Notowania

inwestycje
16.12.2018 15:57

Przekop Mierzei Wiślanej. Urząd Morski w Gdyni rozpoczął starania o pozwolenie

Wniosek inwestora wraz z obszerną dokumentacją wpłynął już do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego dla przekopu Mierzei Wiślanej jest konieczne do rozpoczęcia tej inwestycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MŚiGW)
Kłopotliwe może okazać sie znalezienie wykonawcy przekopu.

Złożenie wniosku przez Urząd Morski w Gdyni potwierdził Polskiej Agencji Prasowej Bogusław Pinkiewicz. Dodał, że zgodnie z przepisami postępowanie potrwa do 30 dni, ale zaznaczył, że postępowanie może zostać przedłużone, jeśli pojawią się "uzasadnione okoliczności".

- Postępowanie polega na analizie dokumentów przedstawionych przez inwestora pod kątem wpływu inwestycji na kształtowanie stosunków wodnych - tłumaczy rzecznik Wód Polskich. - Inwestor musi wykazać, że wpływ ten nie będzie negatywny - podkreśla.

Marek Gróbarczyk: Przekop Mierzei Wiślanej będzie kosztował 880 mln zł

Pozwolenie wodnoprawne jest konieczne do tego, by zgodę na rozpoczęcie działań mógł wydać wojewoda. - Bez tego dokumentu inwestycja nie może ruszyć - podkreślił Pinkiewicz.

Wcześniej Urząd Morski w Gdyni poinformował, że projekt budowlany i wykonawczy jest uzupełniany o zalecenia z decyzji środowiskowej. Przypomnijmy, że wydana wcześniej negatywna ocena w tej sprawie kosztowała stanowisko dyrektor tej podległej rządowi instytucji.

13 lipca 2018 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska odwołał ze stanowiska szefową RDOŚ w Gdańsku Danutę Makowską, która podpisała się pod negatywną opinią z 28 czerwca 2018 roku na temat przekopu Mierzei Wiślanej. Powodu tej decyzji nie podano do publicznej wiadomości.

Zgodnie z nową decyzją środowiskową, budowniczowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną będą musieli przesadzić hektary szuwarów, wstrzymywać roboty na czas migracji węgorzy, ustawiać budki i gniazda dla ptaków, a nawet odławiać i przenosić ryby. Jak wskazują eksperci, 142 warunki związane z ochroną przyrody czynią to przedsięwzięcie prawie niemożliwym do wykonania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestycje, przekop mierzei, mierzeja, pis, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-12-2018

kriskolejny kretyński pomysł . Tym kanałem będą pływać jachty bogaczy a nie duże statki bo nikt nie pogłębi drogi wodnej do Elbląga do kilkunastu metrów … Czytaj całość

16-12-2018

zaciekawiona Iwonaktoś zna chociaż jedną obietnicę, przez PO dotrzymaną?

16-12-2018

JDZobaczymy jak to wpłynie na środowisko naturalne? Bolszewików to nie obchodzi za kasę z UE , której nie lubią realizują swoje cele polityczne!

Rozwiń komentarze (246)