Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nobel
10.10.2019 16:34

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla. Dostanie ok. 3,5 mln złotych

Nagroda Nobla wynosi 9 mln szwedzkich koron, czyli ok. 3,5 mln złotych. Tyle dostanie Olga Tokarczuk, która została laureatką tej nagrody w dziedzinie literatury za rok 2018. Informację potwierdziło money.pl biuro prasowe Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Olga Tokarczuk otrzymała literackiego Nobla. (Fot: Paweł Supernak)

Oprócz czeku laureaci otrzymują także dyplom oraz złoty medal.

Wysokość nagrody ogłasza Akademia Noblowska. Na jej stronie czytamy, że obecnie jest to 9 000 000 koron szwedzkich. Biorąc średni, czwartkowy kurs korony szwedzkiej (0,397) do przeliczenia, jest to 3 573 000 złotych.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku większej liczby laureatów w jednym roku nagroda jest dzielona. W przypadku Olgi Tokarczuk sytuacja nie była do końca jasna. Dlaczego? W ubiegłym roku nagrody nie przyznano. Jak informowała Wirtualna Polska, w zeszłym roku doszło bowiem do skandalu związanego m.in. z molestowaniem kobiet, o które oskarżany był mąż członkini Akademii. Do przyznania literackiego Nobla wówczas w efekcie nie doszło.

Zobacz: Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Podróżnik Marek Kamiński komentuje

W tym roku przyznano więc dwie nagrody, ale za dwa różne lata. Nobel Tokarczuk to ten "zaległy", oddzielny. Potwierdza to money.pl biuro prasowe Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Medal z kolei jest wykonany z 18-karatowego złota.

(Nobel Foundation)
(Fot: Nobel Foundation)

Poetka Wisława Szymborska oszczędnie podeszła do pieniędzy, które otrzymała wraz z literackim Noblem. Po śmierci pozostawiła po sobie 3,5 mln zł. Z tych pieniędzy powstała fundacja Wisławy Szymborskiej. Fundacja opiekuje się spuścizną literacką poetki oraz prowadzi działalność popularyzatorską i edukacyjną na rzecz polskiej kultury, twórczości literackiej i czytelnictwa. Przyznaje dwie nagrody - Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki oraz Nagrodę im. Adama Włodka - dla młodych pisarzy, tłumaczy oraz literaturoznawców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nobel
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2019

drwi bardzo dobrze. A nie piłkarze kopiacy piłkę miliony co roku zgarniają. Ona przynajmniej ma wizję, talent, fantazję i cięzko pracowała na to latami.

10-10-2019

<^>Jaki podatek jej przybiją? PiS już pewnie zaciera łapy

10-10-2019

FankaSzkoda, że tylko tyle. Pięny umysł!

Rozwiń komentarze (153)