Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
02.01.2020 14:46

Opozycja chce likwidacji Polskiej Fundacji Narodowej. Składa doniesienie do prokuratury

- Ponad sto milionów złotych zostało wydatkowanych w sposób bardzo dziwny - powiedział poseł KO, Cezary Tomczyk, komentując wyniki finansowe Polskiej Fundacji Narodowej, opublikowane 31 grudnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Poseł Cezary Tomczyk zapowiada, że opozycja złoży do prokuratury zawiadomienie w sprawie wydatków PFN. (Fot: Mateusz Marek)

Sprawozdanie fundacja opublikowała w sylwestrową noc, w ostatniej chwili.

W 2018 roku Polska Fundacja Narodowa wydała 111 mln zł, czego 6,05 mln zł to koszty administracyjne. 33,42 mln zł poszło na promocję i ochronę wizerunku kraju, 23 mln zł na działania w USA, a 9,8 mln zł na dwa rejsy z okazji 100-lecia niepodległości.

PFN zatrudniała 36 osób (to dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2017), jej czteroosobowy zarząd zarobił 634 tys. zł.

Zdaniem posłów opozycji, wydatki fundacji są niejasne, a PFN nie realizuje swoich celów.

Oglądaj też: Miliony z PFN na rejs dookoła świata. Mateusz Kusznierewicz wyjaśnia

- Polska Fundacja Narodowa wygląda po prostu jak pralnia pieniędzy. Jakby ktoś chciał wydać miliony złotych po to, aby zadowolić swoich kolegów, aby zadowolić być może rodziny kolegów, aby zadowolić być może jakieś instytucje, a niekoniecznie promować polski interes narodowy. Bo przecież paradoksalnie jest tak, że my się za Polską Fundację Narodową wstydzimy - wstydzimy się na świecie, w Europie, w kraju - powiedział w rozmowie z TVN24 poseł KO Cezary Tomczyk.

Zdaniem polityków opozycji, PFN powinna zostać rozwiązana. Posłowie chcą też złożyć zawiadomienie do prokuratury, w związku z artykułem 296. Kodeksu karnego, czyli wyrządzenia szkody majątkowej znacznych rozmiarów.

Na co dokładnie fundacja wydała pieniądze? Najdroższy był program "Promocja Rzeczypospolitej Polskiej za granicą, w tym ochrona jej wizerunku, a także przeciwdziałanie rozpowszechnianiu w kraju i za granicą informacji i publikacji o nieprawdziwych treściach historycznych, krzywdzących lub zniesławiających Rzeczpospolitą Polską i Naród Polski - Reputacja".

Na drugim miejscu, pod względem kosztów, znalazł się projekt "Polska w Ameryce", który kosztował ponad 23 mln zł. Sprawozdanie PFN nie podaje jednak żadnych szczegółów na temat tych projektów. Nie wiadomo na co dokładnie wydano pieniądze.

Wśród wydatków Fundacji znalazła się również "promocja Polski w 100 rocznicę niepodległości poprzez rejs jachtu oceanicznego "I love Poland" (5 mln 525 tys. zł), "debata dziennikarzy" (977 tys. zł), "Rejs Niepodległości" (4 mln 244 tys. zł), czy "Polska noc w NBA" (305 tys. zł).

Ponad 2,5 mln zł kosztował trwający minutę i 40 sekund spot "100-lecie Niepodległości" z udziałem znanego amerykańskiego aktora Mela Gibsona.

53 tys. złotyh kosztowało dofinansowanie tłumaczeń wybranych haseł Wikipedii na obce języki. 166 tys. wydano na dodatek do tygodnika "Niedziela".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, pfn
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-01-2020

ciabataA nie mówiłem ,że piSS to skalada z samych wierzacych złodziei.Przebili Tuska !

02-01-2020

dr arkbrawo, brawo brawo - tak się robi interesy, kasa wypływała z PFN i płynęła na dwie wieże

02-01-2020

elfZapewne to tylko wygodna przykrywka

Rozwiń komentarze (89)