Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla. Pisarka została nagrodzona za ubiegły rok

0
Podziel się:

Olga Tokarczuk nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla za rok 2018 (nagroda w tej edycji nie była przyznawana i przeszła na rok kolejny). Nagrodę za rok 2019 otrzymał z kolei Austriak Peter Handke.

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla. Pisarka została nagrodzona za ubiegły rok
Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla. Pisarka została nagrodzona za ubiegły rok (ONS.pl)
bEKAQgJh

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla. Pisarka została nagrodzona za ubiegły rok

W związku z nieprzyznaniem nagrody w ubiegły roku (powodem była głośna afera wokół męża czonkini komisji - chodziło m.in o przecieki dot. lauretów nagrody), wyróżnienie przeszło na tę edycję. Tokarczuk stała się tym samym drugą Polką po Wisławie Szymborskiej nagrodzoną literackim Noblem. Pisarka dołączyła jednocześnie do elitarnego grona rodzimych pisarzy, spośród których oprócz Szymborskiej nagrodę otrzymali Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont i Czesław Miłosz.

Oglądaj: "Na miły Bóg!". Piotr Gliński odpowiada Agnieszce Holland

bEKAQgJj

Tokarczuk ma także na swoim koncie nagrodę Bookera za powieść "Bieguni". Prestiżową nagrodę odebrała za rok 2018 - podobnie jak obecnego Nobla. Pisarka jest ponadto dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za "Biegunów" i "Księgi Jakubowe".

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla. Pisarka została nagrodzona za ubiegły rok. Kontekst historyczny

Ustanowiona testamentem Alfreda Nobla z 1895 roku jest przyznawana od 1901. W latach 1901–2017 wyróżnionych zostało 114 osób - w tym czworo Polaków.
Sama literacka Nagroda Nobla jest wręczana od 1901 r. W latach: 1914, 1918, 1935 r. i 1940-1943 nagrody nie przyznano.

Uroczyste wręczenie wyróżnień ma miejsce w budynku filharmonii sztokholmskiej każdego 10 grudnia – w dniu rocznicy śmierci fundatora. Stockholms Konserthus jest gospodarzem uroczystości od 1926 roku. Każdy laureat w czasie uroczystości wręczenia wyróżnień otrzymuje oprócz nagrody pieniężnej także medal oraz dyplom. Medal, zaprojektowany przez Erika Lindberga, przedstawia młodego mężczyznę siedzącego pod wawrzynem, słuchającego i spisującego pieśń Muzy.

bEKAQgJp

Nazwiska kandydatów do wyróżnienia mogą być zgłaszane przez członków Akademii Szwedzkiej oraz innych akademii i instytucji o podobnym charakterze. Prawo to otrzymali także uniwersyteccy profesorowie literatury i filologii, laureaci literackiej Nagrody Nobla oraz przewodniczący stowarzyszeń odpowiedzialnych za twórczość literacką w poszczególnych krajach. Nominacje pozostają niejawne przez 50 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKAQgJK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)