Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od Nagrody Nobla. Jest projekt rozporządzenia

37
Podziel się

Fiskus nie będzie pobierał podatku od Nagród Nobla - przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.

Olga Tokarczuk odebrała nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 r.
Olga Tokarczuk odebrała nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 r. (East News, JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News)
bDzvDZcR

W piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w tej sprawie.

- Zaniechanie poboru podatku od laureatów Nagrody Nobla i Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla jest uzasadnione interesem publicznym. Zwolnienie podatkowe stanowi wyraz podziękowania za wysiłek twórczy, zaangażowanie docenione w skali globalnej i rozsławienie Polski na arenie międzynarodowej - napisano w uzasadnieniu do projektu.

bDzvDZcT

Projekt zawiera propozycję zaniechania poboru podatku PIT od nagród sfinansowanych przez Fundację Nobla, otrzymanych przez laureatów Nagrody Nobla oraz od Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.

Zobacz także: Obejrzyj: Poziom absurdu sięgnął zenitu". Agnieszka Pomaska oburzona wpisem Arkadiusza Mularczyka po Noblu dla Olgi Tokarczuk

Jest to uzasadnione tym, że nagroda ta uchodzi za najbardziej prestiżową na świecie wśród nagród przyznawanych w dziedzinach objętych wyróżnieniami Nagrody Nobla.

bDzvDZcZ

Każdy z laureatów otrzymuje medal i dyplom honorowy, przy czym Nagroda Nobla oraz Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla mają także wymiar finansowy - to 9 mln koron szwedzkich. Biorąc pod uwagę średni kurs korony ogłoszony przez Narodowy Bank Polski 11 października 2019 r. (0,3985 zł) przychód z tytułu tych nagród wyniósł 3 mln 586 tys. 500 zł.

Zaznaczono, że projektowane zwolnienie jest kontynuacją poprzednich zwolnień z opodatkowania tych najbardziej prestiżowych nagród. Analogicznym zwolnieniem objęto również ostatnią Nagrodę Nobla przyznaną poprzedniej polskiej laureatce Wisławie Szymborskiej.

Nagrody nie będą wchodziły w podstawę obliczenia tzw. daniny solidarnościowej. "Proponuje się, aby zaniechanie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2021 r. W ten sposób akt normatywny obejmie również potencjalnych przyszłych noblistów. Zapewni to również czas na wprowadzenie kompleksowych regulacji dotyczących przychodów z tytułu Nagrody Nobla i Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w ustawie PIT" - zapowiedziano.

bDzvDZda

W Ocenie Skutków Regulacji napisano, że szacowany podatek dochodowy oraz danina solidarnościowa od laureatów Nagrody wyniósłby ok. 1,25 mln zł.

10 grudnia nagrodę w dziedzinie literatury odebrała Olga Tokarczuk, autorka m.in. "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami a Ukraińcami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzvDZdu
KOMENTARZE
(37)
Emeryt
rok temu
Ja 70 letni emeryt praca dla kraju za granicą koszty żadne ponoszone przez Polskę zero przywożę euro do kraju I za to dobro US ściąga mi podatek trochę to niesprawiedliwe traktujmy wszystkich równo.
Odkrywcajuz N...
rok temu
Te 100 ton złota z Angli tez można wywieźć bez problemu na wschód
Genowefa Pigw...
rok temu
Ja jestem za opodatkowaniem tej pani. Za głupotę trzeba płacić.
bDzvDZdv
Ktoś
rok temu
Każdy powinien być traktowany przez państwo jednakowo. Olimpijczycy tez płacą podatki to dlaczego w przypadku nobla ma być inaczej.
JAR
rok temu
NIE ROZUMIE.PRZECIEŻ W TYM KRAJU JAK GŁOSI PIS WSZYSCY MAJA PŁACIC PODATKI.TEŻ OD WYGRANYCH I NOBLI.CO TO JAKAS NOWA KASTA SIE POJAWIŁA CO NIE PŁACI PODATKÓW??????????????????TYLKO BIEDOTA MA PŁACIĆ.?????
...
Następna strona