Notowania

Opłaty za bagaż podręczny. Ryanair i Wizz Air dostały karę od włoskiego UOKiK-u

3 mln euro dla irlandzkiego przewoźnika i milion euro dla węgierskiej spółki wynoszą kary, jakie nałożył włoski urząd antymonopolowy ICA. Uznał, że wprowadzenie opłat za duży bagaż podręczny to ukryta podwyżka cen biletów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Za duży bagaż podręczny w Ryanairze trzeba płacić. (Fot: PriceM)

Jak pisze serwis fly4free.pl, decyzja o nałożeniu kary zapadła w czwartek po trwającym od listopada dochodzeniu.

Włoskiego regulatora rynku zainteresowały zmiany w polityce bagażowej obu tanich przewoźników. W listopadzie wezwał obie spółki do zawieszenia tych zmian, ale nie zareagowały na to.

Jak podkreśla serwis, od momentu wszczęcia dochodzenia Ryanair i Wizz Air wprowadziły kolejne podwyżki cen za duży bagaż podręczny.

Według Ryanaira zmiany w regulaminie mają na celu poprawę punktualności połączeń, a nie zwiększenie wpływów przewoźnika.

Grzywny są wysokie, ale ICA nie zdecydowała się zastosować maksymalnego wymiaru kary, wynoszącego 5 mln euro. Linie lotnicze na razie nie komentują sprawy.

To nie pierwsza kara od lokalnego regulatora rynku dla obu tanich linii. Przypomnijmy, że we wrześniu grzywny na obie firmy nałożył węgierski regulator. W przypadku Wizz Air było to 25 mln forintów, a Ryanair dostał karę wynoszącą 100 mln forintów.

Wizz Air został ukarany za trudności w skontaktowaniu się przedstawicielami firmy. Według regulatora rynku firma nie informuje pasażerów o opóźnieniach i o odwołaniach lotów. Brakuje także informacji o przysługujących im prawach, w tym prawie do odszkodowania czy opieki ze strony przewoźnika.

W przypadku Ryanaira zarzuty dotyczyły dwóch lotów z Budapesztu do Las Palmas. Przewoźnik nie zabrał na pokład wszystkich bagaży, tłumacząc to "powodami operacyjnymi".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: przewozy lotnicze, wiadomości, gospodarka, opłaty za bagaż
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-02-2019

pasażer na gapęOczywiście,że to dojenie pasażerów - tak, jak i chęć dokonania odprawy przed odlotem osobiście na lotnisku, zamiast via internet?? Wtedy trzeba … Czytaj całość

22-02-2019

TomekTo jest wolny rynek. Jak ktos nie chce latac WizzAir lun RyanAir to moze latac LOT lub SAS.

22-02-2019

MnMPo zmianie w odprawie na lotnisku zamiast online dopisali na swojej stronie "małym druczkiem", że odprawa na lotnisku jest bez opłat jeśli to nie jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (48)