Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Ogromny zysk Dino. Pękła kolejna granica

38
Podziel się:

Zysk netto grupy Dino Polska wyniósł w czwartym kwartale 2022 roku 328,2 mln zł - wynika z wyliczeń PAP Biznes na podstawie raportu rocznego spółki. W całym 2022 roku spółka wypracowała ponad 1,13 mld zł zysku netto, to o 40,6 proc. więcej porównując rok do roku.

Ogromny zysk Dino. Pękła kolejna granica
Dinow 2022 roku zanotwał zysk netto w wysokości ponad miliarda złotych (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Według wyliczeń PAP Biznes w całym 2022 roku Dino miało 19.801,6 mln zł przychodów (wzrost o 48,2 proc. rok do roku), 1.837,9 mln zł EBITDA (wzrost o 44,6 proc. rdr) i 1,132,1 mln zł zysku netto (wzrost o 40,6 proc. rdr).

Wyniki Dino za 2022 rok

Marża EBITDA za 2022 r. wyniosła 9,3 proc., podczas gdy w 2021 r. było to 9,5 proc.

Wzrost sprzedaży LfL wyniósł w 2022 r. 28,5 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 17.01 | Bilans zysków i strat trzy lata po brexicie. "Trudno wymienić te pierwsze"

"W związku z istotną inflacją cen, po których jako sieć nabywamy produkty od ich producentów, w celu zamortyzowania skutków skali podwyżek dla konsumentów, staraliśmy się ograniczać wzrosty cen sprzedaży oraz organizować wiele atrakcyjnych promocji. Podejmowane działania negatywnie wpłynęły na naszą rentowność na sprzedaży, ale przyniosły pozytywne rezultaty w postaci dynamicznie rosnącej sprzedaży" - napisał w liście do akcjonariuszy członek zarządu Michał Krauze.

Koszt własny sprzedaży wzrósł w 2022 roku o 49,8 proc., do 15.038,6 mln zł. Koszty sprzedaży i marketingu wzrosły o 41,2 proc., do 3.080,1 mln zł. Koszty ogólnego zarządu wzrosły o 22,1 proc., do 143,2 mln zł.

Spółka podała w raporcie, że świeże produkty odpowiadały za 39 proc. sprzedaży grupy w 2022 r.

Dług netto grupy Dino wyniósł 1.401,8 mln zł na koniec grudnia 2022 r., co oznacza wzrost o 345,3 mln zł w stosunku do 31 grudnia 2021 r.

Nakłady inwestycyjne, w ujęciu memoriałowym, wyniosły 1,423,7 mln zł. Spółka podała, że wydatki obejmowały głównie nakłady na ekspansję sieci sklepów Dino oraz montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach Dino, a także nakłady na logistykę obejmujące budowę powierzchni magazynowej wraz z wyposażeniem w miejscowości Kaliska (8. centrum dystrybucyjne, którego uruchomienie planowane jest na II kw. 2023 r.), zakup naczep chłodniczych, zakup wyposażenia.

Dzięki zyskom sieć otworzy nowe sklepy

W ubiegłym roku uruchomione zostały 344 nowe markety Dino. Na dzień 31 grudnia 2022 r. sieć Dino tworzyło 2156 sklepów o łącznej powierzchni sali sprzedaży 847.817 m kw.

Członek zarządu poinformował, że spółka chce przeznaczać całość wypracowywanych zysków na otwieranie nowych marketów Dino. Jak powiedział, Dino z większą ostrożnością niż dotychczas będzie jednak podchodzić do finansowania zewnętrznego, w związku z wysokimi stopami procentowymi, oraz do procesu wyboru nowych lokalizacji i budowy sklepów.

- Oczekujemy, że w 2023 r. przełoży się to na wzrost ogólnej liczby sklepów Dino o niskich kilkanaście procent - napisał Krauze.

Krauze poinformował też, że celem jest utrzymywanie wysokiej dyscypliny kosztowej, co ma pozwolić kontynuować atrakcyjną dla konsumentów politykę cenową sklepów Dino, a w obliczu silnej inflacji i zakłóceń w łańcuchach dostaw, które cały czas wywierają presję na wyniki, będzie to pomagać w utrzymaniu marży EBITDA za 2023 r. na poziomie zbliżonym do 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
UWAGA POLACY
2 miesiące temu
handlujący postanowili nas złupić i okraść z kasy. MUSIMY WSZYSCY ZMNIEJSZAĆ ZAKUPY. Efekt niższych cen ujrzymy wkrótce.
Zygmunt
2 miesiące temu
W dino pustki i maja problem z towarem przeterminowanym , zyski ? to pewnie pralnia kasy tak się mówi w krotoszynie
Konsument
2 miesiące temu
Polskie wiepsze tylko zrą najtańszy badziew są coraz grubsi i tylko narzekają ze jest drogo Wiec pytam żyjecie żeby żreć ? To jest podstawa waszego życia dużo i tanio jak świnie ? Nie można jeść trochę i lepsze produkty ? Więcej warzyw owoców mniej cukrów i mięsa ? Dlaczego te wszystkie dyskonty powstają jak grzyby po deszczu ? I codziennie pełne kosze Fuj
Emerytka Ela
2 miesiące temu
W mojej miejscowości DINO jest na peryferiach miasta. Na parkingu szczególnie po 16 jest gęsto od samochodów a w sklepie od klientów. Sama robię tam zakupy prawie codziennie. Sklep jest fantastycznie zaopatrzony w towar na równi jak lidl czy biedronka. Z tą różnicą,że zdecydowanie jest taniej. Towar jest pięknie wyeksponowany,zawsze świeży, nie ma bałaganu jak w innych dyskontach.
No i...
2 miesiące temu
I bardzo dobrze . kupować wszystko co polskie i w polskich sklepach
...
Następna strona