Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
10.10.2019 21:48

Nobel dla Tokarczuk. Pisarka zgarnie miliony, fiskus... nic. Zaskakująca deklaracja o zaniechaniu podatku

Minister Finansów Jerzy Kwieciński zdecydował - fiskus zwolni Olgę Tokarczuk z obowiązku zapłacenia podatku od pieniędzy otrzymanych wraz z Nagrodą Nobla - wynika z informacji money.pl. Polska pisarka zgarnie około 3,5 mln zł. Fiskus mógłby z tego "złapać" przynajmniej 350 tys. zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Olga Tokarczuk została laureatką literackiej nagrody Nobla za 2018 rok

Aktualizacja 17:18

To już pewne. Minister finansów Jerzy Kwieciński zdecydował o podatku, który miałaby zapłacić Olga Tokarczuk za pieniądze otrzymane wraz z Nagrodą Nobla. Żadnej daniny nie będzie, będzie za to "zaniechanie". Fiskus na Tokarczuk nie zarobi nic. Cała kwota powędruje tylko do niej. To wyjątkowa sytuacja.

Nagroda Nobla - finansowa - wynosi 9 mln szwedzkich koron, czyli ok. 3,5 mln złotych. I właśnie tyle dostanie Olga Tokarczuk, która została laureatką tej nagrody w dziedzinie literatury za rok 2018.

Informację o wysokości nagrody potwierdziło już money.pl biuro prasowe Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. W myśl polskich przepisów podatkowych, pieniądze otrzymane za nagrodę Nobla to nic innego jak dochód. A od dochodów należy płacić podatek dochodowy. I nie ma znaczenia to, czy to podatek od wynagrodzenia za pracę, wygranej w loterii czy od pieniędzy otrzymanych za Nagrodę Nobla.

Standardowo od nagród w konkursach fiskus pobiera 10 proc. podatku. Zwolnione są tylko te, które przyznane są w dziedzinie sztuki, kultury i nauki i nie przekraczają 2 tys. zł. Nagroda dla Olgi Tokarczuk przekracza limit około 1750 razy.

A to by oznaczało, że fiskus "zgarnie" od wygranej blisko 350 tys. zł. A jeszcze bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy nagrodę otrzymuje np. przedsiębiorca w związku z prowadzoną przez siebie działalnością. W przypadku Olgi Tokarczuk może być zupełnie inaczej.

Ministerstwo Finansów już przeanalizowało możliwość zwolnienia polskiej pisarki z konieczności płacenia podatku. Decyzja? Pozytywna.

Jak wynika z naszych informacji, Noblistka nie zapłaci żadnego podatku. Fiskus nie zgarnie ani grosza z jej wygranej. - Jest decyzja ministra Jerzego Kwiecińskiego o zaniechaniu PIT wobec Noblistów - poinformował money.pl Paweł Jurek. W mediach społecznościowych decyzję potwierdził sam minister. "W najbliższym czasie wydam stosowne rozporządzenie w tej sprawie" - poinformował i złożył gratulacje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, gospodarka polska, gospodarka wiadomości, olga tokarczuk, nagroda nobla
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2019

EmerytPiszę jako oskubany przez fiskusa. Pracowałem całe życie, uczciwie 45 lat. Na koniec dostałem jubileusz i odprawę, zsumowało się to z dochodem rocznym … Czytaj całość

10-10-2019

asPytam, czy Polska to folwark pana Kwiecińskiego?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Panie Kwieciński, od jutra proszę nie pobierać ode … Czytaj całość

11-10-2019

rys202nie rozumiem dlaczego umarza się podatek osobie która nienawidzi Polski

Rozwiń komentarze (568)