Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Orlen może przejąć Energę. Komisja Europejska dała zielone światło

7
Podziel się:

Komisja Europejska wydała bezwarunkową zgodę na przejęcie spółki Energa przez PKN Orlen. Pod koniec ubiegłego roku Orlen ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji Energi.

Orlen chce bardziej aktywnie wejść w segment energetyki.
Orlen chce bardziej aktywnie wejść w segment energetyki. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

- Z zadowoleniem przyjęliśmy pozytywną decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą zgody na zakup akcji Grupy Energa. Dzisiaj jesteśmy krok dalej w realizacji strategicznego celu, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Jest to szczególnie ważne w tak trudnej sytuacji, w której znajdujemy się teraz z powodu epidemii koronawirusa – skomentował decyzję Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Głównym akcjonariuszem zarówno Orlenu, jak i Energi, jest Skarb Państwa. W związku z tym daniel Obajtek wyraził przekoannie, że połaczenie będzie dla obu spółek szansa na wzmocnienie nie tylko siebie, lecz również polskiej gospodarki.

Dlaczego Orlen chce kupić Energę? Marzy mu się mocniejsze wejście w energetykę – koncern już dziś jest czwartym co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce.

W raporcie za III kwartał 2019 r. wskazano, że planowana produkcja w całym bieżącym roku wyniesie około 8 TWh z ponad 170 TWH wyprodukowanych w całej Polsce. Z kolei udział spółki Energa w krajowej produkcji to niespełna 4 TWh, czyli około 2 proc.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus zatrzymał turystykę. Idzie fala zwolnień

Zakończone sukcesem przejęcie Energii mogłoby oznaczać dla Orlenu dopisanie do swojego energetycznego portfolio "46 elektrowni wodnych, pięć farm wiatrowych, dwie farmy fotowoltaiczne, jedną elektrownię konwencjonalną (w Ostrołęce), cztery elektrociepłownie i dwie ciepłownie”.

Do tego Energa to firma energetyczna o największym udziale produkcji z OZE w Polsce, co wpisuje się w biznesową strategię Orlenu - produkowana przez koncern energia jest o wiele "zieleńsza" od produkowanej przez inne krajowe firmy. Średnia emisja Orlenu wynosi mniej niż 400g dwutlenku węgla na każdą kWh. Dla porównania średnia sektora do około 800 g.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
knlknl
3 lata temu
a co ma do tego unia ,przepraszam ? co oni są ,nasz rząd?czy mogą nam mówić co mają przejmować polskie firmy a co nie? co to za farmazony ?
Zulus
4 lata temu
Mogliby jeszcze kupić kilka upadających kopalń. Przecież i tak ciemny lud zapłaci za to w cenie paliwa
Tyo
4 lata temu
Panie pinokio a jak sie ma wasz lutowy zakup upadłych linii lotniczych Condor? To jest sukces pisiego nierządu. Zamiast kupowac maski i płyny to kupowaliście linie lotnicze i dioci.
pytek
4 lata temu
Chodzi o likwidację spółek i zastąpienie ich państwowym molochem na potrzeby własne?
inwestor
4 lata temu
Orlen powinien w ramach solidarności społecznej kupić jeszcze kilka deficytowych, patologicznych kopalni !. Wtedy jego akcje na GPW będą tyle warte co Tauronu !.