Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Orlen chce przejąć Energę. Skarb Państwa daje zielone światło

18
Podziel się:

PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa porozumienie w związku z planowanym przejęciem przez płocką spółkę kontroli kapitałowej nad Energą - poinformował Orlen w komunikacie. Koncern paliwowy już po przejęciu kontroli nad Energą dokona weryfikacji kontynuowania budowy m.in. Elektrowni Ostrołęka C.

Orlen już w grudniu 2019 roku wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji Energi.
Orlen już w grudniu 2019 roku wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji Energi. (Flickr)

Podpisane porozumienie zawiera deklaracje intencji PKN Orlen dotyczące realizacji polityki energetycznej Polski. Koncern paliwowy zobowiązuje się w dokumencie do kontynuacji inwestycji strategicznych Energi i do tego, że utrzyma zatrudnienie w grupie kapitałowej Energa.

Jak zapisano, po przejęciu przez Orlen kontroli nad Energą kontynuowane będą inwestycje strategiczne gdańskiego koncernu. Jednak już dziś wiadomo, że Orlen dokona weryfikacji warunków kontynuowania niektórych inwestycji, w szczególności budowy Elektrowni Ostrołęka C.

Zobacz także: Rząd na razie nieugięty ws. lekarzy. "To jest tak nierozsądne, nieetyczne, głupie"

Orlen zadeklarował jednocześnie, że wykona obecne oraz przyszłe zobowiązania spółek z grupy Energa dotyczące m.in. utrzymywania łącznej mocy zainstalowanej z odnawialnych źródeł energii, świadczenia usług wytwarzania i zapewnienia ciągłości dostaw ciepła przy wykorzystaniu funkcjonujących w grupie Energa jednostek wytwórczych oraz prawidłowego funkcjonowania i niezawodności sieci dystrybucyjnej grupy zgodnie z zatwierdzanymi przez Prezesa URE planami rozwoju.

"W przypadku zawinionego niewykonania lub nienależytego wykonania przez spółkę prawnie wiążących zobowiązań oraz bezskutecznego upływu terminów przewidzianych przez strony porozumienia na polubowne rozstrzygnięcie sporu powstałego na gruncie wykonania tych zobowiązań, spółka będzie zobowiązana do zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kar umownych określonych w porozumieniu" - napisano w komunikacie PKN Orlen.

Podpisane porozumienie wejdzie w życie z dniem przeniesienia akcji Energi należących do Skarbu Państwa na Orlen w ramach ogłoszonego przez płocką spółkę wezwania.

Już w grudniu 2019 roku PKN Orlen wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji Energi. Kilka dni temu PKN Orlen podniósł cenę w wezwaniu na 100 proc. akcji Energi do 8,35 zł z 7 zł oferowanych wcześniej.

31 marca Komisja Europejska wydała bezwarunkową decyzję w przedmiocie zgody na przejęcie przez PKN Orlen kontroli nad Energą.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
gospodarka
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
Dom
4 lata temu
Dla Polaków dramat dla PiS I jego pseudo państwowych spółek dobry czas na biznes .Hipokryzja PiS nie zna granic. Pozdrawiam
Temple
4 lata temu
Będą punkty Vitay za opłacenie rachunku? ;-)
volt
4 lata temu
Zobaczcie na rachunki za energię elektr. ile tam roi się od przeróżnych opłat stałych ... Można cenę za energię elektr. podnosić do woli .
On
4 lata temu
Zależna od państwa publiczna spółka kupuje od państwa udziały w innej zależnej od państwa publicznej spółce żeby ta pierwsza zapewne dokładała do nierentownego górnictwa za co najwięcej zapłacą przyszli emeryci. PiS-owskie przelewanie pustego w próżne....
Marek
4 lata temu
Skarb Państwa ma w Orlenie mniej niż 30% udziałów więc nie jest polski. Jak przejmie lotos (ponad 50% udziałów skarb państwa) i energę to i one nie będą już polskie.