyć - podkreślił Pinkiewicz.

Wcześniej Urząd Morski w Gdyni poinformował, że projekt budowlany i wykonawczy jest uzupełniany o zalecenia z decyzji środowiskowej. Przypomnijmy, że wydana wcześniej negatywna ocena w tej sprawie kosztowała stanowisko dyrektor tej podległej rządowi instytucji.

13 lipca 2018 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odwołał ze stanowiska szefową RDOŚ w Gdańsku Danutę Makowską, która podpisała się pod negatywną opinią z 28 czerwca 2018 roku na temat przekopu Mierzei Wiślanej. Powodu tej decyzji nie podano do publicznej wiadomości.

Zgodnie z nową decyzją środowiskową, budowniczowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną będą musieli przesadzić hektary szuwarów, wstrzymywać roboty na czas migracji węgorzy, ustawiać budki i gniazda dla ptaków, a nawet odławiać i przenosić ryby. Jak wskazują eksperci, 142 warunki związane z ochroną przyrody czynią to przedsięwzięcie prawie niemożliwym do wykonania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(246)
Kolejne przes...
3 lata temu
Nie słuchajcie kolejnych urojeń Beaty Mazurek PiS, jak wspomniał wcześniej Jarosław Kaczyński trafi kolejny raz na Oddział Psychiatryczny leczenia szpitalnego mimo iż zabezpieczoną dokumentacje zabrali z Ministrem Zdrowia z archiwów Szpitala w Chełmie. Wszyscy jesteście pełnoprawnymi obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej, nie będą odbierać wam godności osobistej, jak w aferze gruntowej razem z PSL nakłaniała Rzecznik PiS Beata Mazurek w Sejmie RP do głosownia za przyjęciem ustawy ograniczającej społeczeństwu(suwerenowi) praw obywatelskich. Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013roku poz 503, gdzie stroną o zmanię klasyfikacji gruntów był Wójt, Burmistrz czy Prezydent Miasta, z dnia 27lutego 2012roku. Zniszczyli sieć Nature 2000, złamali Traktat Ateński z 16 kwietnia 2003 r. Przepisy stanowiące podstawę prawną zachowania ekosystemu w stanie naturalnym Natura 2000 zostały wprowadzone do polskiego prawodawstwa poprzez Ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r., poz. 627, z późn. zm.), czyniąc Naturę 2000 najmłodszą prawną formą ochrony przyrody w Polsce.
Misiek
3 lata temu
Nic sie nie da zrobić tak jak nie można było uratować stoczni ale tylko polskich
TakijedenzG
3 lata temu
A ja dodam tylko (przypomnę "znawcom"), że jeszcze w XVII wieku mierzeja to było kilka oddzielnych wysp. Po postawieniu w poprzek prądu niosącego piasek falochronu najpierw znikną plaże od Krynicy do Nowej Karczmy. Ot co!!
POLAK
3 lata temu
czytam i nie chce mi się wierzyć ,jakie głupoty wypisują niby znawcy, nikt nie mówi o tym że przekop to obiekt strategiczny , w tej chwili musimy pływać pod nadzorem Rosji to oni dyktuja warunki kto i kiedy może a kto nie ,dokładnie jest w tej chwili na morzu azowskim jak ktoś tego nie rozumie to niech nie zabiera głosu.
mi
3 lata temu
wasza niewiedza i ignorancja jest przerażająca... potężna i strategicznie ważna inwestycja, kolejny krok do usamodzielnienia sie Państwa Polskiego.
...
Następna strona