Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla. Dostanie ok. 3,5 mln złotych

153
Podziel się

Nagroda Nobla wynosi 9 mln szwedzkich koron, czyli ok. 3,5 mln złotych. Tyle dostanie Olga Tokarczuk, która została laureatką tej nagrody w dziedzinie literatury za rok 2018. Informację potwierdziło money.pl biuro prasowe Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Olga Tokarczuk otrzymała literackiego Nobla.
Olga Tokarczuk otrzymała literackiego Nobla. (PAP, Paweł Supernak)
bDTqgMKZ

Oprócz czeku laureaci otrzymują także dyplom oraz złoty medal.

Wysokość nagrody ogłasza Akademia Noblowska. Na jej stronie czytamy, że obecnie jest to 9 000 000 koron szwedzkich. Biorąc średni, czwartkowy kurs korony szwedzkiej (0,397) do przeliczenia, jest to 3 573 000 złotych.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku większej liczby laureatów w jednym roku nagroda jest dzielona. W przypadku Olgi Tokarczuk sytuacja nie była do końca jasna. Dlaczego? W ubiegłym roku nagrody nie przyznano. Jak informowała Wirtualna Polska, w zeszłym roku doszło bowiem do skandalu związanego m.in. z molestowaniem kobiet, o które oskarżany był mąż członkini Akademii. Do przyznania literackiego Nobla wówczas w efekcie nie doszło.

bDTqgMLb

Zobacz: Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Podróżnik Marek Kamiński komentuje

W tym roku przyznano więc dwie nagrody, ale za dwa różne lata. Nobel Tokarczuk to ten "zaległy", oddzielny. Potwierdza to money.pl biuro prasowe Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Medal z kolei jest wykonany z 18-karatowego złota.

bDTqgMLh

Poetka Wisława Szymborska oszczędnie podeszła do pieniędzy, które otrzymała wraz z literackim Noblem. Po śmierci pozostawiła po sobie 3,5 mln zł. Z tych pieniędzy powstała fundacja Wisławy Szymborskiej. Fundacja opiekuje się spuścizną literacką poetki oraz prowadzi działalność popularyzatorską i edukacyjną na rzecz polskiej kultury, twórczości literackiej i czytelnictwa. Przyznaje dwie nagrody - Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki oraz Nagrodę im. Adama Włodka - dla młodych pisarzy, tłumaczy oraz literaturoznawców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTqgMLC
KOMENTARZE
(153)
drw
2 lata temu
i bardzo dobrze. A nie piłkarze kopiacy piłkę miliony co roku zgarniają. Ona przynajmniej ma wizję, talent, fantazję i cięzko pracowała na to latami.
Fanka
2 lata temu
Szkoda, że tylko tyle. Pięny umysł!
2 lata temu
Jaki podatek jej przybiją? PiS już pewnie zaciera łapy
bDTqgMLD
Joanna
2 lata temu
Gratulacje Pani Olgo!
kasjer IV RP
2 lata temu
Nagroda Nobla to 3 573 000 złotych. Pinokio na jednej działce okazyjnie kupionej od biskupa zarobił netto 65 mln zł.
...
Następna strona