Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Nobel dla Tokarczuk. Pisarka zgarnie miliony, fiskus... nic. Zaskakująca deklaracja o zaniechaniu podatku

568
Podziel się

Minister Finansów Jerzy Kwieciński zdecydował - fiskus zwolni Olgę Tokarczuk z obowiązku zapłacenia podatku od pieniędzy otrzymanych wraz z Nagrodą Nobla - wynika z informacji money.pl. Polska pisarka zgarnie około 3,5 mln zł. Fiskus mógłby z tego "złapać" przynajmniej 350 tys. zł.

Olga Tokarczuk została laureatką literackiej nagrody Nobla za 2018 rok
Olga Tokarczuk została laureatką literackiej nagrody Nobla za 2018 rok (East News)
bDUCqDDV

Aktualizacja 17:18

To już pewne. Minister finansów Jerzy Kwieciński zdecydował o podatku, który miałaby zapłacić Olga Tokarczuk za pieniądze otrzymane wraz z Nagrodą Nobla. Żadnej daniny nie będzie, będzie za to "zaniechanie". Fiskus na Tokarczuk nie zarobi nic. Cała kwota powędruje tylko do niej. To wyjątkowa sytuacja.

Nagroda Nobla - finansowa - wynosi 9 mln szwedzkich koron, czyli ok. 3,5 mln złotych. I właśnie tyle dostanie Olga Tokarczuk, która została laureatką tej nagrody w dziedzinie literatury za rok 2018.

bDUCqDDX

Informację o wysokości nagrody potwierdziło już money.pl biuro prasowe Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. W myśl polskich przepisów podatkowych, pieniądze otrzymane za nagrodę Nobla to nic innego jak dochód. A od dochodów należy płacić podatek dochodowy. I nie ma znaczenia to, czy to podatek od wynagrodzenia za pracę, wygranej w loterii czy od pieniędzy otrzymanych za Nagrodę Nobla.

Standardowo od nagród w konkursach fiskus pobiera 10 proc. podatku. Zwolnione są tylko te, które przyznane są w dziedzinie sztuki, kultury i nauki i nie przekraczają 2 tys. zł. Nagroda dla Olgi Tokarczuk przekracza limit około 1750 razy.

A to by oznaczało, że fiskus "zgarnie" od wygranej blisko 350 tys. zł. A jeszcze bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy nagrodę otrzymuje np. przedsiębiorca w związku z prowadzoną przez siebie działalnością. W przypadku Olgi Tokarczuk może być zupełnie inaczej.

bDUCqDEd

Ministerstwo Finansów już przeanalizowało możliwość zwolnienia polskiej pisarki z konieczności płacenia podatku. Decyzja? Pozytywna.

Jak wynika z naszych informacji, Noblistka nie zapłaci żadnego podatku. Fiskus nie zgarnie ani grosza z jej wygranej. - Jest decyzja ministra Jerzego Kwiecińskiego o zaniechaniu PIT wobec Noblistów - poinformował money.pl Paweł Jurek. W mediach społecznościowych decyzję potwierdził sam minister. "W najbliższym czasie wydam stosowne rozporządzenie w tej sprawie" - poinformował i złożył gratulacje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUCqDEy
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(568)
Emeryt
2 lata temu
Piszę jako oskubany przez fiskusa. Pracowałem całe życie, uczciwie 45 lat. Na koniec dostałem jubileusz i odprawę, zsumowało się to z dochodem rocznym marne 30 tys, Ale z należnymi nagrodami raz w życiu była to pokaźna jak dla mnie suma. Cieszyłem się to oczywiste, ale tylko do momentu wypłaty, okazało się że fiskus sobie skasował 13 tys zł. Bogacz, krezus, tyle kasy... raz w życiu. Nie odpuścili. Zostawiam bez komentarza
as
2 lata temu
Pytam, czy Polska to folwark pana Kwiecińskiego?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Panie Kwieciński, od jutra proszę nie pobierać ode mnie żadnego podatku. Zaraz napiszę do Pana w tej sprawie stosowne pismo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ja nie żartuję.
lonicera
2 lata temu
nie mam nic do tej Pani ale jak zwykle sa rowni i rowniejsi. Dlaczego noblisci z taka kasa maja byc zwolnieni z podatku, a ludzie ktorzy oddawali chleb za darmo bezdomnym zbankrutowali bo fiskus im wszystko zabaral za dobre serce? Przeciez ona nie poczuje ubytku tych 350tys kiedy otrzyma 3.5 mln!!! To jakies nieporozumienie i nie zgadzam sie z tym jako zwykly obywatel. To nie jest sprawiedliwe i tyle.
bDUCqDEz
ciekawe
2 lata temu
A kiedy kler w Polsce bedzie opodatkowany ?
Blaze
2 lata temu
No wlasnie to dzialaczka na rzecz kobiet, poglady lewicowe, wlasnie w oswiadczeniu dedykuje ta nagrode Polakom ! Prosi o wziecie udzialu w wyborach, i ratowanie polskiej demokracji !
...
Następna strona